Dzień Dziecka 2023: skąd wzięło się święto wszystkich dzieci?

Dzień Dziecka kojarzony jest z radością, zabawą i prezentami wręczanymi maluchom oraz starszym pociechom. Nie każdy jednak ma świadomość, kiedy i z jakich przyczyn zostało ustanowione to święto oraz jak jest obchodzone w różnych krajach. Sprawdź, jak ciekawie celebrować Dzień Dziecka 2023 oraz na jakie prezenty warto postawić!Dzień Dziecka 2021 skąd wzięło się święto wszystkich dzieci

Dzień Dziecka – kiedy i dlaczego ustanowiono to święto?

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1954 r. Inne źródła podają, że głównym inicjatorem Dnia Dziecka była organizacja International Union for Protection of Childchood (Światowy Związek Ochrony Dzieciństwa). Święto miało uświadamiać, jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci oraz że prawa pociech powinny być respektowane na całym świecie. Wiesz, że w Chinach Dzień Dziecka obchodzony jest już od 1926 roku! Celebrowanie Dnia Dziecka na całym świecie ma pokazać, że każde dziecko zasługuje na szacunek i miłość, i nie jest mniej ważne niż dorosły.

Świętowanie Dnia Dziecka w Polsce i na świecie

W Polsce i u niektórych sąsiadów, w tym w Czechach, na Ukrainie i Słowacji, Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca. Co ciekawe, tego samego dnia świętują dzieci z Portugalii, Mozambiku, Angoli czy Nikaragui.

W niektórych krajach, m.in. Irlandii, Kanadzie czy Egipcie, święto to celebrowane jest 20 listopada – w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku.

We Francji i Włoszech 6 stycznia wszystkie dzieci świętują Dzień Rodziny, a w Turcji święto dzieci obchodzone jest 23 kwietnia – równocześnie z Narodowym Świętem Niepodległości.

Jak widać, w różnych rejonach świata Dzień Dziecka obchodzony jest w różnych terminach, jednakże sposób celebrowania święta jest podobny. Rodzice wykazują się kreatywnością, organizując różnorodne atrakcje swoim pociechom – zabierają je na rowerowe wycieczki, wyprawy do ZOO czy kina, przygotowują domowe imprezy z pysznymi posiłkami i deserami (sprawdź inspirujące pomysły na dania i słodkości na Dzień Dziecka!). Z okazji Dnia Dziecka zarówno maluchy, jak i starszaki oraz nastolatkowie otrzymują życzenia i różnorodne upominki.

Zabawki na Dzień Dziecka 2023 dla maluchów i starszych pociech

Szukasz pomysłu na prezent z okazji Dnia Dziecka? Każdy maluch ucieszy się z zabawek pobudzających kreatywność, takich jak ciastolina, duże puzzle, klocki, gry planszowe i interaktywne. Doskonałą opcją jest wręczenie z okazji Dnia Dziecka 2023 zestawu do robienia baniek, który pozwoli w ciekawy sposób spędzić dzień dziecka na świeżym powietrzu. Warto również sprawić maluchowi gry i zabawki plenerowe, np. huśtawkę, konika na biegunach czy zestaw do piaskownicy z łopatką i grabkami. Na Dzień Dziecka świetnie sprawdzą się także popularne pluszaki- maskotki z ulubionych bajek twojego dziecka, a także lalki.

Zastanawiasz się, co kupić dziecku w wieku 6 lub 7 lat? Idealnym pomysłem na prezent dla starszaka na Dzień Dziecka mogą być różnego rodzaju gadżety sportowe, np. hulajnogi, rolki oraz potrzebne akcesoria: ochraniacze czy kask. Oryginalnym prezentem mogą być także różnego rodzaju zestawy doświadczalne, np. zestaw chemika czy zestaw do hodowli kryształów.

Co na prezent dla nastolatka na Dzień Dziecka? Każdy nastolatek doceni prezent w postaci gry komputerowej lub na konsolę, słuchawek czy przenośnego głośnika. W naszej ofercie znajdziesz także inne gadżety elektroniczne idealne na prezent na Dzień Dziecka 2023!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu