Jak odświeżyć bułki w piekarniku, a jak w mikrofali?

Jak odświeżyć bułki i chleb, by móc rano delektować się smakiem pieczywa? W końcu dla wielu z nas to prawdziwy rarytas. Nie zawsze jednak dysponujemy odpowiednią ilością czasu, by wyjść rano do piekarni. Czasami też nie mamy ochoty na poranne spacery i na naszym talerzu ląduje czerstwe pieczywo, które zalega w chlebaku już dłuższy czas. Nie musi tak być. Jak skutecznie odświeżyć czerstwe bułki? Są na to sprawdzone sposoby.Jak odświeżyć bułki?

Miękka bułka z chrupiącą skórką to często prawdziwy rarytas, który sprawia, że śniadanie staje się o wiele smaczniejsze. Doskonale smakuje z dżemem, domowej roboty konfiturą i prawdziwym masłem. Chrupiące pieczywo to także doskonała baza dla kanapki urozmaiconej o ulubione dodatki – wędlinę, ser, świeże warzywa. Najlepiej smakuje to jeszcze ciepłe, które wręcz rozpływa się w ustach. Co zrobić, kiedy mamy w kuchni tylko czerstwe bułki? Jak odświeżyć bułkę i chleb domowymi sposobami, żeby nie marnować jedzenia? Możesz zrobić to za pomocą mikrofali, piekarnika, wykorzystując parę wodną lub tajemniczą moc owoców i warzyw. Poznaj skuteczne metody na to, jak odświeżyć bułki, i spraw, by znowu stały się apetyczne.

Czerstwe bułki – co zrobić, by na dłużej zachowały świeżość?

Jeśli chcesz, by Twoje pieczywo na dłużej zachowało swoją konsystencję oraz smak, zacznij od podstaw, a dokładniej od sposobu, w jaki je przechowujesz. Okazuje się, że bardzo dużo zależy od Twoich nawyków. Jeśli zaraz po zakupach odkładasz opakowane w foliowy woreczek świeży chleb i bułki do chlebaka popełniasz spory błąd. Przechowywane w ten sposób czerstwieją szybciej, a pozbawione dostępu powietrza stają się suche. Taki sposób przechowywania sprzyja też pojawianiu się pleśni.

Po zakupach najlepiej od razu wyciągnąć pieczywo z foliowego woreczka i owinąć je ściereczką (najlepiej lnianą lub bawełnianą). W tym celu dobrze sprawdzą się także specjalne worki przeznaczone do przechowywania chleba. Tak opakowane należy włożyć do chlebaka i ustawić w suchym miejscu o temperaturze pokojowej (18–23°C). Taki sposób przechowywania sprawi, że pieczywo będzie mogło oddychać i dłużej zachowa świeżość.

Wiele osób przechowuje chleb i bułki w lodówce, myśląc, że taka metoda pozwoli na dłużej zachować je w dobrej kondycji. Nic bardziej mylnego. Pieczywo czerstwieje szybciej, jeśli temperatura wokół niego utrzymuje się w przedziale 0–10°C, a taka właśnie panuje w domowych lodówkach.

Jak odświeżyć bułki i chleb? Poznaj sprawdzone metody

Jak odświeżyć bułkę i chleb, by na nowo odzyskały swoją świeżość i można było je z apetytem zjeść? Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by zrobić to samodzielnie we własnej kuchni. Spróbuj, a może już nigdy nie wyrzucisz czerstwego pieczywa do kosza.

Jak odświeżyć bułki w piekarniku?

Czerstwe pieczywo możesz z łatwością odświeżyć wykorzystując do tego piekarnik. Jak odświeżyć bułki w piekarniku? To bardzo proste:

  1. Rozgrzej piekarnik do temperatury 150°C.
  2. Pieczywo – chleb, bułki, bagietki – delikatnie zwilż wodą i owiń folią aluminiową. Tak przygotowane włóż do rozgrzanego wnętrza piekarnika.
  3. Czas obróbki termicznej uzależniony jest od wielkości poszczególnych produktów. Pełen bochenek chleba będzie potrzebował średnio 15–20 minut, a niewielkie kajzerki tylko 5 minut.
  4. Po upływie zalecanego czasu wyjmij pieczywo i pozwól mu ostygnąć.

Drugim sposobem na odświeżenie pieczywa w piekarniku jest metoda na naczynie z wodą. Wystarczy, że przygotujesz sobie naczynie wypełnione płynem, włożysz je do piekarnika i odczekasz, aż temperatura wewnątrz osiągnie 150°C. Kiedy urządzenie będzie już odpowiednio nagrzane, wyłącz je, a do jego wnętrza włóż czerstwe bułki lub chleb. Najlepiej umieścić je na półce tuż nad parującą wodą i w takiej kąpieli pozostawić na około godzinę. Po upływie zalecanego czasu pieczywo powinno odzyskać dawny smak i aromat.

Innym, ale równie skutecznym rozwiązaniem jest niewielkie naczynie z wodą, które wstawiamy do środka piekarnika tuż obok pojemnika z pieczywem. Dzięki wydzielającej się parze wodnej pieczywo stanie się świeższe i po prostu smaczniejsze.

Jak odświeżyć bułki w mikrofali?

Kuchenka mikrofalowa doskonale sprawdzi się, jeśli chcesz w ekspresowym tempie odświeżyć czerstwe pieczywo. Zanim jednak to zrobisz, miej na uwadze, że choć sposób jest skuteczny, to jego efekty nie będą aż tak zadowalające jak przy użyciu wyżej wymienionych metod z zastosowaniem piekarnika.

Jak odświeżyć bułki w mikrofali? Najprostszym sposobem będzie owinięcie bochenka chleba lekko zwilżonym ręcznikiem papierowym i włożenie do nastawionej na najwyższą moc mikrofali na około 10–20 sekund. Jeśli nie masz ręcznika papierowego, wykorzystaj silikonowy pędzelek i delikatnie zwilż skórkę chleba mlekiem.

Jak odświeżyć krojony chleb za pomocą owoców i warzyw?

Żeby skutecznie przywrócić świeżość krojonego chleba, można wykorzystać całkowicie nieinwazyjną metodę z wykorzystaniem owoców i warzyw, a konkretnie jabłek i łodyg selera naciowego. Co należy zrobić? Przygotuj pojemnik na żywność, który posiada opcję szczelnego zamknięcia, a następnie włóż do niego kromki chleba, a wraz z nimi ćwiartki wcześniej pokrojonego jabłka i dwie lub trzy łodygi selera. Tak przygotowane produkty włóż do lodówki (najlepiej na całą noc), a po upływie kilku godzin chleb powinien odzyskać swoją świeżość.

Jak odświeżyć bułkę z użyciem zwykłego garnka i sitka?

Ten sposób odświeżania pieczywa sprawdzi się szczególnie w przypadku niewielkich bułek lub bagietek. Żeby odzyskały dawną świeżość, wystarczy, że zagotujesz wodę w garnku, a następnie umieścisz na nim sito lub specjalny kosz do gotowania na parze. Zamknij całość pokrywką i co chwila kontroluj, czy suche i czerstwe bułki zdążyły wchłonąć wystarczającą ilość wody.

Kupuj świadomie

Czerstwe pieczywo nie wygląda apetycznie i tak też smakuje. Żeby uniknąć konieczności jego częstego odświeżania, rób zakupy świadomie i nie kupuj chleba lub bułek na zapas. Jeśli widzisz, że masz w domu za dużą ilość pieczywa, nie wyrzucaj go, a zamroź. Pamiętaj jednak, by nie mrozić tego samego pieczywa kilkukrotnie.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu