Jak obchodzony jest Dzień Kobiet w Polsce i na świecie

Większość osób wie, kiedy obchodzony jest Dzień Kobiet, jednak nie każdy ma świadomość, że posiada on ponad stuletnią tradycję. 8 marca jest celebrowany w wielu krajach na całym świecie. Dowiedz się, jaka jest historia Dnia Kobiet!Jak obchodzony jest Dzień Kobiet w Polsce i na świecie

Dzień Kobiet 2023 – kiedy wypada i jaka jest jego historia?

Dzień Kobiet to święto przypadające na 8 marca. Niektórzy uważają, że jego pierwowzorem są starożytne Matronalia, podczas których hucznie celebrowano nowy rok, płodność i macierzyństwo. Tego dnia Rzymianie składali życzenia swoim żonom i obdarowywali je drobnymi upominkami.

Świętowanie Dnia Kobiet zapoczątkował strajk, który odbył się 8 marca 1908 roku w jednej z nowojorskich fabryk. Kobiety protestowały przeciwko ciężkiej pracy, a także braku równouprawnienia. Domagały się uzyskania praw ekonomicznych i politycznych, m.in. możliwości oddawania głosów w wyborach. Wydarzenie to zainspirowało ugrupowania socjalistyczne do rozmów na temat równości płci i praw kobiet. Dwa lata później, w 1910 roku, Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła Dzień Kobiet – ostatecznie obchodzimy go co roku 8 marca.

Dzień Kobiet w Polsce

W Polsce Dzień Kobiet stał się popularny w czasach PRL-u. Był wówczas obowiązkowo obchodzony we wszystkich zakładach pracy i szkołach. Panie były obdarowywane przedmiotami codziennego użytku: rajstopami, ręcznikami, kawą, a nierzadko również goździkami.

Dzień Kobiet za granicą – jak świętują inne kraje?

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu krajach, m.in. w Albanii, Bułgarii, Brazylii, Rosji, Francji, Portugalii, Rumunii, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i Białorusi, a także we Włoszech. Rosjanie celebrują ten dzień jako wolny od pracy, a w Chinach kobiety pracują tylko przez połowę dnia. Co ciekawe, w Wietnamie Dzień Kobiet świętowany jest aż dwukrotnie w ciągu roku.

Kwiaty, czekoladki… Co kupić na Dzień Kobiet?

Zbliżający się 8 marca to idealna okazja do tego, aby obdarować ważne dla ciebie kobiety, podziękować im i wywołać uśmiech na ich twarzach. Jeżeli masz wątpliwości, co kupić na Dzień Kobiet, wybierz cięte kwiaty. Piękny bukiet nigdy nie wychodzi z mody i jest odpowiednim prezentem dla pań w każdym wieku. Kwiaty, dzięki swoim zapachom, wywołują pozytywne emocje i poprawiają samopoczucie.

Popularnym prezentem na Dzień Kobiet są słodkości – czekolady, praliny, bombonierki. Dużym zainteresowaniem cieszą się także kosze lub skrzynki upominkowe, skrywające różnego rodzaju słodycze, ale też np. kawy, herbaty czy owoce.

Jeśli znasz gust kobiety, którą chcesz obdarować, postaw na flakon pięknych perfum albo dobrej jakości kosmetyki pielęgnacyjne lub do makijażu. Każda dama z pewnością ucieszy się z nowego zapachu, balsamu do ciała czy produktu do ust.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu