Jak ubić śmietanę – 36%, 30% i 18%?

Gęsta, kremowa bita śmietana to prawdziwy przysmak, którego nie potrafią sobie odmówić zarówno dorośli, jak i najmłodsi wielbiciele słodkich deserów. Idealnie pasuje nie tylko do świeżych owoców i orzeźwiającej galaretki, ale także do różnego rodzaju ciast oraz babeczek. Jak ubić śmietanę na aksamitną masę? Czy zawartość tłuszczu ma znaczenie?Jak ubić śmietanę

Jak powstaje śmietana?

Śmietana to produkt nabiałowy zbierający się w górnej warstwie pełnego i surowego mleka (zwykle krowiego). Najczęściej ma ona lekko żółte zabarwienie które jest efektem dużej koncentracji naturalnie występujących lipidów. W dawnych czasach śmietanę otrzymywano poprzez odstawienie mleka i skrupulatne zbieranie tłustej warstwy gromadzącej się na jego powierzchni. Obecnie do tego celu używane są wirówki opierające się na działaniu siły odśrodkowej, która pozwala w krótkim czasie oddzielić tłuste cząsteczki od mleka.

Różnica między śmietaną a śmietanką

Bez względu na procentową zawartość tłuszczu śmietanki mają delikatnie słodki smak ponieważ powstają ze świeżego mleka. Te mające do 12% tłuszczu sprawdzają się najlepiej jako smaczny dodatek do kawy, a śmietanki wysokoprocentowe (30–36%) potocznie nazywane są kremówkami i doskonale sprawdzają się jako składnik deserów oraz kremów do ciast lub ciasteczek. Z kolei śmietana po oddzieleniu od mleka poddawana jest kwaszeniu (krótkiej fermentacji), w wyniku czego zyskuje delikatnie kwaskowaty, orzeźwiający smak.

Jak ubić śmietanę 36 i 30%? Który rodzaj będzie najlepszy?

Za sztywność i kremową konsystencję bitej śmietany odpowiedzialne są przede wszystkim lipidy, dlatego im śmietanka będzie bardziej tłusta, tym szybciej i lepiej uda się ją ubić. To właśnie z tej przyczyny do przygotowania kremowego deseru najczęściej używana jest śmietanka 30% lub 36% tłuszczu.

A jak ubić śmietanę na gęstą, aromatyczną masę? Pamiętaj, że im produkt będzie chłodniejszy, tym lepsza z niego wyjdzie gotowa pianka, dlatego przygotowanie zacznij od porządnego schłodzenia nie tylko opakowania ze śmietaną, ale również miski lub garnka (najlepiej metalowego, bo będzie długo trzymał chłód) oraz końcówek miksera.

Ubijanie zacznij od najniższych obrotów urządzenia i w ciągu minuty zwiększ do średnich. Bita śmietana będzie idealnie gęsta, gdy po mieszadłach pozostaną wyraźne ślady.

Jak długo ubijać śmietanę 30% i więcej?

Planujesz dodać do deseru trochę puszystej pianki, ale nie wiesz, jak długo ubijać śmietanę 36 lub 30%? Czas ubijania zależy od wielu czynników, np. stopnia schłodzenia wszystkich elementów, rodzaju śmietany oraz przede wszystkim zawartości tłuszczu. Ta najczęściej używana słodka i przyjemna w smaku śmietana 30 lub śmietanka UHT 36% bez zastosowania różnych dodatków zwiększających gęstość (cukier, mix do śmietany, żelatyna) nabiera aksamitnej konsystencji po około 5–8 minutach ubijania za pomocą miksera.

Bita śmietana z pysznymi dodatkami

Gdy już wiesz, jak ubić śmietanę 36 na sztywno, może pokusisz się na przygotowanie tego pysznego deseru z dodatkami nadającymi jej nie tylko nowego smaku, ale również i koloru? Większej słodyczy nada jej cukier, przy czym ten trzcinowy zmieni nieco odcień na kremowy, równocześnie nadając przyjemną, karmelową nutkę. Dodając cukier, pamiętaj, że kryształ wsypuje się już na samym początku ubijania śmietany, by miał więcej czasu na dokładne rozpuszczenie.

Smak możesz zmienić również poprzez dolanie odrobiny syropu (np. irish cream, amaretto, kokosowego) a także wybranego likieru. Doskonale smakuje także kawowa lub czekoladowa bita śmietana – aby jednak krem się nie zwarzył podczas ubijania, do gęstniejącej masy należy wolno dolewać ostudzone napoje.

A jak ubić śmietanę o smaku owocowym? Wystarczy do gotowej gęstej piany zmieszanej z cukrem dodać schłodzony mus, np. ze świeżych lub mrożonych truskawek czy owoców leśnych, albo trochę soku (cytryna, pomarańcz) i ubijać razem jeszcze przez chwilę dopóki nie powstanie gładka masa.

Jak zrobić bitą śmietanę ze śmietany 18%?

Najlepszym produktem do przygotowania gęstej i idealnie gładkiej bitej śmietany jest słodka kremówka zawierająca 30–36% tłuszczu. Jednak co zrobić, gdy pod ręką mamy tylko jej zwykły odpowiednik? Czy śmietana 18 się ubije?

Niestety jest ona zbyt chuda i kwaśna, by bez dodania różnych składników powstała z niej słodka pianka, dlatego najlepiej ją stosować do zagęszczania sosów, zup czy niektórych sałatek. Jednak gdy nie ma innego wyboru, można użyć żelatyny lub w przypadku wersji wegańskiej trochę agaru – substancji żelującej pochodzenia roślinnego. Kilka płatków wraz z cukrem należy rozpuścić we wrzątku, a następnie po schłodzeniu stopniowo dolewać do ubijanej śmietany 18%. Gotową mieszankę przykryj folią i wstaw do lodówki na 2–3 godziny, żeby masa stężała. Gdy po tym czasie bita śmietana nie będzie odpowiednio puszysta, warto ją lekko napowietrzyć dodając ubitą na sztywno pianę z białek. Tak przygotowaną bitą śmietanę możesz wykorzystać jako składnik deserów, ciast czy pucharków pełnych świeżych owoców. Smacznego!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu