Monitory

Elektronika

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Rozmiar ekranu
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Monitory komputerowe LED i LCD

Jaki monitor komputerowy kupić? Jaki do biura, a jaki dla graczy?

Zastanawiając się nad zakupem monitora do komputera najczęściej pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę, jest jego wielkość, wyrażona jako przekątna ekranu. Nie jest to jednak najlepszy sposób na znalezienie optymalnego ekranu. Decydując się na zakup monitora komputerowego, pod uwagę wziąć należy wiele funkcji, które wpływają na komfort korzystania z komputera. Podpowiadamy, jakie ekrany do komputera będą najlepsze. Lata temu królowały monitory CRT. Cechowały się ogromnymi rozmiarami, a ich działanie szkodliwie wpływało na wzrok. Na szczęście technologia poszła do przodu i dzisiaj możemy wybierać spośród szeregu ciekawych propozycji, dostosowanych nie tylko do potrzeb użytkowników, ale także do wysokości budżetu, jaki mamy do dyspozycji.

Jaką matrycę ekranu do komputera wybrać?

Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Do wyboru mamy różne rozwiązania technologiczne. Najpopularniejsze obecnie są bez wątpienia ekrany komputerowe LCD. Technologia ta pozwala komfortowo korzystać z komputera nawet podczas wielogodzinnych sesji gamingowych czy wytężonej pracy. Monitory komputerowe LCD najwyższej jakości pozwalają osiągnąć imponującą jakość obrazu i wysoką rozdzielczość, nawet 4K. Matryce monitorów komputerowych LCD podzielone są na podstawie sposobu wykorzystania światła koniecznego do wytworzenia obrazu. Wyróżnić można dwa podstawowe monitory komputerowe LCD:

 • Monitory do komputera LED - w tej grupie znajdują się matryce podświetlane krawędziowo oraz RGB, czyli podświetlane na całej powierzchni matrycy. Monitory komputerowe LED zużywają niewiele prądu i wyróżniają się długą żywotnością.
 • Monitory komputerowe CCFL - starsza technologia wykorzystująca zimną lampę katodową. Monitory CCFL ze względu na technologię są tańsze w zakupie od LED, jednak potrzebują więcej prądu do wytworzenia obrazu. Przegrywają również z ciekłokrystalicznymi monitorami jakością.
Nowoczesne monitory LCD wypierają ze sklepów w szybkim tempie inne rodzaje monitorów komputerowych. Ekrany komputerowe LCD słyną ze swojej trwałości i efektywności energetycznej. Wśród monitorów LCD wyróżnić można również kilka rodzajów matryc,. różniących się między sobą rodzajem wykorzystaniem technologii:
 • Matryce TN (Twisted Nematic) - najpopularniejsze obecnie na rynku matryce ekranów, wykorzystywane do praktycznie każdego rodzaju multimediów, z którymi radzą sobie bezproblemowo. Wyróżnia je stosunkowo niska cena. Z wad monitorów z matrycą TN wymienić można nienajlepsze odwzorowanie barw, wąski kąt widzenia czy widoczne martwe piksele.
 • Matryce TFT (Thin-Film Transistor) - technologia TFT charakteryzuje się tym, że każdy piksel ekranu posiada dedykowany sobie tranzystor. Wyświetlany na ekranach komputerowych TFT obraz posiada wysoką jakość. Monitory TFT wyróżniają się również dużym kątem widzenia.
 • Matryce IPS (In-Plane Switching) - najbardziej uniwersalne obecnie matryce wykorzystywane obecnie zarówno do użytku domowego, jak również do zastosowań profesjonalnych.
 • Matryce MVA (Multi-domain Vertical Aligment) i matryce PVA (Patterned Vertical Aligment) - oba rodzaje matryc stanowią w pewnym sensie kompromis między matrycami TN i IPS. Jakościowo można je zestawić pomiędzy powyższymi modelami. MVA i PVA charakteryzują się szerokimi kątami widzenia oraz dobrym czasem reakcji. Wyróżniają się wysokim kontrastem i szczegółowością obrazu.

Parametry monitorów do komputera

Technologia wykorzystana w matrycy monitora to jedno. Aby jednak wybrać najlepszy ekran do komputera pod uwagę musimy wziąć również inne jego parametry. Najważniejsze z nich to:

 • Przekątna ekranu - jeden z najbardziej istotnych parametrów monitorów do komputerów. Przekątna wyrażona jest w calach i mówi o odległości między przeciwległymi rogami ekranu. Wybór odpowiedniej przekątnej monitora komputerowego powinien odnosić się do najczęściej wykonywanych na komputerze działań. Optymalnym rozwiązaniem będzie następujące dopasowanie przekątnej:
  • 17” – 19” – monitory komputerowe do codziennej pracy biurowej i przeglądania Internetu.
  • 20” – 22” – ekran komputerowy dla graczy.
  • Powyżej 24” – monitory tej wielkości przeznaczone są najczęściej dla kinomaniaków, wykorzystuje się je do mocnych zestawów gamingowych, a także do profesjonalnego oprogramowania graficznego.
  • Proporcje ekranu komputerowego. Jeden z najbardziej istotnych parametrów monitora. Wyróżnić można kilka najczęściej spotykanych proporcji:
  • 5:4 – przez lata najbardziej popularny format, przypominający kwadrat.
  • 16:9 – ekran panoramiczny. Proporcje 16:9 sprawdzą się praktycznie do każdego zastosowania. Będą bardzo dobre do oglądania filmów, grania w gry, pracy biurowej, a nawet pracy na zaawansowanych programach graficznych.
  • 21:9 – proporcje tej skali nazywa się ultrapanoramicznymi. Monitory komputerowe tego typu doskonale sprawdzą się podczas pracy programistycznej, powodującej konieczność pracy w kilku oknach jednocześnie. Zadowoleni z tego rodzaju monitorów będą również gracze i kinomaniacy. Obraz o proporcjach 21:9 jest najbardziej zbliżony do obrazu kinowego.
 • Rozdzielczość natywna monitorów komputerowych - tym terminem oznacza się maksymalną liczbę pikseli z których składa się wyświetlany obraz. Parametr ten podawany jest dla ilości w poziomie i pionie. Najczęściej spotykane rozdzielczości to:
  • 1920x1080 (Full HD) – dzisiaj standardowa rozdzielczość.
  • 2560x1440 – rozdzielczość preferowana przez graczy.
  • 3840x2160 (4K) – najwyższa dostępna obecnie rozdzielczość. Monitory 4K oferują powierzchnię roboczą czterokrotnie większą w porównaniu do monitorów Full HD. Monitory 4K najchętniej wybierane będą do rozbudowanych zestawów gamingowych, a także do pracy na zaawansowanych modelach graficznych.
Komfort pracy jest wypadkową jakości komputera oraz parametrów monitora komputerowego. Rozdzielczość ekranu jest elementem, który ma bardzo duży wpływ na osiągnięcie odpowiedniego poziomu komfortu. Jeśli wybierzemy mały monitor o dużej rozdzielczości, wyświetlane elementy będą bardzo małe. W odwrotnej sytuacji, niewielkiej rozdzielczości na dużym ekranie, krawędzie wyświetlanych obiektów będą nieostre.
 • Kąt widzenia - niezwykle istotny parametr zarówno dla graczy, grafików, ale także wpływający na komfort oglądania filmów na ekranie komputerowym. Kąt widzenia oznacza, że wyświetlany obraz nie będzie tracił na jakości i wyrazistości jeśli zmienimy miejsce siedzenia. Dlatego też, w zależności od wykorzystania monitorów do komputera starajmy się wybierać możliwie szerokie kąty widzenia. Najszersze kąty widzenia osiągają matryce PVA, MVA, a także IPS.
 • Kontrast - producenci w specyfice monitorów komputera najczęściej podają wartość kontrastu dynamicznego. Jednak w związku z przyjmowanymi zasadami pomiaru wartości te nie mają przełożenia na rzeczywistą ocenę jakości obrazu. Zdecydowanie ważniejsza będzie wartość kontrastu statycznego. Jest to wartość mówiąca o stosunku pomiędzy najciemniejszym a najjaśniejszym punktem na ekranie w tym samym czasie. Wartość kontrastu statycznego najczęściej znajduje się w przedziale 1:1000 – 1:5000.
 • Czas reakcji plamki lub czas reakcji matrycy - podawany w milisekundach czas, który potrzebuje pojedynczy piksel do całkowitego zapalenia się i zgaśnięcia. Parametr ten ma ogromny wpływ na ostrość wyświetlanego obrazu na monitorze komputerowym. Jest to szczególnie ważna cecha, jeśli poszukujemy ekranu do oglądania filmów lub gier. W przypadku korzystania z ekranu głównie w biurze, do przeglądania zasobów Internetu czy pracy na dokumentach, parametr ten nie będzie miał dużego znaczenia.
 • Częstotliwość odświeżania - również poziom tego parametru istotny będzie głównie do bardziej zaawansowanego użytkowania monitora do komputera. Parametr ten oznacza ilość obrazów wyświetlanych na monitorze w ciągu jednej sekundy. Większość ekranów komputerowych LCD oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 60-75 Hz. Jest to wystarczająca wartość do codziennej, nieskomplikowanej pracy na komputerze. Dla zaawansowanych graczy lub profesjonalistów zaleca się wyższe wartości częstotliwości odświeżania.

Wyposażenie monitora do komputera

Wybierając monitory komputerowe należy sprawdzić, w jakie opcje dodatkowe jest on wyposażony. Pozwalają one najczęściej na pełniejsze wykorzystanie sprzętu w zależności od potrzeb. Najczęściej spotykane funkcje dodatkowe w monitorach komputerowych:

 • Funkcja AMD FreeSync i Nvidia G-Sync - są to funkcje wspierające płynność grania. Dzięki nim unikamy zacinania się obrazu, które najczęściej wynika z różnicy pomiędzy szybkością generowania obrazów przez kartę graficzną a częstotliwością odświeżania.
 • Funkcja 3D - mimo iż ta technologia jest w odwrocie, część ekranów komputerowych nadal oferuje możliwość oglądania materiałów filmowych w 3D. Do niektórych z nich konieczne będą specjalne okulary.
 • Monitory komputerowe HDR (High Dynamic Range) - monitory komputerowe tego typu posiadają większą rozpiętość między jasnymi i ciemnymi barwami, co w dużym stopniu wpływa na jakość wyświetlanych obrazów.
 • Tuner TV - wraz z rosnącą popularnością cyfrowej telewizji naziemnej rośnie również popularność monitorów do komputera z wbudowanym tunerem TV, co pozwala na odbiór sygnału TV.
 • Panel dotykowy - część monitorów oferuje możliwość swobodnej obsługi za pomocą dotyku.
 • Zakrzywiona matryca - technologia zakrzywionych matryc pozwala zniwelować refleksy świetlne, a także sprawia wrażenie otaczania oglądającego obrazem. Zakrzywione monitory sprawiają również wrażenie większych niż ich tradycyjne odpowiedniki.