Jak zrobić płyn do baniek? Podpowiadamy! Okrągłe, mieniące się tęczowo i leciutkie bańki mydlane to jeden ze sposobów na aktywny czas z dziećmi. Oczywiście można kupić gotowy komplet baniek w sklepie, ale wykonanie ich samodzielnie może przynieść dużo satysfakcji. Jak zrobić płyn do baniek w domu, wykorzystując proste i łatwo dostępne składniki? Przeczytaj nasz artykuł i ciesz się ulotnym pięknem baniek mydlanych.
Przepis na trwałe, połyskliwe i unoszące się w powietrzu bańki nie jest skomplikowany. Korzystając z instrukcji, możesz wykonać je samodzielnie lub z pomocą dzieci – już przygotowanie roztworu może być dla nich niezłą frajdą. Podstawowymi składnikami baniek są: płyn do mycia naczyń i woda. Wybierz taki płyn, który bardzo dobrze się pieni i posiada jak najprostszy (najkrótszy) skład. Wyrobowi baniek mydlanych sprzyja woda bez kamienia – przefiltruj ją lub kup wodę destylowaną. Później wymieszaj je delikatnie w proporcji 1:10 i odstaw na 24 godziny do ciemnego miejsca w domu.
Aby zabawa w puszczanie baniek była udana, nie mogą one pękać od razu po wydmuchaniu. Odpowiednią trwałość mieszaninie doda odrobina (kilka kropel, maksymalnie 1 łyżka stołowa na 1 litr) gliceryny w płynie, dostępnej w aptekach i większych drogeriach. Alternatywą dla gliceryny może być zwykły cukier. Niewielka ilość proszku do pieczenia dosypanego do mikstury również sprawi, że bańki zamiast opaść na ziemię będą szybować wysoko i cieszyć oczy.
Nie masz pod ręką gliceryny? Nic straconego! Wystarczy Ci spirytus salicylowy oraz możliwość zakupu gumy guar. Do litra wody dolej 100 ml płynu do naczyń, 5 g gumy guar i ok. 12 ml spirytusu. Uwaga! Mieszaj składniki aż do uzyskania jednorodnego roztworu: najpierw gumę ze spirytusem, które wrzucisz po chwili do wody z płynem. Powtórz procedurę znaną z „glicerynowego” przepisu – odstaw na minimum dobę. Efekt? Sprężyste bańki mydlane w rozmiarze XXL.
Skoro wiesz już, jak zrobić płyn do baniek, czas na kolejny krok. Wytwarzanie lekkich bąbelków nie uda się bez odpowiedniego przyrządu. Na szczęście istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o przedmioty do puszczania baniek. Są to m.in. rzeczy, które wiele z nas ma w domu: trzepaczka do jajek, nieduży wieszak czy paletka. Zanurz je w uzyskanej mieszaninie, nie nabierając piany i… dmuchaj z całych sił! Gadżet do puszczania baniek mydlanych możesz też sporządzić samodzielnie:
Z jednej strony nie ma nic piękniejszego niż tęcza powstająca na powierzchni baniek pod wpływem mocnego słońca. Z drugiej jednak istnieje lepsza pora na aktywność z dziećmi z bańkami w tle. Mówimy tutaj o czasie tuż po burzy, kiedy powietrze jeszcze jest ciepłe, a ciężkie chmury wciąż są widoczne. Duże bańki ulecą niemal pod same chmury i będzie je można obserwować przez dłuższą chwilę. To zasługa dużej wilgotności powietrza.
Szczególnie latem spektakl z kolorowych baniek – w domu, ogrodzie czy na balkonie – może spodobać się dzieciom. To okazja do ćwiczenia małych rączek, nauka precyzji, a przy okazji zwiększona praca płuc. Rozwój tzw. małej motoryki to niejedyna korzyść, która płynie z puszczania baniek. Tęczowe bąbelki zachęcają do biegania i łapania ulotnych kuleczek. Można też zabawić się w podwójne zawody: kto nadmucha największy pęcherzyk, a który członek rodziny „wyprodukuje” ich najwięcej np. w ciągu 2 minut? Nawet, jeśli wraz z dziećmi spędzasz letnie miesiące w swojej okolicy, możesz świetnie się bawić. Puszczanie baniek mydlanych to tylko jedna z aktywności. Poznaj pozostałe sposoby na udane wakacje w domu.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies