Rodzaje cery – jakie wyróżniamy? Jak określić swój typ?

Rodzaje cery mocno się od siebie różnią. Każdy z nich sprawia, że inaczej reagujemy na kosmetyki, a także wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki świadomości tego, jakie typy cery wyróżniamy, możemy lepiej dobierać produkty, które na stałe zagoszczą w naszej łazience i kosmetyczce. To najlepszy sposób na to, by skóra twarzy była sprężysta i naturalnie rozświetlona.Rodzaje cery

Dlaczego warto znać swój rodzaj cery?

Kluczem do opracowania odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej jest znajomość potrzeb swojej skóry. W tym celu warto wiedzieć, jak określić typ cery. Wówczas dobranie skutecznej pielęgnacji będzie proste, a stosowanie produktów dopasowanych do typu cery przyniesie pożądane efekty. Jakie rodzaje cery wyróżniamy i jak je rozpoznać? Podpowiadamy w tym artykule! Warto to wszystko wiedzieć, jeśli Twoim celem jest zdrowa cera.

Znajomość rodzaju swojej cery – korzyści

Zanim przejdziemy do tego, jakie wyróżniamy rodzaje cery, warto wspomnieć o tym, dlaczego warto. Dlaczego? Przede wszystkim, pomaga:

  1. dobrać odpowiednią pielęgnację
  2. wybierać kosmetyki i łączyć je ze sobą
  3. decydować się na najlepsze dla danego typy cery kosmetyki kolorowe
  4. stawiać na zabiegi kosmetyczne w profesjonalnych salonach, które pomogą zadbać o piękną, sprężystą skórę

Rodzaje cery – jakie wyróżniamy?

Wyróżniamy cztery podstawowe typy cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Nie są to jednak wszystkie rodzaje. Nie możemy zapominać o skórze wrażliwej, dojrzałej, trądzikowej i naczyniowej – one szczególnie wymagają specjalnej pielęgnacji, wyjątkowo dobrze dopasowanej do swoich potrzeb.

Jak rozpoznać typ cery? Najważniejsze czynniki, które wziąć pod uwagę

Kluczem do skutecznej pielęgnacji jest dokładna obserwacja swojej skóry twarzy i tego, jak oddziałuje na już stosowaną rutynę pielęgnacyjną oraz w jakie interakcje wchodzi z kosmetykami kolorowymi. Którym aspektom powinniśmy uważnie się przyjrzeć? Oto niektóre z pytań, na które warto sobie odpowiedzieć:

  • Czy skóra błyszczy się w ciągu dnia?
  • Czy po umyciu pianką do mycia twarzy, mamy uczucie ściągnięcia?
  • Czy zdarza się, że podkład spływa z twarzy?
  • Czy pory są widoczne?

Chcąc określić swój typ cery, warto też zwrócić uwagę na aktywność gruczołów łojowych oraz gruczołów potowych.

Czym się charakteryzują poszczególne typy cery? Warto się wczytać w te informacje, by odpowiednio dobierać kosmetyki i planować zabiegi pielęgnacyjne.

Cera normalna

Wydawać by się mogło, że to najpopularniejszy typ. Tymczasem występuje stosunkowo rzadko. Cechuje się tym, że skóra lekko się błyszczy, ale pory pozostają niewidoczne. Po umyciu twarzy nie ma poczucia dyskomfortu.

Cera sucha

Najbardziej charakterystycznym czynnikiem jest uczucie ściągnięcia po myciu. Po nałożeniu podkładu dość mocno uwydatniają się na skórze nawet drobne zmarszczki. Pory są niewidoczne.

Cera tłusta

Skóra błyszczy się, pory są duże i widoczne. Makijaż nie trzyma się zbyt długo, może spływać w ciągu dnia. Regularnie pojawiają się wypryski.

Cera mieszana

Charakteryzuje się tym, że strefa T, czyli czoło, nos i broda, jest przetłuszczona, policzki zaś – suche. To właśnie w suchych obszarach może być odczuwalne ściągnięcie po umyciu twarzy. Pory w strefie T są dość dobrze widoczne.

Jak dbać o cerę w zależności od jej rodzaju?

Najważniejszą kwestią prawidłowej pielęgnacji twarzy, jest zadbanie o jej odpowiednie nawilżenie i regularne oczyszczanie. Pomoże w tym zaplanowanie rutyny pielęgnacyjnej – zarówno porannej, jak i wieczornej.

Pielęgnacja nie musi być wielce skomplikowana, ani składać się z wielu etapów. O wiele ważniejsze są prawidłowo dobrane kosmetyki i regularność. Tylko systematyczne stosowanie pielęgnacji przyniesie oczekiwane rezultaty.

Jak wygląda przykładowa rutyna pielęgnacyjna?

Poznaj rodzaj swojej cery – to naprawdę ważne!

Dbanie o piękną cerę wymaga dokładnego jej poznania i ustalenia kluczowych jej potrzeb. Tylko wtedy, dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom pielęgnacyjnym skóra będzie olśniewać naturalnym, zdrowym blaskiem.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu