Czym zastąpić chleb? Co jeść zamiast niego na śniadanie lub kolację?

Wiele osób zastanawia się, czym zastąpić chleb w codziennej diecie. Powodem może być chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, urozmaicenia jadłospisu czy kwestie zdrowotne. Niezależnie od tego warto wiedzieć, co jeść zamiast chleba na śniadanie i kolację. Czym można zastąpić chleb? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.Co zamiast chleba

Co wybrać zamiast chleba?

Nie każdy z nas wie, że zdecydowana większość chleba, który dostępny jest w supermarketach produkowana jest z pszenicy rafinowanej. Oznacza to, że ziarna zostały pozbawione cennych właściwości odżywczych. Złote bochenki prezentujące się apetycznie na sklepowych półkach są też często nafaszerowane cukrem, którego powinniśmy unikać, szczególnie w nadmiarze. Co jeść zamiast chleba będąc na diecie? Przygotowaliśmy specjalną listę smacznych zamienników, dzięki którym zmienisz swoją dietę i nie będziesz tęsknić za sztucznym pieczywem. Sprawdźmy zatem, co zamiast pieczywa wybrać na śniadanie i kolacje.

Czym zastąpić chleb na śniadanie? Oto kilka propozycji

Przyjemnie jest poranną porą schrupać jeszcze ciepłą kromkę chleba ze słodkim dżemem czy ulubioną wędliną i dodatkami. Dla niektórych to wręcz rutyna, bez której nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia. Co jeśli z jakichś powodów zdecydujemy się na wyeliminowanie chleba z codziennego jadłospisu? Czym można zastąpić chleb, by jeść równie smacznie, a przy okazji zdrowo? Poniżej kilka produktów, dzięki którym nadal będziesz lubić śniadania.

Chlebek Oopsie

Co jeść zamiast chleba? Nazywany inaczej chmurką lub Cloud Bread coraz bardziej popularny chlebek Oopsie to świetna alternatywa dla tradycyjnego bochenka. Choć sama nazwa może sugerować co innego w rzeczywistości są to leciutkie placki, które bez problemu wykorzystasz do przygotowania kanapki czy schrupiesz z talerzem zupy. Od klasycznego chleba różnią się przede wszystkim niską zawartością węglowodanów i konsystencją. Dużą zaletą Oopsie jest prosty przepis, który z łatwością wykonają nawet kuchenni amatorzy.

Do przygotowanie chlebka Oopsie będziesz potrzebować trzech jajek, kremowego serka twarogowego i szczypty soli.

  1. Białka ubij na sztywną pianę, a żółtka dokładnie połącz a twarożkiem.
  2. Następnie wymieszaj ze sobą wszystkie składniki, a masę wyłóż łyżką na pergamin formując wypukłe placki.
  3. Piecz w temperaturze 150 °C przez około pół godziny.

Do podstawowego przepisu smakosze Oopsie chętnie dodają też inne składniki. Ciekawie komponują się na przykład różnego rodzaju sery, jak cheddar czy parmezan.

Chleb Ezechiela

Szukasz innych inspiracji na to, czym zastąpić pieczywo? Zamiennikiem tradycyjnego chleba może być chleb Ezechiela. Ten rodzaj pieczywa powstaje na bazie różnych rodzajów ziaren (proso, jęczmień, orkisz, pszenica) oraz roślin strączkowych (soczewica i soja). Dużą zaletą produktu jest całkowity brak cukru, co sprawia, że z powodzeniem mogą jeść go osoby, które szczególnie powinny go unikać. Ponieważ chleb ten składa się wyłącznie z nieprzetworzonych składników z powodzeniem możemy zaliczyć go do zdrowej żywności i podawać nawet dzieciom.

Smoothie i koktajle owocowo-warzywne

Co jeść zamiast chleba, kiedy rano nie mamy zbyt wiele czasu? Zamiast tradycyjnych kanapek doskonale sprawdzą się smaczne i pożywne bomby witaminowe w postaci koktajli owocowo-warzywnych. Żeby je przygotować wystarczy wrzucić do blendera i zmiksować ulubione gatunki owoców i warzyw. Żeby były bardziej treściwe warto dodać do nich mleko, jogurt czy ulubiony owocowy sok. Możesz też pokusić się o dorzucenie ulubionych ziaren np. chia.

Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni poranną porą i zastanawiasz się, co jeść zamiast pieczywa, postaw na smoothie z zieloną herbatą i kiwi, które postawi Cię na nogi. Świetnie smakuje też zielone smoothie ze szpinakiem, kiwi, ogórkiem i selerem naciowym. Jeśli wolisz bardziej owocowe smaki wypróbuj prosty przepis na koktajl gruszkowy z dodatkiem soku z pomarańczy.

Ekspresowe owsianki

Owsianki to doskonałe zamienniki chleba, zwłaszcza na śniadanie. Można je przygotować na wiele różnych sposobów i dodać do nich ulubione składniki, co sprawia, że każdy powinien znaleźć idealną wersję dla siebie. Owsiankę możemy przygotować na wodzie, mleku krowin lub roślinnym. Konieczne wypróbuj przepis na nieziemską owsiankę z miętą i szczyptą cynamonu.

Co jeść zamiast chleba na kolację? Poznaj nasze propozycje

Co zamiast chleba na kolację sprawdzi się najlepiej? Weźmy pod uwagę fakt, że wieczorem powinniśmy zadbać o to, by posiłek był lekki. Wtedy lepiej będzie nam się spało i nie będziemy mieć wyrzutów sumienia, jeśli akurat dbamy o linię. Poniżej kilka propozycji na kolację bez pieczywa.

  • Tortille – popularne placki typu tortilla nie są tak zapychające jak chleb, a doskonale spełniają jego rolę. Z powodzeniem możemy w nie zawinąć ulubione warzywa, mięso, wędlinę czy rybę, a potem zjeść na zimno lub na ciepło.
  • Podpłomyki – świetne zamienniki chleba, które znane są od pokoleń. Możesz kupić je w dobrze zaopatrzonych sklepach na stoiskach z pieczywem lub samodzielnie upiec w domowej kuchni. Te leciutkie i chrupiące placki powstają na bazie wody i mąki, są więc świetną bazą dla różnego rodzaju past kanapkowych.
  • Zielone liście – jeśli szczególnie lubisz chleb ze względu na przyjemne chrupanie świeżej skórki, spróbuj zastąpić go świeżymi liśćmi sałaty lub cykorii. Możesz wypełnić je ulubionymi dodatkami i delektować się ich smakiem. Świetnie sprawdzą się podane z pastą jajeczną, warzywną sałatką, komosą ryżową czy drobno posiekanymi warzywami. Rolę kromki chleba dobrze spełnią też wydrążone pomidory, papryka czy połówka awokado. Warto spróbować też faszerowanych boczniaków i pieczarek.

Czym zastąpić chleb do kanapek i nie tylko? Podsumowanie

Jak widzisz, istnieją dziesiątki sposobów na wykluczenie chleba z codziennego jadłospisu. Jeśli jednak szczególnie ciężko Ci się z nim rozstać, zamiast białego pieczywa wybieraj chleb pełnoziarnisty np. żytni i razowy, który zawiera więcej cennych witamin i minerałów i zapewnia uczucie sytości na dłużej. W prawdziwym chlebie pełnoziarnistym powinny znaleźć się tylko 4 składniki – mąka, woda, sól oraz domowej roboty zakwas lub drożdże. Jeśli pieczesz go w domu możesz dodać też ulubione ziarna lub suszone owoce, jak żurawina, rodzynki czy śliwki.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu