Czym zastąpić papier do pieczenia? Czy papier śniadaniowy się nada?

Czym zastąpić papier do pieczenia? To pytanie może pojawić się w Twojej głowie, kiedy znalazłaś świetny przepis na ciasto, zgromadziłaś składniki i przygotowałaś całość na blacie, a tu nagle okazuje się, że czegoś brak! Jak zastąpić papier do pieczenia? Czy trzeba iść w tej sprawie do sklepu? A może wystarczy przeszukać kuchenne szafki? Dowiedz się więcej i uratuj swoje ciasto!Czym astąpić papier do pieczenia

Papier do pieczenia – czym się wyróżnia?

Amatorzy gotowania, ze szczególnym uwzględnieniem miłośników słodkich wypieków, nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez papieru do pieczenia. Co w nim takiego wyjątkowego? Pełni on ważną funkcję w kuchennym królestwie, czyli zapobiega przywieraniu ciasta do blachy do pieczenia. Jest odporny na wysokie temperatury panujące w piekarniku (do 230°C). Wyróżnia go także uniwersalna forma – papier do pieczenia znajdziemy zarówno w formie poręcznej rolki, jak i arkuszy. Co ważne, jest pokryty – z jednej lub dwóch stron – specjalnym silikonem bądź tłuszczem, dzięki czemu ma właściwości nieprzywierające. I ostatnia właściwość papieru do pieczenia: jest bardzo gęsty, przez co trudno się rwie.

Czym zastąpić papier do pieczenia? 4 propozycje

Folia aluminiowa

Folia aluminiowa należy do grupy produktów pomagających w pakowaniu żywności. Wyróżnikiem metalicznej folii jest odporność na wysokie temperatury – „sreberko” jest nawet trwalsze niż papier do pieczenia, który po przekroczeniu progu ciepła zacznie się tlić. Dlatego śmiało możesz włożyć owinąć potrawę (bez dużej zawartości wody) właśnie popularnym „sreberkiem”. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest fakt, że po użyciu folii aluminiowej możesz ją po prostu wyrzucić, a formy do ciast (m.in. tortownica) bądź inne półmiski do piekarnika pozostaną czyste. Wskazówka: aby dodać sreberku większą nieprzywieralność, posmaruj go dowolnym tłuszczem np. olejem. Nie zapomnij też o tym, że folia aluminiowa ma dwie strony: matową (powinna być skierowana na zewnątrz) i błyszczącą (do wewnątrz), która mocno trzyma ciepło.

Czym można zastąpić papier do pieczenia? Bułka tarta

Bułka tarta jest jedną z tańszych opcji, jeśli chodzi o alternatywę dla papieru do pieczenia. Znajdziemy ją w każdym sklepie. Wystarczy posypać brytfankę bułką tartą (czasem wcześniej smarując ją masłem), by zapobiec przywieraniu, a w konsekwencji spaleniu ciasta czy innego dania. Jest to też rozwiązanie eko, ponieważ nie generujemy żadnych śmieci – nadmiar bułki można po prostu strząsnąć po upieczeniu, np. w przypadku mięs oraz pasztetów.

Jak zastąpić papier do pieczenia? Foremki silikonowe

Ich największym atutem jest możliwość wielokrotnego użytku. Foremki silikonowe dobrej jakości można wykorzystać nie raz, nie dwa, ale nawet ciągle, przez kilka lat. Nie wymagają też obecności tłuszczu, są elastyczne i trzymają ciepło. Wybierz odpowiedni rozmiar, który będzie pasował do przygotowywanych potraw, ale i piekarnika. Foremki silikonowe, jako alternatywa dla papieru do pieczenia, sprawdzą się w przypadku piekarnika z termoobiegiem. Bardziej stabilny, choć miękki przedmiot – w przeciwieństwie do papieru – nie przesunie się we wnętrzu urządzenia na skutek cyrkulacji powietrza.

Czy papier śniadaniowy nadaje się do pieczenia?

Tak! Jedynym warunkiem jest posmarowanie jego powierzchni tłuszczem do pieczenia i smażenia. Możesz to zrobić z pomocą masła, margaryny, oliwy z oliwek lub oleju. Rozprowadź tłuszcz równomiernie na całej powierzchni – zwiększysz szansę na pyszne wypieki bez przypalania. Papier śniadaniowy zda egzamin, jeśli w piekarniku będzie mniej niż 200°C. W przeciwnym razie spód potrawy spiecze się bardziej niż „góra”. Jeśli mówimy o cieście, nie stanowi to dużego problemu (często mają twardsze spody), natomiast w przypadku chleba będzie to problem. W ostateczności, kiedy w domu nie ma papieru śniadaniowego, możesz wysmarować blachę samym tłuszczem.

Czym zastąpić papier do pieczenia? Podsumowanie

Papier do pieczenia przychodzi nam na myśl od razu, kiedy chcemy, aby w domu unosił się zapach świeżego ciasta. Folia aluminiowa, bułka tarta, foremka silikonowa, papier śniadaniowy czy zwykły tłuszcz to jego godni zaufania zastępcy. Szukasz przepisu na pyszne ciasto? Zajrzyj do zakładki poświęconej deserom!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu