Ile i jak piec kurczaka w piekarniku?

Ile piec kurczaka? To ważne pytanie dla miłośników drobiu. O ile przygotowanie kurczaka na patelni czy na grillu nie przysparza większych trudności, tak w przypadku pieczenia, mogą pojawić się wątpliwości. Pieczenie kurczaka wcale nie jest proste, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać miękkie soczyste i pełne aromatu mięso, a zarazem chrupiącą skórkę. Trzeba wiedzieć, ile piec całego kurczaka, a ile w kawałkach, a do tego zdawać sobie sprawę, jak na długość pieczenia wpływa wielkość porcji. Oprócz doświadczenia w tej materii przyda się też znajomość podstawowych zasad. Konkretne wskazówki znajdziesz w naszym poradniku!Pieczenie kurczaka

Przygotowanie do pieczenia

Zanim wyjaśnimy dokładnie, ile piec kurczaka w piekarniku, warto jeszcze wspomnieć o kilku ważnych zasadach. W końcu do pieczenia trzeba się należycie przygotować!

  • Kurczaka wyjmij z lodówki około godzinę przed planowanym pieczeniem.
  • Pamiętaj, żeby natrzeć mięso aromatycznymi ziołami. Nie tylko poprawią walory smakowe, ale pomogą też zmiękczyć mięso.
  • Mięso umieść w naczyniu żaroodpornym z przykrywką albo w rękawie – to najlepszy sposób na to, aby mięso nie było zbyt suche.

Kolejny etap to rozgrzanie piekarnika do właściwej temperatury. Potrawa powinna znaleźć się w środku dopiero po osiągnięciu odpowiedniego poziomu ciepła. To tak samo, jak z gotowaniem ryżu czy makaronu, który wrzuca się dopiero do wrzącej wody.

Dlaczego kurczę pieczone?

Skąd wzięła się popularność kurczaka w przepisach pochodzących z różnych stron świata? Zdecydowało o tym kilka czynników. Przede wszystkim jest to stosunkowo tanie i łatwo dostępne mięso. Jest przy tym zalecane przez dietetyków jako zdrowsza alternatywa dla mięsa czerwonego, takiego, jak na przykład wołowina. Trzecią zaletą jest możliwość szybkiego przygotowania. Podczas gdy inne rodzaje mięsa często są twarde i wymagają długiego duszenia, kurczak już po kilku chwilach może być gotowy do spożycia.

Drób jest dla organizmu bardzo dobrym źródłem białka, żelaza oraz witamin. Nie dość, że zdrowy, to jeszcze pyszny. Nic dziwnego, że dania z kurczaka są tak popularne. Tylko ile piec kurczaka w piekarniku w naczyniu, a ile na rożnie? Zaraz to wyjaśnimy!

Jak długo piec kurczaka? To zależy…

Czas pieczenia kurczaka jest uzależniony od kilku czynników. Rozważymy tutaj kilka scenariuszy, które najczęściej powtarzają się w różnym przepisach kulinarnych.

Ile piec całego kurczaka?

Przyjmuje się, że optymalny czas to ok. 60 minut na kilogram. To oznacza, że mając kurczaka o wadze 1,5 kg, na pieczenie poświęcimy 1,5 godziny. Standardowo przyjmuje się temperaturę 180 stopni. Jak piec kurczaka w piekarniku z termoobiegiem? W ten sam sposób, z tym zastrzeżeniem, żeby temperaturę obniżyć do 170. Jeśli nie masz cierpliwości, lepiej sięgnąć pod brytfannę. Odpowiedź na pytanie, ile piec kurczaka w piekarniku w naczyniu może Cię zadowolić. W tym przypadku mówi się o ok. 45-50 minutach, a więc sporo krótszym czasie!

Ile piec kurczaka w kawałkach?

Wiesz już, ile piec całego kurczaka, czas zająć się kilkoma innymi opcjami.

  • Pieczone udka z kurczaka lub ćwiartka – w tym przypadku czas pieczenia powinien być krótszy niż w przypadku całego kurczaka, a temperatura nieco wyższa. Przyjmuje się, że czas pieczenia kurczaka powinien wynosić 45-50 minut, a temperatura 200 stopni.
  • Skrzydełka w tym przypadku czas pieczenia jest podobny, jednak należy obniżyć temperaturę do 150 – 160 stopni.
  • Pierś z kurczaka to zdecydowanie najszybsza potrawa. Do przygotowania dobrego mięsa wystarczy 30 minut w temperaturze 180 stopni.

Najlepsze przepisy z pieczonym kurczakiem

Wiesz już, ile piec kurczaka? W takim razie warto się przyjrzeć naszym najlepszym przepisom, w których pojawia się kurczak. Co polecamy?

Jak widać, wiedząc, ile piec kurczaka w piekarniku z termoobiegiem, można przygotować wiele pysznych potraw. Wiesz już, która podoba Ci się najbardziej? A może szukasz więcej pomysłów na pyszne dania? Na naszej stronie znajdziesz wiele kulinarnych inspiracji – zapraszamy!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu