Jak i gdzie przechowywać czosnek?

Okazuje się, że wiele osób nie wie, jak przechowywać czosnek we właściwy sposób. W efekcie traci on swój smak i aromat, dochodzi do kiełkowania lub, co gorsza, rozwija się pleśń. Aby zapobiec tym wszystkim kłopotom, potrzebne jest prawidłowe przechowywanie czosnku. Na szczęście, jest na to kilka dobrych sposobów.Sposoby na przechowywanie czosnku

Dlaczego warto jeść czosnek?

Czosnek to powszechnie używana przyprawa. Charakterystyczny zapach czosnku trudno pomylić z czymś innym. Od wieków znane są także jego właściwości lecznicze. Czosnek zaleca się jako jeden ze składników wykorzystywanych w profilaktyce zdrowotnej. Może pomagać zwalczać infekcje, wspomagać trawienie, obniżać ciśnienie krwi, zatrzymywać bakterie, obniżać gorączkę. Czosnek zawiera związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe, sole mineralne oraz rzadkie mikroelementy. Jest także źródłem witamin C, B1, B2 oraz A. Najzdrowszy jest surowy czosnek, który można wykorzystać chociażby jako składnik do sosów czy dipów. Częściej jednak używa się smażonego lub pieczonego czosnku. Wiele osób, decydują się kupić czosnek granulowany, którego nie trzeba przed użyciem obierać i siekać.

Polacy doceniają nie tylko walory zdrowotne, ale również walory smakowe potraw z czosnkiem. Czosnek zalicza się do najważniejszych składników w daniach kuchni polskiej.

Gdzie przechowywać czosnek?

Wiele warzyw i owoców przechowuje się w lodówce. Jak wiadomo, chłodzenie to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie świeżości. Jednak, o ile to miejsce sprawdzi się w przypadku mleka, nabiału, mięsa czy wędlin, o tyle w innych przypadkach taki sposób przechowywania może okazać się poważnym błędem! Przechowywany w lodówce czosnek może utracić swój smak albo nawet spleśnieć z powodu zbyt dużej wilgotności. Gdzie przechowywać czosnek, żeby był świeży? Czosnek najlepiej umieścić w koszyczku lub papierowej, dziurkowanej torebce i odłożyć w zacienione miejsce. To najlepszy sposób na przechowywanie suszonego czosnku przez jakiś czas. Co jednak, jeśli wejdziesz w posiadanie bardzo dużej ilości? Jak przechowywać czosnek na zimę? Tutaj mają zastosowanie inne metody.

Lodówka nie jest dobrym pomysłem, ale można rozważyć trzymanie czosnku w zamrażarce. Warunkiem jest jednak, że trafią tam obrane ząbki, a nie całe główki.

Jak przechowywać czosnek w słoiku?

Czy słoik to odpowiednie miejsce do przechowywaniu czosnku? Jak najbardziej! Warto jednak wiedzieć, że dotyczy to czosnku, który jest już obrany i starty na tarce. Zanim zakręcisz słoik, warto dodać tam jeszcze odrobinę soli. To bardzo prosta i zarazem bardzo skuteczna metoda. Teraz już wiesz, jak przechowywać czosnek w słoiku. Nie jest to jednak jedyna opcja. Jeśli szukasz alternatyw, możesz rozważyć także przechowywanie czosnku w słoiku wypełnionym oliwą. W taki sposób dodatkowo uzyskuje się oliwę czosnkową, która może być znakomitym dodatkiem do pizzy, makaronu i innych dań. Chcąc osiągnąć jeszcze bardziej pikantny smak, można dodać także pieprz czy papryczki chili. Można także zrobić czosnek marynowany. Jak długo można przechowywać czosnek w oliwie? To zależy od tego, w jaki sposób naczynie jest szczelnie zamknięte. Z pewnością w tym przypadku pasteryzacja znacząco wydłuża termin przydatności do spożycia.

Jak przechowywać czosnek po zbiorze?

Jeśli czosnek nie pochodzi ze sklepu tylko z przydomowego ogródka, po zerwaniu warto go wysuszyć. To niezawodny sposób na to, żeby czosnek się nie zepsuł. Później przechowywanie czosnku już się nie różni od wcześniej wskazanych sposobów – należy postępować tak, jak opisaliśmy już wcześniej.

Czosnek niedźwiedzi – jak przechowywać?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że w niektórych przepisach występuje także czosnek niedźwiedzi. Jak przechowywać ten składnik? Czosnek niedźwiedzi to inna roślina, która też inaczej wygląda. Nie ma ząbków, a jadalną częścią są liście. Po zerwaniu, można je przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż kilka dni. Czosnek niedźwiedzi, zebrany wraz z łodyżkami, przechowywać można także w szklance z wodą.

Jak przechowywać czosnek? Wiele możliwości dla każdego!

Jest bardzo wiele sposobów na to, jak przechowywać czosnek. Możesz wybrać swój i konsekwentnie go stosować, możesz też od razu zużyć cały zapas czosnku do rożnych dań i nie przejmować się jego przechowywaniem. Dania z czosnku to idealny pomysł na okres jesienno-zimowy. Poznaj też inne naturalne produkty, które wzmacniają odporność i przygotuj się na sezon przeziębieniowy.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu