Zabawy na Dzień Dziecka: w domu i na dworze

Wybór prezentu na Dzień Dziecka nie zawsze jest prosty i oczywisty. Rodzice, chcąc sprawić swoim pociechom jak największą frajdę, analizują zainteresowania dzieci, rozważają, co może przypaść im do gustu i z czego będą najbardziej zadowoleni. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, oprócz zakupu tradycyjnego prezentu, proponujemy nieco inną formę obdarowania pociech. Dzień Dziecka to świetna okazja do zorganizowania kreatywnych zabaw dla dzieci – zarówno w domu, jak i poza nim.Zabawy na Dzień Dziecka na dworze i w domu

Kreatywne zabawy dla dzieci w domowym zaciszu

Gry i zabawy z okazji Dnia Dziecka mają być świetną formą spędzenia tego wyjątkowego dnia. Warto jednak, aby dodatkowo wspierały rozwój pociech. Jak bawić się z dzieckiem, by rozwijać jego wyobraźnię i hobby?

Obcowanie z książką

Z tego powodu zachęcamy do wszelkiego rodzaju zabaw z książką. Obcowanie z nią od najmłodszych lat pobudza wyobraźnię dziecka, motywuje do kreatywnego myślenia i poszukiwania odpowiedzi na nurtujące malucha pytania. Bawiąc się, możesz zorganizować poszukiwanie skarbu, którym będzie ukryty w domu rekwizyt z danej książki. Możesz również wraz z dzieckiem stworzyć jedną historię połączoną losami bohaterów różnych opowiadań lub powycinać puzzle, które po ułożeniu odsłonią jedną ze scen z ulubionej lektury. Ilość rozwiązań jest nieograniczona, a do wspólnego działania warto zaangażować wszystkich domowników.

Śpiewać każdy może!

Bardzo atrakcyjnym prezentem na Dzień Dziecka 2023 może być organizacja koncertu z wykorzystaniem zestawu do karaoke. W ten sposób dziecko będzie miało możliwość rozwijania swoich pasji, a występy przed publicznością (członkowie rodziny) będą kolejnym doświadczeniem podnoszącym pewność siebie i budującym poczucie własnej wartości. W Internecie znajdziesz wiele stron, które umożliwiają posłuchanie ulubionej piosenki w wersji z tekstem na ekranie.

Gry planszowe

Od wielu lat dzieci świetnie bawią się przy wykorzystaniu różnych gier planszowych, gdzie w towarzystwie koleżanek i kolegów wspólnie rozwiązują zagadki, odkrywają tajemnice, bawiąc się uczą kreatywnego myślenia i rozwijają wyobraźnię. Zakup ciekawej gry, angażującej młode osoby zapewni im długie godziny aktywnego współzawodnictwa i pozwoli na kształtowanie wzajemnych relacji między nimi.

Zajęcia plastyczne

Niezwykle angażującym i rozwijającym zdolności artystyczne pomysłem na Dzień Dziecka może być organizacja zajęć plastycznych. Wybór materiałów i akcesoriów jest dowolny: farby (w tym malowanie palcami), kredki, plastelina, wycinanki – wszystko sprawdzi się równie dobrze. Największą nagrodą dla malucha będzie efekt jego pracy, osiągnięty w wyniku zaangażowania i poświęcenia. Idealnym podsumowaniem całości będzie włożenie dzieła w ramki i umieszczenie go w widocznym miejscu w domu.

Wspólne pieczenie słodkości

Z okazji Dnia Dziecka 2023 możesz również zadbać o inną formę aktywności, organizując wspólne pieczenie ciasteczek lub innych słodkości, np. fit muffinek z rabarbarem, pieczonych fit pączków jaglanych czy pysznych i zdrowych batonów musli.  Podczas przygotowania wypieków możesz umożliwić dziecku wybór kształtu i rozmiaru, dzięki czemu rozwijane będą zdolności manualne dziecka oraz jego kreatywność.

Zabawy w domowym namiocie

Niecodziennym, bardzo atrakcyjnym pomysłem na organizację Dnia Dziecka może być rozstawienie w domu namiotu (klasyczny lub tipi). Twoja pociecha zostanie żołnierzem, małym odkrywcą, poszukiwaczem skarbów, jak Indiana Jones lub kim tylko będzie chciała. Postawienie namiotu w domu czy mieszkaniu spowoduje lawinę pomysłów i rozbudzi wyobraźnię każdego młodego człowieka.

Klasyczne zabawy i nietypowe atrakcje na świeżym powietrzu

Trudno znaleźć dziecko, które nie lubi zabawy na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna jest niezbędna do odpowiedniego rozwoju, kształtuje sylwetkę, rozwija zmysł równowagi, buduje siłę mięśni. Dodatkowo to najlepszy sposób na rozładowanie energii.

Zabawa w piasku

Spośród sprawdzonych aktywności na świeżym powietrzu należy wymienić zabawę w piaskownicy. W piasku możesz ukryć różne skarby, które dziecko będzie odkopywało i w ten sposób stymulowało zmysł dotyku i rozwijało zdolności motoryczne. Robienie babek, rysowanie na piasku różnych kształtów wpływa na wyobraźnię malucha i wspomaga proces uczenia się. Dodatkowo jest to bardzo bezpieczna forma aktywności – miękki piasek nie stanowi dla dziecka żadnego zagrożenia, a jego konsystencja powoduje miłe odczucia.

Relaks w basenie

Podobnie jak zabawa w piasku, tak i różne psoty w wodzie cieszą się dużą popularnością wśród dzieci. W związku z Dniem Dziecka warto dokonać zakupu basenu ogrodowego, z którego twoja pociecha skorzysta w ciepłe dni. Kontakt z wodą ma duże walory zdrowotne i rozwojowe, a do tego stanowi wspaniałą okazję do spędzenia wspólnego czasu z rówieśnikami. Poza tym jest bezpieczny dla dziecka, nie obciąża kręgosłupa, wzmacnia mięśnie, buduje siłę i wytrzymałość. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze basenu do ogrodu!

Frajda na huśtawce

Dzieci uwielbiają również zabawy na huśtawkach. Od najmłodszych lat kołysanie czy bujanie działa na maluchy uspokajająco i odprężająco. Zaproponuj mu wyjście na plac zabaw lub zadbaj o umieszczenie huśtawki we własnym ogrodzie. Zapewnisz dziecku masę wrażeń, których długo nie zapomni. Sprawdź fotele wiszące i huśtawki do ogrodu!

Tor przeszkód na dworze

Dzień Dziecka jest świetną okazją do poszukiwania kreatywnych rozwiązań również dla rodziców. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, ile radości sprawisz swoim pociechom, tworząc specjalny tor przeszkód, który można pokonywać na różne sposoby? Wystarczy, że ustawisz różne przedmioty w pewnej odległości od siebie i zachęcisz dziecko do pokonywania ich – przykładowo – na rowerze, hulajnodze czy deskorolce. Ten pomysł można rozwinąć i zorganizować wyścigi, polegające na pokonywaniu danej trasy na czas. Dzieci kochają współzawodnictwo na świeżym powietrzu, świetnie się przy tym bawią, a jednocześnie dbają o zdrowie. Zobacz, jak zbudować z dzieckiem tor wyścigowy krok po kroku!

Wspólne sadzenie drzew

Kolejnym ciekawym pomysłem jest wspólne sadzenie drzewek, roślin i krzewów. Kontakt z przyrodą i dbanie o nią wytwarza u dzieci poczucie odpowiedzialności. Daną roślinę możesz

nazwać imieniem dziecka, dzięki czemu będzie czuło z nią mocniejszą więź, bo twoja pociecha będzie rosła razem z nią. Przygotuj domowy zielnik krok po kroku!

Podchody

Bardzo angażującym, wymagającym samodzielnego i kreatywnego myślenia sposobem na spędzenie Dnia Dziecka są podchody. Wystarczy, że ułożysz odpowiednią trasę, a w konkretnych punktach zadaniowych umieścisz zagadki i łamigłówki do rozwiązania. Jest to wspaniała gra kształtująca zdolności interpersonalne, rozwijająca umiejętność pracy w grupie. Skierowana będzie do starszych dzieci, od których będzie wymagała współpracy i zaangażowania.

Najlepszym prezentem na Dzień Dziecka 2023 dla twojej pociechy nie musi być rzecz materialna. Często wspólne gry i zabawy przyniosą o wiele więcej radości. Dzięki nim dziecko spędzi czas aktywnie, odkryje coś nowego, zdobędzie ciekawe doświadczenia.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu