Kolejność pielęgnacji twarzy – co nakładać najpierw?

Kolejność pielęgnacji twarzy jest kluczowa dla skuteczności kosmetyków. Dobrze jest zatem wykonywać poszczególne czynności we właściwy sposób. Czy wiesz, że kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie? Jeśli będzie niewłaściwa, działanie może odbiegać od oczekiwań. Czyli nawet wybór drogich kosmetyków zda się na nic, jeśli nałożysz je wszystkie w przypadkowym porządku. Najpierw krem czy serum? Kiedy użyć toniku, a kiedy kremu nawilżającego? Już za chwilę wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.Pielęgnacja twrzy

Pielęgnacja twarzy – kolejność to podstawa!

Systematyczność i konsekwencja to bardzo ważne elementy w dbaniu o cerę. Jak starannie można planować pielęgnację, pokazuje chociażby koreańska pielęgnacja w 10 krokach. Trudno jednak znaleźć czas na aż tak rozbudowany rytuał. Zamiast tego, zaproponujemy przykładową kolejność nakładania pielęgnacji złożoną z 5 kroków.

1. Demakijaż i oczyszczanie cery

To najlepszy początek, jeśli chcemy zachować prawidłową kolejność nakładania kosmetyków. Usunięcie wszystkich nałożonych wcześniej kosmetyków i dokładne wyczyszczenie skóry twarzy sprawia, że unikniemy przesuszenia.

Ważne, żeby po oczyszczeniu twarzy nie wycierać jej energicznymi ruchami ręcznika, tylko delikatnie osuszyć. W ten sposób unikniemy podrażnień. Jeśli uważasz, że ręcznik w łazience jest zbyt szorstki, możesz użyć ręcznika papierowego. Czasami na tym etapie może być użyty także płyn micelarny.

2. Tonik

Jego zadaniem jest przywrócenie skórze prawidłowego pH. Dodatkowo tonik nawilża i korzystnie wpływa na wygląd skóry.

3. Serum

Odpowiedź na pytanie, czy najpierw nakładać serum, czy krem, jest już jasna. Serum to produkt o silnym działaniu i wysokim stężeniu substancji aktywnych. Często zawiera antyoksydanty, kwasy AHA lub BHA, substancje rozjaśniające albo wyciągi roślinne.

4. Krem do twarzy

To produkt, który należy nałożyć dopiero po wchłonięciu się serum. Krem nawilża, odżywia skórę i chroni ją przed utratą wody. W przypadku rutyny porannej sięgnij naturalnie po krem na dzień, natomiast wieczorna pielęgnacja powinna obejmować krem na noc.

5. Krem z filtrem

Kolejność nakładania pielęgnacji musi mieć swój koniec. Tym ostatnim etapem będzie nałożenie kremu z filtrem. Kremy tego typu chronią przed utratą jędrności i elastyczności oraz pojawieniem się zmarszczek i przebarwień. Co ważne, ochrona przed promieniami słonecznymi stanowi także profilaktykę antynowotworową. Pamiętaj, że ten etap nie dotyczy tylko dorosłych. Zalecane jest także używanie kremu z filtrem dla dzieci.

Kolejność pielęgnacji twarzy powinna być zawsze ta sama!

Nie warto zmieniać kolejności nakładania kosmetyków i w tej kwestii eksperymentować. Nie należy rozważać odwrócenia kolejności, na przykład nakładając najpierw krem czy serum. Takie eksperymenty na pewno nie wyjdą skórze na dobre.

Jak wybrać kosmetyki do pielęgnacji twarzy?

Skoro wiesz już, jaka jest kolejność nakładania pielęgnacji, możesz się teraz skupić na samym wyborze kosmetyków. Jakimi kryteriami się kierować, wybierając kosmetyki do twarzy? Koniecznie zwróć uwagę na te elementy!

  • Jaki masz rodzaj cery – w przypadku cery suchej należy szukać kosmetyków o silniejszym działaniu nawilżającym, w przypadku cery tłustej – pamiętaj, aby unikać agresywnych preparatów, które mogłyby spowodować zwiększoną produkcję sebum. Więcej o rodzajach cery przeczytasz w tym wpisie.
  • Zwróć uwagę na alergie – jeśli wiesz, że Twoja skóra jest podatna na zaczerwienienia, pieczenie czy swędzenie po użyciu nowych kosmetyków, lepiej wybieraj produkty o prostym składzie – bez alkoholu, sztucznych barwników i olejków eterycznych. Najbezpieczniejszym wyborem będą kosmetyki naturalne.

Wierzymy, że dzięki tym poradom pielęgnacja twarzy będzie łatwiejsza. Przy okazji, jeśli interesują Cię kosmetyki do cery dojrzałej, koniecznie zobacz artykuł o tym, jak seniorzy powinni dbać o swoją cerę.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu