Komputery

Elektronika

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Rozmiar ekranu
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Komputery i akcesoria

Jaki komputer kupić? Jaki do gier a jaki do biura?

W dobie ogromnej popularności urządzeń przenośnych komputery stacjonarne siłą rzeczy straciły na popularności. Warto jednak wziąć pod uwagę zakup komputera PC. Zastanawiacie się w jakim celu? Odpowiedź jest wyjątkowo prosta. Jest to tani sposób na posiadanie naprawdę dobrego i wydajnego sprzętu, z którego możemy korzystać zarówno w domu, jak i w biurze. Zestawy komputerowe posiadają również jedną zasadniczą cechę, którą potrafią wygrać z każdym urządzeniem przenośnym. Jest to możliwość ich dowolnej rozbudowy.

Z komputerami PC nie jesteśmy „zakładnikami” raz wybranych parametrów. Ta właśnie cecha powoduje, że komputery stacjonarne nadal znajdują swoich zwolenników. Zanim jednak wybierzemy najlepszy sprzęt dla siebie, warto zastanowić się jaki model będzie najlepszy i jakimi parametrami powinien się taki zestaw komputerowy charakteryzować.

Płyta główna – najważniejszy element zestawów komputerowych

Zacznijmy od najważniejszego elementu – płyty głównej. Kupując komputer stacjonarny warto sprawdzić przede wszystkim:

 • model płyty głównej i jej rok produkcji,
 • rodzaj chłodzenia,
 • chipset,
 • ilość gniazd rozszerzeń,
 • ilość portów, wejść i wyjść.

Powyższe elementy są kluczowe, jeśli chodzi o możliwości dalszej rozbudowy zestawu komputerowego. Decydując się na zakup komputera PC, wybierajmy egzemplarze z płytami głównymi, które są kompatybilne z nowszymi niż płyta podzespołami. Tylko w ten sposób umożliwimy sobie ewentualną późniejszą rozbudowę zestawu.

Komputer PC a wybór procesora

Kolejny, równie istotny element każdego zestawu komputerowego to procesor. Pozornie wydawać by się mogło, że im większa ilość GHZ, tym lepiej. Nie jest to jednak tak oczywiste. Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązanie będzie wybór komputera PC z teoretycznie wolniejszym taktowaniem, ale nowszej generacji, niż starszym procesorem wyższej mocy obliczeniowej. Wynika to z faktu, iż nowoczesne rozwiązania technologicznie pozwalają obsłużyć zdecydowanie więcej wątków, a poza tym może posiadać więcej niż jeden rdzeń, co pozwala osiągnąć zdecydowanie lepsze parametry w porównaniu ze starszym modelem.

Pamięć RAM – nowocześnie znaczy lepiej

Rodzaj wykorzystanej w zestawach komputerowych pamięci operacyjnej RAM jest również jednym z kluczowych elementów wpływających na jakość działania komputera. Zasada wyboru w przypadku pamięci RAM jest zbliżona do tej dotyczącej procesora. Wybierając komputer stacjonarny, decydujmy się na nowoczesne pamięci typu DDR3 lub DDR4. Pojemność w takim przypadku może być niższa od starszych jej rodzajów, jednak jej efektywność będzie wyższa. Co więcej komputery z nowszą pamięcią RAM umożliwiają zamontowanie dodatkowej kości RAM-u, w przypadku starszych modeli taka możliwość może nie występować.

Urządzenia peryferyjne do zestawów komputerowych

Urządzenia peryferyjne, a także karty rozszerzeń są zdecydowanie mniej istotne od płyty głównej, procesora i pamięci operacyjnej. Pamiętać należy, że elementy te możemy praktycznie w każdej chwili wymienić lub rozbudować, dlatego też ich wybór jest kwestią indywidualną. Co najczęściej mamy do dyspozycji, a także co warto dokupić?

 • Dla osób zajmujących się grafiką, czy to zawodowo czy amatorsko, istotna będzie dobra karta graficzna, a także wysokiej jakości monitor (najlepiej w jakości Full HD).
 • Osoby używające komputera do słuchania muzyki, powinny zainwestować w wysokiej jakości zestawy komputerowe kartę dźwiękową, a także wysokiej klasy zestaw głośników 3.1 lub 5.1.
 • Klawiatura i mysz to elementy wybitnie indywidualne i powinny być dostosowane do użytkownika, zapewniając mu swobodę i komfort pracy przy komputerze PC.
 • Obudowa komputera stacjonarnego powinna być wybierana na podstawie gustu osoby używającej sprzęt, ale również warto wziąć pod uwagę jej wielkość i możliwości przestrzenne w domu lub biurze.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na następujące elementy:

 • Napęd – mimo popularności przechowywania danych i plików w chmurach, wiele osób korzysta nadal z różnego rodzaju nośników zewnętrznych. Komputery stacjonarne mogą być wyposażone w klasyczny napęd CD/DVD lub napęd Blu-Ray,
 • Zasilacz – koniecznie wysokiej jakości, pozwalający obsłużyć moc potrzebną do zasilenia całego zestawu komputerowego,
 • Komunikacja bezprzewodowa – w erze łączności bezprzewodowej brak modułu Wi-Fi i Bluetooth upośledza znacząco zestaw komputerowy.

Konfiguracja zestawu komputerowego nie będzie zakończona bez systemu operacyjnego. Oryginalne oprogramowanie gwarantuje bieżące aktualizacje systemu, które nie tylko poprawia jego działanie. Wpływa ono również na bezpieczeństwo systemu. Najczęściej dostępne systemy operacyjne to:

 • Windows 7 - bardzo popularny system operacyjny. Przewiduje się wsparcie producenta do 220 roku.
 • Windows 8 - dostosowany do ekranów dotykowych.
 • Windows 10 - według znawców tematu najlepszy system Microsoftu. Najnowszy system operacyjny Microsoftu.
 • Linux - darmowy system operacyjny.

Jakie rodzaje komputerów stacjonarnych możemy obecnie kupić?

Wbrew pozorom komputery stacjonarne, produkowane obecnie, nie muszą być już kojarzone z wielkimi skrzyniami, w których schowane są niezbędne podzespoły. Producenci zestawów komputerowych, również stacjonarnych idą z duchem czasu i stawiają na minimalizm, ergonomię oraz cechy użytkowe. Dlatego też poza tradycyjnymi komputerami PC, dostępne w sklepach są również inne modele. Najczęściej spotykane to:

 • Nettopy – zminiaturyzowany komputer stacjonarny, który przeznaczony jest głównie do prostych zadań, nie wymagających dużej mocy obliczeniowej (przeglądanie stron www, wykonywanie prac biurowych etc.). Dużą zaletą Nettopa jest niewielkie zużycie energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi modelami.
 • Barebone – model komputera, którego zadaniem jest zastąpienie domowego centrum medialnego. Barebone doskonale sprawdza się jako odtwarzacz DVD lub audio, charakteryzuje się doskonałą wydajnością oraz najczęściej ciekawym designem.
 • All-in-one – ciekawe rozwiązanie dla osób, które na widok plątających się kabli dostają bólu głowy. Zestawy komputerowe All-in-one posiadają monitor oraz stację roboczą w jednym urządzeniu. Nie są to dobre komputery do gier lub bardzo wydajnej pracy, jednak świetnie sprawdzą się jako narzędzie pracy biurowej. All-in-one często spotkać można w wersji z dotykowym ekranem.

Jaki komputer stacjonarny do domu i biura wybrać?

Decydując się na zakup komputera PC, przede wszystkim dobierzmy odpowiedni sprzęt do pracy, jaką będzie on wykonywał. Wykorzystywane do nieskomplikowanej pracy biurowej komputery stacjonarne nie muszą wcale charakteryzować się oszałamiającymi osiągami. Ich najważniejszą cechą powinna być bezsprzecznie bezawaryjność. Do biura wystarczą standardowe podzespoły, jak na przykład:

 • dwurdzeniowy procesor,
 • nowoczesna podstawka płyty głównej, pozwalająca na ewentualną rozbudowę,
 • pamięć operacyjna RAM w granicach 2-4 GB,
 • zintegrowany układ graficzny.

Inną kwestią jest zakup komputera PC do domu. Taki sprzęt najczęściej stanowi centrum multimedialne. Wykorzystywany jest zarówno do pracy, jak i rozrywki. W przypadku komputerów PC do domu warto zadbać o bardziej wydajne wyposażenie:

 • wydajny procesor umożliwiający bezproblemowe odtwarzanie gier, najlepiej 4-rdzeniowy,
 • co najmniej 4, a najlepiej 8 GB pamięci RAM,
 • wydajna karta graficzna o pamięci własnej co najmniej w GB,
 • pojemny dysk twardy (minimum 750 GB).

Tak skonfigurowany sprzęt powinien pozwolić na proste prace biurowe, wsparcie w nauce, bezproblemowe odtwarzanie filmów, przeglądanie zasobów Internetu, a także zabawę z najnowszymi grami na PC.

Dobry komputer stacjonarny, gdzie go kupić?

Wybierając komputery stacjonarne należy kierować się przede wszystkim ich najważniejszymi parametrami, tj. modelem płyty głównej, procesorem oraz pamięcią RAM. Niezmiernie istotny jest również sprzedawca, który gwarantuje sprzęt wysokiej jakości za przystępną cenę. Sklep Carrefour.pl oferuje szeroki wybór zestawów komputerowych, które mogą być wykorzystywane zarówno do prac biurowych, jak również jako centrum multimedialne dla całej rodziny w domu. Komputery stacjonarne oferowane przez Carrefour.pl to wyselekcjonowane maszyny, które odznaczają się wysoką wydajnością oraz niezawodnością. W zależności od potrzeb znajdziecie tu komputery PC w najróżniejszych konfiguracjach, co pozwoli Wam wybrać komputer stacjonarny idealny dla Waszych potrzeb. Jesteśmy przekonani, że komputery stacjonarne z naszej oferty w całości spełnią Wasze oczekiwania.