Ile i jak gotować fasolkę szparagową – żółtą oraz zieloną?

Latem, czyli w sezonie na świeże warzywa, często zastanawiamy się, ile gotować fasolkę szparagową. Zielone lub żółte strączki na talerzu, z odrobiną masła czy bułki tartej, potrafią być prawdziwą ozdobą letniego stołu i smakować wyśmienicie. Jak ugotować fasolkę szparagową zieloną? Ile gotować fasolkę szparagową żółtą? Dowiedz się więcej na temat obróbki tego warzywa.Ile gotować fasolkę szparagową?

Fasolka szparagowa żółta i zielona – czym się różnią?

Główna różnica pomiędzy fasolkami o odmiennych kolorach tkwi w twardości. Żółta jest zdecydowanie bardziej miękka (także po ugotowaniu), a zielona – z powodu dużej łykowatości – wyróżnia się twardością. Po ugotowaniu będzie lekko chrupiąca. Jeżeli chodzi o walory smakowe, żółta fasolka jest delikatniejsza, a zielona posiada mocniejszy posmak. W fasolkach szparagowych znajdziemy m.in. witaminę A, kwas foliowy oraz minerały: wapń, magnez, żelazo czy potas.

Ile gotować fasolkę szparagową? Jak ugotować fasolkę szparagową: żółtą i zieloną? Działania wstępne

Zanim zaczniesz gotować fasolkę szparagową, wykonaj kilka czynności, bez których warzywo nie będzie tak smaczne, jak mogłoby być. Umyj dokładnie strączki pod bieżącą wodą. Następnie odetnij końcówki strąka i wyciągnij włókno – inaczej podczas jedzenia może Cię spotkać niemiła niespodzianka. Jeśli fasolka ma naprawdę pokaźne rozmiary, można pociąć ją na mniejsze kawałki. Warzywo jest już gotowe do obróbki cieplnej.

Fasolka szparagowa – ile gotować? Ile gotować fasolkę szparagową mrożoną?

Jak i Ile gotować fasolkę szparagową zieloną oraz żółtą? Na początek przygotuj spory garnek wody (ok. 4 litrów na 1 kg fasolki) z wrzącą wodą. Nie zapominaj o dodaniu odrobiny cukru, a także niewielkiej ilości soli – 1 łyżeczka w zupełności wystarczy. Dzięki obecności soli fasolka nie straci cennych właściwości odżywczych, które bez niej mogą po prostu przedostać się do gorącej wody.

Po wrzuceniu wstępnie przygotowanych strączków nastaw minutnik.

  • W garnku znajduje się zielona fasolka szparagowa? Ustaw czasomierz na 4–10 minut.
  • Chcesz stać się ekspertem w gotowaniu żółtej fasolki szparagowej? Rób to przez 10–20 minut.
  • Jest po sezonie i masz do dyspozycji jedynie fasolkę mrożoną? Zasada mówi, że powinno gotować się ją 60% krócej niż świeże: żółte maksymalnie 6 minut, a zielone 12 minut.
  • Z kolei gotowanie fasolki szparagowej w szybkowarze zajmie tylko 2 minuty.

Pamiętaj, że podane wartości dotyczą starych fasolek szparagowych – młode gotują się odrobinę krócej. Skąd wiadomo, że są już gotowe? Wyławiaj je co pewien czas i kosztuj. Możesz też przeprowadzić „próbę widelca” – nabij gotowany strączek na ten sztuciec i spraw, czy jest miękki. Na koniec polej strączki zimną wodą, aby zakończyć proces gotowania. Po wyłowieniu sitkiem są gotowe do podania. Smacznego!

Fasolka szparagowa – jak ją podawać?

Żółta i zielona fasolka szparagowa najczęściej pojawia się na naszych talerzach w formie warzywnego dodatku do obiadu (np. mięsa i ryżu). Może jednak stanowić też zupełnie odrębne danie – przystawkę. Fasolka szparagowa szczególnie polubi się z:

Fasolka szparagowa – sprawdzone przepisy

Fasolka szparagowa jest nie tylko smacznym, ale i uniwersalnym warzywem. Ugotowana będzie pasować do mięsa. Doskonale komponuje się z kurczakiem (sprawdź przepisy: udka z kurczaka w sosie z suszonych pomidorów podane ze szparagami oraz kurczak w musztardzie z fasolką szparagową). Wspaniale współgra też z innymi rodzajami mięs (schab z żurawinowym sosem balsamicznym i fasolką szparagową z zasmażką). Żółta i zielona fasolka szparagowa występuje często w kuchni azjatyckiej (zielone curry z kurczakiem i szparagami), może też wzbogacić potrawy przeznaczone dla wegetarian (sałatka z dzikiego ryżu z pomelo, kozim serem, zieloną fasolką i orzeszkami pinii).

Do wyboru, do koloru!

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu