Cukier brązowy a trzcinowy czy biały – czym się różnią?

Cukier brązowy a trzcinowy – nie wiesz, co będzie lepsze? A może zastanawiasz się, czy cukier brązowy i trzcinowy to to samo? Jeśli nie masz pewności, czy wspomniane nazwy, odnoszą się do tego samego produktu, nie ma się czym martwić. Odkąd pojawiła się alternatywa dla zwykłego, białego cukru, wiele osób chce przerzucić się na coś zdrowszego. Nie wszyscy jednak mają odpowiednią wiedzę, aby wybrać świadomie właściwy słodzik. Zwłaszcza, że czeka tu wiele pułapek i niejasności. Wiesz na przykład, że. cukier trzcinowy a brązowy to nie to samo? Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat cukru, na pewno przydadzą Ci się te informacje!Cukier brązowy a trzcinowy czy biały – czym się różnią?

Dlaczego cukier szkodzi?

To, że nadmiar cukru jest szkodliwy dla organizmu, wiadomo już od dawna. Ale czy wiesz, co konkretnie sprawia, że należy go ograniczyć? Nadużywanie słodkości może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Nadmiar cukru w diecie:

  • może prowadzić do otyłości,
  • przyśpiesza procesy starzenia organizmu,
  • osłabia układ odpornościowy,
  • zakwasza organizm,
  • stanowi pożywkę dla bakterii, przez co zwiększa ryzyko wielu schorzeń, takich jak próchnica czy paradontoza.

Statystyczny Polak zjada rocznie ok. 45 kg cukru rocznie! Trudno w to uwierzyć, jednak należy pamiętać, że w tej statystyce znajduje się także cukier występujący w składzie wielu produktów, jak soki owocowe, napoje gazowane, dżemy czy ciasta. Cukier to najczęściej puste kalorie, pozbawione wartości odżywczych. Według ekspertów, jest dopuszczalny w diecie jako źródło energii, jednak ze wszystkich składników dostarczających energię do organizmu, cukier nie powinien stanowić więcej niż 10%.

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, można po prostu zmniejszyć ilość cukru, staranniej wybierając produkty spożywcze albo rezygnując z dosładzania napojów (na przykład kawy i herbaty). A co jeść zamiast słodyczy? Poznaj zdrowe zamienniki, które możesz wprowadzić do swojej codziennej diety.

Innym sposobem jest zamiana rodzaju cukru na zdrowszy. Tylko jaki?

Cukier trzcinowy a brązowy – co warto wiedzieć?

Popularny biały cukier uzyskuje się z buraków cukrowych. Następnie zostaje oczyszczony i w ten sposób trafia na sklepowe półki. W wyniku oczyszczenia z różnych zanieczyszczeń, uzyskuje wyraźniejszy smak oraz charakterystyczną barwę. Ze wszystkich rodzajów cukru, jest zdecydowanie najtańszy. Na tym jednak koniec zalet, bo jest bardzo niezdrowy.

Cukier brązowy to najczęściej nierafinowany produkt buraczany, który nie przeszedł procesu oczyszczania i charakteryzuje się naturalnie ciemniejszą barwą. Oprócz dużej porcji sacharozy, dostarcza też pewną ilość składników mineralnych, przede wszystkim wapnia, żelaza, magnezu i potasu. Można zatem powiedzieć, że jest trochę lepszą opcją.

Cukier trzcinowy a biały

Szukając innego rodzaju cukru, raczej warto pomyśleć o produkcie uzyskiwanym w inny sposób. Cukier trzcinowy produkuje się z trzciny cukrowej, występującej w krajach o klimacie tropikalnym. W procesie produkcji, cukier trzcinowy nie jest poddawany procesowi rafinacji w tak dużym stopniu jak zwykły cukier, dzięki czemu jest bardziej wartościowy i ma mniej kalorii. A zatem jeśli ktoś zapyta, czy cukier brązowy i trzcinowy to to samo, należy mieć świadomość, że absolutnie nie. Oba z tych produktów do słodzenia uzyskuje się z innych roślin i produkuje w zupełnie inny sposób. Klienci nie zawsze o tym wiedzą. Dlatego przy zakupach kierują się nie tyle składem czy pochodzeniem, lecz kolorem, przyjmując, że ciemniejszy cukier będzie zdrowszy niż biały. Niestety, to nie zawsze prawda. Niektórzy producenci na przykład poddają biały cukier procesowi karmelizacji. W ten sposób uzyskuje ciemniejszą barwę, ale nie ma nic wspólnego z cukrem trzcinowym! Podsumowując, cukier brązowy a trzcinowy to coś zupełnie innego - dobrze mieć tego świadomość.

Cukier trzcinowy czy biały – co będzie lepsze?

Teraz znasz już odpowiedź na to pytanie. Cukier sam w sobie nie jest zdrowy, ale decydując się świadomie na jego spożywanie ze względu na walory smakowe, zdecydowanie lepiej będzie wybierać produkt na bazie trzciny cukrowej, a nie buraków. Cukier trzcinowy czy biały? Jeśli chcemy zadbać o zdrowie, to wybór jest oczywisty.

Cukier brązowy a trzcinowy, a może jeszcze coś innego?

Sposobów na dosładzanie produktów jest wiele, dlatego można sięgać także po inne substancje o właściwościach słodzących. Zamiennikiem cukru w różnych przepisach mogą być stevia – słodzik naturalnego pochodzeniaksylitol – cukier brzozowy albo erytrytol.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu