Systemy kina domowego

Elektronika

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Zestawy kina domowego

Jaki zestaw kina domowego kupić?

Lato rozpieszczające nas gorącym słońcem i zachęcające do mniej lub bardziej aktywnego wypoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu, w końcu przeminie. Dni będą coraz krótsze, pogoda przestanie nas zachwycać, a wizja spędzenia wieczoru w ciepłym domu czy mieszkaniu stanie się wyjątkowo kusząca. Na szczęście również w domu możemy oddać się przyjemnemu relaksowi. Pod ciepłym kocem możemy zapomnieć o niesprzyjających warunkach pogodowych i przestać marzyć o szybkim powrocie lata. Najlepszym sposobem na wyrzucenie z głowy powracających pragnień słońca jest ciekawy film. Jeśli dodatkowo mamy do dyspozycji zestaw kina domowego, bardzo szybko możemy odpłynąć w fabułę ciekawego kina i zapomnieć o deszczu za oknem. Nowoczesne zestawy kina domowego w połączeniu z wysokiej jakości telewizorem pozwolą Ci uzyskać podobną jakość do seansów kinowych i to bez podnoszenia się ze swojej ulubionej kanapy. Zestawy kina domowego to absolutna konieczność dla każdego kinomana, nie tylko w sezonie jesienno-zimowym.

Czym jest kino domowe?

Współczesne systemy kina domowego to rozbudowane zestawy, na które składa się kilka zasadniczych elementów, pozwalających cieszyć się najlepszą jakością audio i wideo w domu. Podstawowe elementy zestawu kina domowego to:

 • amplituner – to nic innego jak zintegrowany z odbiornikiem radiowym wzmacniacz wysokiej klasy; to w amplitunerze właśnie znajduje się serce dźwięku – dekoder oraz procesor dźwięku – dzięki nim sygnał cyfrowy z nośnika przetwarzany jest na dźwięk analogowy; do amplitunera podłączane są wszystkie pozostałe elementy zestawu kina domowego – głośniki, odtwarzacz, telewizor lub rzutnik multimedialny; nowoczesne amplitunery można również spiąć z komputerem lub konsolą gier;
 • głośniki w zestawie co najmniej 5.1 – głośniki zestawu kina domowego odpowiedzialne są za jakość i brzmienie dźwięku; dla wielu kinomanów, to właśnie czysty i precyzyjny dźwięk filmu wywołuje największe ciarki podczas seansu; najczęściej dostępnymi zestawami głośników w sklepach są 5.0, 5.1 oraz 7.1 – oznaczenia te mówią o ilości głośników w zestawie:
 • 0 - posiada pięć głośników – dwa przednie, jeden centralny oraz dwa tylnie,
 • 1 - składa się z pięciu głośników, podobnie jak zestaw 5.0 oraz dodatkowo posiada subwoofer odpowiedzialny za generowanie niskich dźwięków, to najbardziej rozbudowany zestaw głośników kina domowego – poza głośnikami wchodzącymi w skład 5.1 posiada dodatkowe 2 głośniki przednie.
 • odtwarzacz Blue-Ray lub DVD – odpowiedzialny za obraz i ścieżkę dźwiękową; najlepsze odtwarzacze powinny przede wszystkim charakteryzować się jakością odtwarzania oraz możliwością obsługi różnego rodzaju płyt; odtwarzacz coraz częściej zastępowany jest tzw. odtwarzaczem sieciowym, dzięki któremu możemy bezprzewodowo przesyłać do telewizora lub rzutnika filmów z innych nośników – komputera, czy innych urządzeń w sieci;

Do powyższych elementów koniecznie dobrać trzeba kompatybilny telewizor. Można również wybrać projektor multimedialny. Wszystko zależy od naszych oczekiwań względem jakości odtwarzanego materiału.

Wybieramy najlepszy zestaw kina domowego

Dla każdego miłośnika filmów wybór najlepszego zestawu kina domowego jest trudnym i odpowiedzialnym wyzwaniem. Każdy szanujący się kinoman chce bowiem uzyskać możliwie najwyższą jakość obrazu i dźwięku. Zastanówmy się zatem na jakie elementy systemy kina domowego należy zwrócić szczególną uwagę podejmując decyzję o jego zakupie.

Kino domowe 5.1 czy 7.1?

Decyzja nie powinna w tym przypadku być trudna, jednak uzależniona ona będzie w dużej mierze od zasobności portfela. Oczywistą kwestią jest wyższa cena zastawu z większą ilością głośników. Pamiętajmy jednak, że kino domowe 7.1 jest zdecydowanie najbardziej rozbudowanym systemem, a producenci sprzętu ciągle pracują nad rozwojem technologii dźwięku w zestawach kina domowego. Ponadto 7.1 to standard dźwięku nowoczesnych nośników, typu Blue-Ray. Dlatego też inwestycja w bardziej rozbudowane zestawy kina domowego wydaje się być jak najbardziej słuszna. Przed rozważeniem, jakie głośniki wybrać, zdecydować się należy na odpowiedni odtwarzacz. Sklepy oferują obecnie:

 • odtwarzacze DVD,
 • odtwarzacze Blue-Ray,
 • nowoczesne odtwarzacze 3D.

Wybór oczywiście zależy od Twoich własnych preferencji. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście odtwarzacz, który pozwoli na oglądanie filmów i odtwarzanie muzyki z możliwie wielu formatów.

Jakie głośniki do kina domowego wybrać?

Wybierając zestawy kina domowego musimy wziąć pod uwagę jakość i wielkość głośników. Najlepiej, jeśli określimy w tym celu przeznaczenie kina domowego. Dla uniwersalnego użytkowania, kiedy kino domowe służy zarówno słuchaniu muzyki, jak również oglądaniu filmów, warto rozważyć głośniki równej wielkości. Jeśli jednak zestaw kina domowego będzie wykorzystywany jedynie do oglądania filmów, głośniki umieszczone z przodu oraz głośnik centralny powinny być większe od głośników tylnych. Bardzo ważne jest pasmo przenoszenia. Jest to kluczowy parametr decydujący o jakości dźwięku. Najlepiej jeśli znajduje się w przedziale 20 Hz – 20 kHz. Pod uwagę należy wziąć wielkość pomieszczenia, w którym będziemy oglądali filmy oraz wielkość głośników. Zbyt rozbudowane zestawy w małym pokoju mogą się nie sprawdzić i wprowadzić dyskomfort. Oceniając jakość głośników nie można zapomnieć o materiale, z jakiego zostały zbudowane. Najlepsze zestawy home cinema dysponują głośnikami z drewna, co pozwala osiągnąć zdecydowanie lepszą jakość dźwięku w porównaniu do głośników z plastiku czy sklejki.

Amplituner czy wzmacniacz?

Kolejnym elementem, wpływającym na jakość zestawu kina domowego jest bez wątpienia wzmacniacz. Najprościej rzecz ujmując służy on do przetworzenia i przekazania dźwięku do głośników. I tutaj również pojawia się dylemat co wybrać – amplituner czy wzmacniacz? Wszystko zależy od przeznaczenia zestawu. Jeśli kino domowe ma służyć głównie do słuchania muzyki, najlepszym rozwiązaniem będzie wzmacniacz. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, dla kinomaniaków i audiofili będzie jednak dobrej jakości amplituner, który z pewnością zadowoli obie grupy miłośników dobrego brzmienia. Amplituner z reguły wyposażony jest w szereg złączy pozwalających na wykorzystanie w pełni jego możliwości. Najwyższej jakości sprzęt do odtwarzania filmów w domu powinien posiadać między innymi:

 • złącze HDMI – umożliwia przesłanie do odbiornika wysokiej jakości obrazu i dźwięku; jest kompatybilny z nowoczesnymi telewizorami, a także konsolami gier, laptopami czy monitorami; wybierając port 1.4 uzyskamy możliwość przesyłu obrazu w jakości 3D;
 • złącze analogowe RCA – umożliwia transmisję sygnału dźwiękowego; najczęściej wykorzystywane do łączenia z subwooferem;
 • Component – wykorzystywane do łączenia ze starszymi modelami odtwarzaczy DVD; dzięki złączu Component możemy przesyłać wysokiej jakości obraz do odbiornika;
 • złącze S-Video – oferuje najniższą jakość przesyłu wideo;
 • złącze USB – bardzo popularne złącze umożliwiające podłączenie do zestawu dysku zewnętrznego, pendrive oraz innego sprzętu.

Wysokiej klasy amplitunery posiadają dużą ilość złączy, które pozwalają zestawić nawet bardzo rozbudowany system i zapewnić maksimum możliwości wykorzystania zestawu. Wybierając amplituner, poza wymienionymi wyżej, powinniśmy zwrócić uwagę na ich następujące parametry:

 • dopasowana do ilości głośników liczba kanałów – do wyboru mamy najpopularniejsze 5.1 oraz 7.1; w sprzedaży można również spotkać amplitunery dostosowane do zestawów 5.0;
 • moc wyjściowa – niezwykle istotny parametr w kwestii jakości dźwięku; dobrą jakość uzyskamy, jeśli moc wyjściowa amplitunera kina domowego wynosić będzie 100 – 150 W na jeden kanał; w sklepach często znaleźć można oznaczenia 5x100 – oznacza to moc 100 W na każdy kanał;
 • wymiary amplitunera – musimy pamiętać, że amplitunery są najczęściej dużo cięższe i większe od wzmacniaczy; wybierając zatem taki zestaw należy dokładnie zastanowić się, gdzie go umieścimy; jeśli nie dysponujemy dużą ilością miejsca, warto spędzić trochę więcej czasu i poszukać rozwiązań bardziej kompaktowych;
 • formaty dźwięku – amplitunery umożliwiają dekodowanie dźwięku w różnych formatach, dlatego też, jeśli zależy nam na uniwersalności sprzętu, warto wybrać model z maksymalnie dużymi możliwościami dekodowania.

Jakie kable do kina domowego wybrać?

Nie jest tajemnicą, że jakość kabli, których używamy w zestawach home cinema, ma bezpośrednie przełożenie na jakość odtwarzanego obrazu i dźwięku. Inwestycja w wysokiej jakości kable z pewnością zwróci się w postaci wspaniałych doznań podczas seansu filmowego lub audiofilskiego. Jakie kable mamy do dyspozycji?

 • miedziane – kable z miedzi są najbardziej powszechne; niestety miedź występuje w różnych wariantach zanieczyszczenia, a im bardziej zanieczyszczona, tym gorszą jakość przesyłu oferuje; najczystsza miedź oznaczona jest symbolem 6N, najbardziej zanieczyszczona 3N;
 • kable ze srebra – oferują zdecydowanie lepszą niż miedziane jakość dźwięku;
 • kable złote i platynowe – najwyższa jakość, która związana jest niestety z najwyższą ceną;

Jeśli jednak uważamy, że kable to przeżytek, warto rozpatrzyć zakup kina domowego wyposażonego w bezprzewodową technologię Bluetooth. Umożliwia to rozstawienie zestawu kina domowego bez konieczności używania kabli, jednak należy pamiętać, że jakość dźwięku w zestawie bezprzewodowym będzie gorsza niż z kablami.

Jak ustawić kino domowe?

Decyzja została już podjęta. Kupujemy zestaw kina domowego. Jednak zanim zaczniemy przeglądać oferty sklepów, warto zastanowić się w jakim pomieszczeniu ustawimy nasz system kinowy i czy mamy wystarczająco miejsca na wszystkie jego elementy. Wielkość pokoju będzie w dużej mierze determinowała rodzaj zestawu, a także ilość oraz moc głośników. Im większą przestrzeń mamy do dyspozycji, tym większa moc głośników będzie konieczna. Można wtedy również rozważyć zakup zestawu kina domowego 7.1. Kiedy już wybierzemy najlepszy dla nas sprzęt, należy go rozstawić w pomieszczeniu kierując się kilkoma zasadami:

 • głośniki przednie ustawiamy po bokach telewizora,
 • głośnik centralny powinien zająć miejsce pod telewizorem,
 • głośniki tylne powinny znaleźć się po bokach w tylnej części pomieszczenia; dla osiągnięcia najlepszych efektów dźwiękowych warto ustawić tylne głośniki za kanapą, na której oglądamy filmy.

W zestawach kina domowego wykorzystującego kable należy pamiętać o ich długości. Zasadniczo, im dłuższy kabel, tym słabsza jakość. Jednakże możemy być w miarę spokojni, gdyż kabel o długości 4 metrów nie spowoduje zauważalnych dla ludzkiego ucha różnic w dźwięku w porównaniu z krótszym okablowaniem. Zatem dopiero, gdy mamy do dyspozycji bardzo duże pomieszczenie, warto zainwestować w najlepszej jakości kable, aby zminimalizować utratę jakości dźwięku.

Kino domowe czy soundbar?

Dostępne w sklepach zestawy kina domowego dużej mocy nie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Nie będą one również niezbędne osobom, które są mniej wymagające co do jakości dźwięku. W takich przypadkach warto zastanowić się nad zakupem listwy dźwiękowej. Soundbar jest szczególnie polecany osobom, mającym do dyspozycji niewielkie przestrzenie na zorganizowanie kina domowego, a także minimalistom. Dźwięk płynący z soundbara nie gwarantuje jakości 5.1 jednak jest wystarczający dla mniej wymagających widzów. Innym rozwiązaniem są zestawy minikina. Najczęściej składają się one z dwóch głośników zestawionych po obu stronach telewizora. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla kinomaniaków, oglądających filmy w małych pomieszczeniach.

Zestaw kina domowego - gdzie kupić?

Zakup wysokiej jakości zestawu kina domowego to często spory wydatek. Producenci co rusz prezentują nam najnowocześniejsze rozwiązania, gwarantujące najwyższą jakość obrazu i dźwięku. Również sklepy prześcigają się w oferowaniu sprzętu najwyższej jakości. Jak zatem wybrać najbardziej odpowiedni zestaw kina domowego dla siebie? Polecamy sklep Carrefour.pl. Oferta sklepu zawiera bardzo szeroki wybór nowoczesnych kompletów kina w bardzo przystępnych cenach. Carrefour.pl proponuje zestawy kina domowego dla każdego, nawet najbardziej wymagającego kinomana. Jeśli pragniesz zbudować w swoim domu atmosferę prawdziwej sali kinowej, oferta sklepu jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tu szeroki wybór systemów 5.0, nowoczesne kina domowe 5.1, a także najwyższej jakości kina domowe 7.1. W propozycjach sklepu Carrefour znajdziecie najlepsze zestawy, dzięki którym termin kino domowe, nabierze zupełnie nowego znaczenia.