Andrzejki: Jak urządzić małe przyjęcie w domu?

Andrzejki to noc wróżb, która wypada z 29 na 30 listopada. W Wigilię świętego Andrzeja  niektórzy z nas pragną odkryć swoją przyszłość i biorą udział w zabawach i wróżbach. To dla wielu osób ostatnia szansa na imprezę przed nadchodzącym okresem adwentu. Co roku w restauracjach odbywały się huczne imprezy andrzejkowe, podczas których można było zarówno potańczyć, jak i powróżyć. Andrzejki 2023 będą wyjątkowe i większość z nas spędzi ten listopadowy wieczór z najbliższymi w domowym zaciszu. Podpowiadamy, jak urządzić andrzejkowe przyjęcie w domu!Andrzejki: Jak urządzić małe przyjęcie w domu?

Skąd wzięła się tradycja Andrzejek?

W odległej przeszłości wróżby określane były jako „jędrzejki” lub „jędrzejówki”. W Polsce pojawiły się w XVI wieku i miały wówczas charakter matrymonialny. Traktowano je bardzo poważnie – panny wróżyły, która z nich jako pierwsza wyjdzie za mąż. Męskim odpowiednikiem „jędrzejek” były „katarzynki”, obchodzone z 24 na 25 listopada, podczas których kawalerowie próbowali poznać swoją miłosną przyszłość. Zwyczaj „katarzynek” wraz z czasem zacierał się, aż w końcu został zapomniany.

Dawniej wierzono, że duchy błąkają się po Ziemi i w tych wyznaczonych dniach mogą nawiązać kontakt z żywymi i przekazać im informacje dotyczące przyszłości. Uznawano wówczas, że najsilniejszą moc mają właśnie noce z 24 na 25 listopada oraz z 29 na 30 listopada. Dzisiaj Andrzejki wyglądają inaczej – obecnie tego dnia wróżą zarówno kobiety i mężczyźni, a przepowiednie dotyczą nie tylko miłosnych losów.

Zadbaj o magiczny klimat

Podczas andrzejkowego wieczoru najważniejszy jest magiczny klimat - przecież za moment możesz poznać swoją przyszłość! Warto przyciemnić światło i zapalić pachnące świece, które stworzą tajemniczy nastrój, a dodatkowo otulą pomieszczenie pięknym aromatem. Poza tym przydadzą się później do lania wosku! Dodatkowo, możesz rozwiesić girlandy świetlne, rozstawić tlące się kadzidełka lub wykorzystać jesienne atrybuty: bukieciki jarzębiny, zasuszone liście, kasztany, żołędzie czy szyszki.

Jeśli lubisz imprezy tematyczne – przebierz się! Czarodziejka, mumia, wampir, a może czarny kot? Rozbudź w sobie kreatywność i wymyśl coś niepowtarzalnego, a andrzejkowe stylizacje koniecznie uwiecznij na fotografii.

Przygotuj drobne przekąski

Żadna impreza, nawet ta najmniejsza, nie może obejść się bez pysznego jedzenia. Przygotuj drobne przekąski, które z chęcią zjecie pomiędzy jedną wróżbą a drugą. Mogą to być różnego rodzaju sałatki, parówki w cieście, mini-tortille z kilkoma rodzajami sosów, guacamole z nachosami, koreczki z kabanosami, warzywami i serem, śledzie w śmietanie, roladki z szynką i serem. Nie zapomnij także o kolorowych drinkach oraz słodkościach. Świetnym pomysłem na Andrzejki będą domowe ciasteczka z wróżbą. Ten słodki przysmak z pewnością urozmaici wasz wieczór – do środka włóż karteczki z aforyzmami i sentencjami. Losowanie, a następnie odczytywanie przepowiedni to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych.

Najpopularniejsze wróżby i zabawy andrzejkowe

Najbardziej popularne jest lanie wosku – roztapiamy świeczkę, a wosk wlewamy powoli przez dużą dziurkę od klucza do miski z zimną wodą. Wosk po chwili zastyga, przybierając rozmaite kształty, które należy odszyfrować, rzucając cień na ścianę. W Internecie odnajdziesz interpretacje woskowych kształtów – sprawdź, co wróży Twój kształt z wosku!

Jeżeli Ty i Twoi goście jesteście stanu wolnego, możecie powróżyć z łupinek jabłka. Niech każdy z was sięgnie po owoc i obierze z niego skórkę tak, aby była jak najdłuższa. Kolejno rzućcie obierki za siebie i odczytajcie, jaką literę utworzyły łupiny – tak poznasz pierwszą literę imienia przyszłego partnera.

Wróżyć możesz także z kostek do gry. Na początku musisz narysować krąg, w obrębie którego będą musiały wylądować kostki. Ustal, co będą oznaczać wyrzucone sumy oczek, np. 8 – wygrasz na loterii, 12 – niedługo poznasz miłość życia, 3 – kolejny rok będzie bardzo udany.

Andrzejki online

A co w przypadku, gdy zależy Ci na obecności osób, które nie mogą zjawić się na Twoim przyjęciu? Zawsze możesz zaprosić ich do zabawy online! Niech w tym samym czasie rzucają obierkami od jabłka lub kostką do narysowanego przez siebie kręgu. Być może ta propozycja wyda się dla niektórych zbyt dziwna. Nowa sytuacja, w której się znajdujemy, wymaga nowych rozwiązań. Dlaczego nie wykorzystać Internetu jako miejsca spotkań z większą ilością znajomych w andrzejkowy wieczór?
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu