W ostatnich miesiącach musieliśmy przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Zachowujemy dystans, nosimy maseczki ochronne, pracujemy w trybie zdalnym, unikamy spotkań towarzyskich w większych gronach, nie mamy możliwości odwiedzenia siłowni lub basenu, ponieważ nadal pozostają zamknięte. Podpowiadamy, jak w tym trudnym okresie pandemii COVID-19 zachować dobrą formę, zarówno fizyczną, jak i psychiczną.
Aktywnością fizyczną dla osób w każdym wieku są spacery na świeżym powietrzu. Dzięki regularnym przechadzkom wzmocnisz mięśnie, poprawisz kondycję oraz nastrój. Jeżeli decydujesz się na spacer, pamiętaj, że zgodnie z aktualnymi wytycznymi, jeżeli zachowasz 1,5 m dystansu, nie musisz zakrywać nosa i ust w:
Ruch ma znaczny wpływ na produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, niezbędnych w tym pandemicznym czasie. Spacery wzmacniają kości i stawy, dzięki czemu zapobiegają osteoporozie. Dodatkowo pomagają rozładować stres, zmniejszyć uczucie niepokoju oraz ułatwiają zasypianie. Podczas przechadzek dotleniasz mózg, co pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Spacer jest prostą i przyjemną formą aktywności fizycznej. Warto uwzględnić go w swoim codziennym planie dnia i nie rezygnować z wyjścia na zewnątrz nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Przy deszczu przyda się parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy, podczas ujemnych temperatur dobrze sprawdzi się ubiór na cebulkę lub bielizna termiczna.
Każdego ranka spróbuj zagospodarować przynajmniej 10 minut na rozciąganie – rozgrzejesz mięśnie i zafundujesz sobie niezły zastrzyk energii.
Jeśli pracujesz zdalnie, pamiętaj o zachowaniu właściwej postawy ciała przy biurku. Przebywanie w jednej pozycji osłabia mięśnie i przyczynia się do powstawania schorzeń kręgosłupa. Z tego względu tak istotne jest robienie kilkuminutowych przerw co godzinę, podczas których trochę się poruszasz. Wstań od biurka, wykonaj kilka skłonów lub przysiadów, zrób herbatę, nakarm kota, podlej kwiaty. Nawet krótki odpoczynek dobrze wpłynie na twoje ciało i umysł.
Przebywając większość czasu w domu, warto ustalić sobie plan treningowy, który będziesz realizować we własnych czterech ścianach. Nie muszą to być skomplikowane ćwiczenia czy złożone układy choreograficzne. Dostosuj aktywność do swoich umiejętności i możliwości. Treningi możesz urozmaicić dzięki wykorzystaniu przyrządów do ćwiczeń. Jeśli ich nie posiadasz, hantle zastąp butelkami z wodą mineralną, a ławeczkę treningową kuchennym krzesłem. Wiele domowych sprzętów i akcesoriów może posłużyć do ćwiczeń na różne partie mięsni.
Siedząc w domu, pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń. Wpuszczenie do mieszkania świeżego powietrza pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie, pozwoli się zrelaksować i odprężyć. Jeżeli mieszkasz w mieście, przed otwarciem okna sprawdzaj mapy pogodowe i informacje o jakości powietrza. Staraj się wietrzyć mieszkanie w godzinach najmniejszego nasilenia smogu. Warto zainwestować także w oczyszczacz powietrza.
Podstawą dobrego zdrowia, nie tylko w czasie pandemii, jest zdrowe odżywianie. Zadbaj, aby twoja dieta była prawidłowo zbilansowana, czyli dostarczała twojemu organizmowi wszelkich niezbędnych składników, wartości odżywczych w prawidłowych ilościach i proporcjach. Codzienne menu powinno składać się z różnokolorowych warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, nasion roślin strączkowych, dobrej jakości mięs, tłustych ryb, orzechów i nasion. Warto również sięgać po kiszonki, bogate w witaminy, wzmacniające odporność i pomagające w walce z infekcjami. Pamiętaj, aby spożywać pięć posiłków dziennie. Spędzanie większości czasu w domu sprzyja podjadaniu i zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi lub nawet otyłości, dlatego tak ważne jest regularne odżywianie.
Zdrowa dieta to także właściwe nawadnianie. Woda jest podstawą prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych, w tym także mózgu. Pamiętaj o spożywaniu przynajmniej 1,5-2 litrów wody dziennie. Nie doprowadzaj do sytuacji, w których chce ci się pić – oznacza to, że organizm jest odwodniony. Po wodę należy sięgać regularnie, np. co pół godziny, chociaż po kilka łyków.
W dobie pandemii nie należy rezygnować ze swoich zainteresowań i pasji. Należysz do klubu szachowego, ale spotkania zostały wstrzymane? Graj online! Jesteś pasjonatką stylizacji paznokci, ale kurs zdobień został przełożony? Ćwicz samodzielnie na wzornikach! Zacząłeś uczęszczać na zajęcia gry na gitarze, ale prowadzący zrezygnował z działalności? Poszukaj osób, z którymi możesz uczyć się przez Internet! Dzisiejsza technologia pozwala na rozwijanie zainteresowań i pasji. Warto więc nie rezygnować z tego, co sprawia ci przyjemność, zwłaszcza w tak trudnych czasach.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2023Ustawienia cookies