W trosce o naturę. Jak możemy pomóc pszczołom

Czy zdajesz sobie sprawę, jak wielką rolę w ekosystemie odgrywają małe owady, jakimi są pszczoły? To one zbierają nektar i zapylają rośliny, dzięki czemu możemy rozkoszować się pysznymi, zdrowymi owocami i warzywami. Mówi się, że około 30% dziennego pożywienia człowieka zależy właśnie od pracy pszczół. Niestety, od kilku lat doświadczamy spadku populacji tych pożytecznych dla naszej planety owadów. Dlaczego tak się dzieje i czy możemy w jakiś sposób pomóc pszczołom?

Dzień pszczołyDlaczego pszczoły są tak ważne w życiu człowieka?

Za zapylanie roślin odpowiadają przede wszystkim pszczoły miodne, dzikie i trzmiele. Wiele osób sądzi, że pszczołom zawdzięczamy jedynie miód - cóż bardziej mylnego! Oprócz wszelkich produktów pszczelich, takich jak właśnie miód, wosk czy propolis, te małe owady zapylają także rośliny uprawne oraz dziko rosnące. Niebagatelną rolę odgrywają więc w rolnictwie. Przykładowo, plony rzepaku – który jest rośliną samopylną -  dzięki pomocy pszczół i dodatkowym zapylaniu, zwiększają się od 20 do aż 40%. Można powiedzieć, że pszczoły miodne wspierają także przemysł odzieżowy, ponieważ to dzięki procesowi zapylania powstają bawełniane i lniane ubrania. 
Pszczoły codziennie pokonują dalekie trasy, przenosząc wilgotny i ciężki pyłek z jednego kwiatka na drugi. Nie zauważamy, jaką ciężką pracę wykonują każdego dnia i jak ogromną rolę odgrywają w rolnictwie i produkcji żywności. 

Co zagraża pszczołom?

Spadek populacji pszczół przypisywany jest wielu czynnikom, np. brakiem pożywienia w zimnych miesiącach, bakteriom i chorobom układu pokarmowego, utracie odpowiednich siedlisk, zmianom klimatycznym. Wymienia się także toksyczne pestycydy, wykorzystywane w rolnictwie – w szczególności te należące do grupy tzw. „neonikotynoidów”. Pszczoły, przelatując przez miejsce opryskane pestycydem, mogą zostać odurzone i w konsekwencji wolniej pracować. Według wielu ekspertów z dziedziny pszczelarstwa, neonikotynoidy mogą powodować nawet silne zatrucia, a także śmierć owadów. Karmiąc młode osobniki zanieczyszczonym pyłkiem pszczoła może również doprowadzić do ich zatrucia. 

Jak możesz zadbać o pszczoły?

Jest wiele możliwości pomocy pszczołom. Tak naprawdę każdy z nas może zrobić coś, aby pomóc przetrwać tym pracowitym i pożytecznym owadom. 

Zasadź kwiaty

Pszczoły potrzebują roślin miododajnych. Zasadź w ogrodzie lub na tarasie kilka kwiatów. Jeśli nie posiadasz balkonu, świetnie sprawdzą się również małe doniczki z roślinami, które przymocujesz na okiennym parapecie.

 Stosuj tylko naturalne nawozy

Jeżeli uprawiasz ogród, stawiaj na ekologiczne i naturalne nawozy. Unikaj chemikaliów, toksycznych pestycydów, które negatywnie wpływają na żywe organizmy, w tym na pszczoły. Wszelkie opryski najlepiej wykonywać wieczorem, ponieważ wtedy spada aktywność owadów – dzięki temu masz pewność, że nie rozłościsz ich ani nie wyrządzisz im żadnej krzywdy.

Przygotuj poidełko dla pszczół

Susza coraz częściej dotyka polskie gospodarstwa. Niedobory wody destrukcyjnie wpływają na rolnictwo, a co za tym idzie – na poziom naszej krajowej gospodarki. Zwiększa się także ryzyko pożarów, ponieważ ziemia jest sucha – już mała iskierka może zainicjować sytuacje katastrofalne w skutkach.
Przez susze cierpią również dzikie zwierzęta, a także owady - w tym pszczoły. Aby im pomóc, skonstruuj proste poidełko, dzięki któremu dostarczysz niezbędną do życia wodę. Jak to zrobić? Do płaskiego pojemnika włóż kamienie, a następnie zalej je wodą. Ważne, aby nie było jej więcej niż 2-3 mm, aby uniknąć ryzyka utopienia się pszczół. W tym celu zwróć także uwagę, aby w pojemniku nie było wolnych przestrzeni z wodą – uzupełnij je mchem lub keramzytem. Kolejną opcją jest wydrążenie w desce małych szczelin, które wypełnisz wodą – pszczoły na pewno z chęcią skorzystają z takiego poidełka i ugaszą pragnienie.

Zrób domek dla owadów

Pszczoły miodne mieszkają w ulach, gdzie objęte są opieką przez pszczelarzy. Natomiast pszczoły dzikie nie produkują miodu, ale zapylają rośliny - codziennie wybierają się w daleką podróż. W ciągu dnia pogoda często się zmienia, a owady nie zawsze mają się gdzie schronić. W ostatnich czasach coraz bardziej popularne staje się budowanie domków i hoteli dla owadów. Zapewniają one ochronę przed deszczem, zwierzętami, umożliwiają odpoczynek, ale również budowanie gniazd. Jeżeli nie masz zdolności do majsterkowania, gotowe „mieszkania” dla owadów możesz kupić w wielu sklepach, np. budowlanych.

Kupuj produkty od lokalnych pszczelarzy

Na półkach sklepowych bez wątpienia odnajdziemy wiele naturalnych i zdrowych miodów. Warto jednak wspierać także lokalnych, sprawdzonych pszczelarzy i u nich zaopatrywać się w produkty pochodzenia pszczelego.  Miody prosto z ekologicznych pasiek to samo zdrowie, a dodatkowo - wsparcie pszczelarzy, którzy kochają te żółto-czarne owady i o nie dbają. 

Świat bez pszczół? 

Pamiętajmy, bez owadów zapylających rośliny nie będą się rozwijać, a uprawy będą dawały słabsze plony. Pszczoły są bardzo ważne dla naszej planety – musimy więc o nie dbać i nie pozwolić im zginąć.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu