Pomysły na Dzień Dziecka dla małego odkrywcy

Dzień Dziecka to jedno z najweselszych świąt w kalendarzu. Tego dnia odpakowywane są różnorodne upominki, które wywołują uśmiechy na twarzach dzieci. Nie wiesz, jaki prezent kupić dla niemowlaka? A może zastanawiasz się, co na Dzień Dziecka 2023 podarować dla kilkulatka? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując prezent dla najmłodszych!Pomysły na Dzień Dziecka dla małego odkrywcy

Zabawki sensoryczne – pomysły na prezenty dla najmłodszych dzieci

Jeżeli szukasz prezentu na Dzień Dziecka dla niemowlaka, rozważ zakup zabawek sensorycznych. Mają one za zadanie nie tylko zapewnienie rozrywki dziecku, ale także stymulację jego rozwoju fizycznego i umysłowego. Mogą oddziaływać na pojedyncze zmysły, ale także na kilka jednocześnie. Zabawki sensoryczne mają odpowiednio dobrane kolory, mogą zawierać błyszczące elementy, ciekawe faktury, a niektóre nawet pachną. Taki prezent na Dzień Dziecka 2023 nie tylko uatrakcyjni zabawę, ale także pozwoli małemu odkrywcy zbadać kawałek świata.

Wspieranie zmysłów dziecka, proponowanie mu odpowiednich zabaw to klucz do ich rozwoju, jednak należy pamiętać, aby robić to stopniowo. Zbyt wiele silnych bodźców może negatywnie wpłynąć na nastrój malucha, a nawet zniechęcić go do zabawy. Początkowo zapoznawaj dziecko z prostymi wzorami, kilkoma kształtami i dźwiękami, a następnie sukcesywnie wprowadzaj dodatkowe bodźce.

W pierwszych miesiącach życia w otoczeniu Twojej pociechy powinny znajdować się przedmioty o kontrastowych kolorach i prostych formach, np. książeczki z biało-czarnymi obrazkami lub jaskrawe zabawki. Idealnie sprawdzą się także zabawki interaktywne – do nauki i zabawy. Świetnym pomysłem na prezent dla niemowlaka są wszelkiego rodzaju miękkie zabawki – pluszaki (także maskotki z efektami dźwiękowymi), książeczki, kostki, a także oczywiście grzechotki i gryzaki.

Co na prezent dla niemowlaka? Kupując prezent na Dzień Dziecka dla niemowlęcia, weź pod uwagę matę edukacyjną, dzięki której będzie jednocześnie rozwijał wzrok oraz zdolności motoryczne i manualne. Doskonałą propozycją jest również kolorowa karuzela, montowana nad łóżeczkiem. Wiele dzieci uwielbia tę formę zabawki – szkraby skupiają na niej wzrok, nie nudzą się, a często również dzięki niej zasypiają. Niektóre modele jedynie obracają się, a inne są dodatkowo wyposażone w pozytywkę, wygrywającą przepiękne melodie. W uspokojeniu dziecka mogą pomóc także specjalne zabawki z projekcją świetlną – światełka (w połączeniu z przyjemną muzyką) pozwalają wyciszyć się i zasnąć, a dodatkowo zapewniają poczucie bezpieczeństwa malcowi.

Kreatywne prezenty na Dzień Dziecka pobudzające wyobraźnię

Wiele zabawek sensorycznych, w tym klocki, piłki, książeczki, sprawdzą się również w przypadku kilkulatka. Jeśli chcesz zapewnić mu godziny wspaniałej zabawy, na Dzień Dziecka podaruj ciastolinę lub piasek kinetyczny, z których twoja pociecha wyczaruje różnorodne formy i kształty. Gry i akcesoria plenerowe, takie jak huśtawka, zjeżdżalnia ze ścianką wspinaczkową, zestaw do piaskownicy z łopatką i grabkami również będą dobrym wyborem.

Popularnym prezentem dla dziecka są puzzle – należy wybrać odpowiednią wielkość elementów do wieku malca. Jeśli szkrab rozpoczął już naukę języka obcego, podaruj mu puzzle edukacyjne, ułatwiające zapamiętywanie słówek i wspierające w nauce języka angielskiego.

Wciągającą zabawą mogą być także wszelkie gry edukacyjne, np. w  skojarzenia, układanki pozwalające poznać cyferki i liczby czy różne środki transportu i ich właściwości.

Co na prezent dla 5-latka? Fantastycznym prezentem dla kilkulatka na Dzień Dziecka będą także zestawy doświadczalne, pozwalające na przeprowadzanie własnych eksperymentów, np. laboratorium kosmetyki lub pracownia chemii.

Ponadczasowym pomysłem na prezent z okazji Dnia Dziecka 2023 są również niewychodzące z mody klocki LEGO. Pobudzają kreatywność i rozwój wyobraźni, umożliwiają wykorzystanie i łączenie elementów na różne sposoby, dzięki czemu maluch może tworzyć najróżniejsze kształty i konstrukcje.

Dzieci uwielbiają także różnego rodzaju gry towarzyskie, dlatego „Monopoly Junior”, „Twister” czy „Chińczyk” – wersja dla najmłodszych z pewnością ucieszą niejednego kilkulatka.

Na co zwrócić uwagę, kupując zabawki?

Dziecięce zabawki powinny pełnić funkcje edukacyjne, stymulować rozwój dziecka, a przede wszystkim – spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa.

Wybierając prezent na Dzień Dziecka 2023, zwróć uwagę, aby był wykonany z bezpiecznych materiałów i posiadał atest gwarantujący odpowiednie przebadanie produktu przed wypuszczeniem go na rynek. Brak atestu i certyfikatu może oznaczać występowanie w produkcie szkodliwych dla zdrowia, a nawet życia maluszka, substancji.

Małe dzieci w dużej mierze poznają świat za pomocą ust, dlatego zwłaszcza w ich przypadku niezwykle ważne jest sprawdzenie, z czego wykonana została zabawka, którą chcesz podarować. Materiał powinien być bezpieczny, ale i trwały, z możliwością częstego prania i dezynfekcji. Bezpieczne zabawki nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak metale ciężkie (np. ołów czy nikiel), formaldehyd czy ftalany.

Kupując zabawki na Dzień Dziecka i z innych okazji, zwracaj uwagę na to, aby wszystkie ich elementy były dokładnie przymocowane. W przeciwnym razie twoja pociecha może je połknąć podczas zabawy. Z tego samego powodu do wieku malca powinna być dostosowana także wielkość zabawki - zawsze sprawdzaj oznaczenia na opakowaniach produktów. Zabawki dla niemowląt i małych dzieci nie powinny posiadać ostrych zakończeń, mogących przyczynić się do powstania ran.

Po upewnieniu się, że wybrana przez ciebie zabawka jest bezpieczna, przetestowana i certyfikowana, możesz na spokojnie podarować prezent dziecku i zapewnić mu tym samym godziny cudownej zabawy!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu