Weganizm. Co musisz wiedzieć, przed wyborem tego stylu życia

Zapewne większości z nas weganizm kojarzy się z niejedzeniem mięsa, z określonymi zasadami moralnymi, z poszanowaniem praw zwierząt i środowiska. Co jeszcze warto wiedzieć o tym stylu życia? Weganizm. Co musisz wiedzieć, przed wyborem tego stylu życia

Weganizm a wegetarianizm

Zarówno w diecie wegetariańskiej, jak i wegańskiej, nie znajdziesz mięsa oraz produktów zwierzęcych pochodzących z uboju. Weganie jednak idą dalej i wykluczają z jadłospisu wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego: jaja, mleko, sery, jogurty – w skrócie, nabiał.
Można więc powiedzieć, że weganizm jest bardziej restrykcyjny niż wegetarianizm. Jednak mogą być wybrane z tych samych powodów: religijnych, ekonomicznych, etycznych czy zdrowotnych. Najczęstszym bodźcem do wyeliminowania mięsa z diety są aspekty moralne, a dokładniej przemoc i niehumanitarne traktowanie zwierząt. Weganie stronią od produktów, które mogłyby wpłynąć negatywnie na życie jakiegokolwiek zwierzęcia. Nie noszą futer ani skórzanych butów i torebek, nie używają kosmetyków testowanych na zwierzętach czy zawierających odzwierzęce składniki. Stawiają na produkty kosmetyczne oznaczone jako wegańskie i cruelty free – czyli takie, które na żadnym etapie produkcji nie były testowane na zwierzętach i nie zawierają żadnych substancji pochodzących z martwych zwierząt.
Weganie są także przeciwnikami wszelkich rozrywek z udziałem zwierząt: wyścigów konnych, wizyt w zoo lub cyrku. Wielu z nich udziela się w różnych organizacjach zajmujących się ochroną praw zwierząt oraz przyrody.

Dieta wegańska musi być odpowiednio zbilansowana

Dieta wegańska jest wymagająca, dlatego jej zwolennicy muszą układać odpowiednio zbilansowane menu, bogate we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Aby tak było, weganie tworzą złożone, barwne i czasami wręcz zaskakujące posiłki. Niektórzy twierdzą, że dopiero po wyeliminowaniu mięsa i przejściu na weganizm, zrozumieli jak ciekawe kompozycje można tworzyć i jak fascynujące jest odkrywanie nowych połączeń smakowych. 
Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia twierdzą, że weganizm może być korzystną dietą dla człowieka, o ile jest prawidłowo skomponowana i zbilansowana. Co to znaczy? Dieta wegańska powinna dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników w odpowiednich ilościach. 
Należy pamiętać, że bez jakiejkolwiek wiedzy o zdrowym odżywianiu i dietetyce niełatwo jest sporządzić pełny jadłospis. Nieprawidłowo ułożone menu może doprowadzić do niedoboru mikro- i makroelementów, co w dłuższej perspektywie może wpłynąć na drastyczne pogorszenie stanu zdrowia. Jeśli planujesz przejście na dietę wegańską, skonsultuj się najpierw z dietetykiem, który sprawdzi twoje wyniki, opowie ci więcej o weganizmie, ułoży odpowiednią dietę, biorąc pod uwagę twój wiek, poziom aktywności fizycznej i inne czynniki. Z dobrze skomponowaną dietą o wiele łatwiej będzie ci przejść na „wegańską stronę”.

Weganizm – zalety i wady

Weganizm może nieść za sobą wiele korzyści, ale jedynie wtedy, gdy dieta ułożona będzie poprawnie. Komponowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków to sztuka, którą osiąga się wraz z czasem i coraz większym doświadczeniem.

Zalety

Zwolennicy tej diety, jedząc dużo warzyw i owoców, produktów zbożowych, roślin strączkowych, orzechów, przyjmują dużo witamin, błonnika pokarmowego, potasu, magnezu. Warzywa i owoce są silnymi antyoksydantami, niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników. 
Weganie rzadziej chorują na choroby serca, nowotwory, choroby układu pokarmowego, cukrzycę i otyłość. Dzieje się tak m.in. dlatego, ponieważ nie spożywają cholesterolu oraz pestycydów, antybiotyków i innych szkodliwych substancji, którymi karmione są zwierzęta.
Zaletą weganizmu jest również to, że nie przyczynisz się do cierpienia zwierząt. Twoja postawa może być w przyszłości wzorem do naśladowania dla innych osób, które być może również chciałyby zostać weganami, ale nie wiedzą – tak samo jak ty wcześniej - od czego zacząć. 

Wady

Jeśli jednak dieta nie będzie urozmaicona i dopasowana do indywidualnych potrzeb twojego organizmu, mogą pojawić się niedobory niektórych składników odżywczych, np. białka czy żelaza. Najczęściej występującym jest niedobór witaminy B12, którą można odnaleźć w rybach i nabiale, czyli w tych produktach, których weganie nie spożywają. Niestety witamina ta nie występuje w roślinach, dlatego niezbędna jest jej suplementacja. Jest bardzo ważna dla organizmu człowieka, ponieważ m.in. bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, więc jej niedobór może prowadzić do anemii – choroby groźnej dla mózgu i serca.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu