Dzień Wegetarian obchodzony jest 11 stycznia. Nie wiadomo do końca jaka jest geneza tego święta, jednak warto wiedzieć, że staje się ono coraz bardziej popularne, podobnie jak sama dieta bez mięsa. Sprawdź jakie korzyści niesie taki sposób odżywiania i czy warto się na niego zdecydować.
Liczba osób, które rezygnują z mięsa, stale wzrasta zarówno na świecie, jak i w Polsce. Aż 20,9% mieszkańców dużych miast w naszym kraju deklaruje, że są wegetarianami. Na dietę bezmięsną decydują się głównie osoby poniżej 25. roku życia, ale w tej grupie nie brakuje też seniorów. Na podstawie badań obejmujących zarówno duże miasta, jak i mniejsze miejscowości, odsetek wegetarian w Polsce oszacować można na poziomie ok. 7%. Wegetarianizm narodził się w Indiach i na Bliskim Wschodzie, a rezygnacja z mięsa miała podłoże religijno-filozoficzne. Często na taką dietę decydowali się zakonnicy, filozofowie i hindusi argumentując ten sposób odżywiania jako zgodny z wolą Boga oraz wpisujący się w filozofię życiową człowieka pozostającego w zgodzie z naturą. Obecnie powody przejścia na dietę bezmięsną są różne – niektórzy decydują się na nią ze względu na miłość do zwierząt, a inni z przyczyn zdrowotnych lub kierując się swoimi upodobaniami kulinarnymi.
Zdrowa dieta powinna dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników we właściwych ilościach. Wiele jednak zależy od wieku, płci czy prowadzonego trybu życia, a także ewentualnych problemów zdrowotnych. Rezygnacja z mięsa pozwala obniżyć ilość tłuszczów nasyconych i złego cholesterolu, a ponadto wegetarianie zazwyczaj mają niższą wagę ciała i rzadziej występuje u nich zawał serca, nadciśnienie, cukrzyca oraz osteoporoza i miażdżyca. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że aby dieta wegetariańska rzeczywiście niosła korzyści dla zdrowia, powinna być dobrze skomponowana. Samo odstawienie mięsa nie zapewni zdrowia, jeśli w dalszym ciągu sięgać będziemy po np. produkty wysoko przetworzone.
Dzień Wegetarian to idealny moment na spróbowanie diety jarskiej. Wielu osobom taki sposób odżywiania może wydawać się mało urozmaicony bądź nie zapewniający uczucia sytości. Obecnie jednak produkty wegańskie i wegetariańskie są nie tylko łatwo dostępne, ale też smaczne. Bez problemu znajdziemy więc nie tylko pasty roślinne, ale i parówki, kabanosy, klopsy czy wędliny. Warto też zdawać sobie sprawę, że wegetarianizm ma wiele odmian, jak np.:
Niezależnie od powodów przejścia na dietę wegetariańską należy zadbać, by dostarczała ona wszystkich składników odżywczych. Mięso, ryby oraz nabiał to bogate źródła białka, dlatego konieczne jest zastąpienie tych produktów odpowiednimi składnikami roślinnymi. Białka dostarczą m.in. orzechy, rośliny strączkowe, nasiona, a także ziarna i pestki. Problemem w przypadku stosowania diety wegetariańskiej bywa też niedobór witaminy B12, dlatego konieczna bywa jej suplementacja. Początkujący wegetarianie mogą ponadto mieć trudności z komponowaniem posiłków w taki sposób, aby ograniczyć ewentualne niedobory ważnych składników. Rozsądnie jest więc skonsultować się z dietetykiem, który pomoże zaplanować zdrowy jadłospis bez mięsa.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies