Procesory

Elektronika

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Procesory do komputerów PC, laptopów i serwerów

Jaki procesor do komputera wybrać?

Wybierając komputer najczęściej pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest jego procesor. Warto poznać jednak szczegóły dotyczące różnic pomiędzy różnego rodzaju procesorami, aby dokonać najlepszego wyboru. W sklepie Carrefour.pl znajdziecie bardzo bogaty wybór procesorów do komputerów stacjonarnych, których zakup z pewnością przyspieszy działanie Waszego komputera. Zanim jednak przejdziemy do zakupów, poznajmy najważniejsze cechy, jakimi charakteryzują się procesory.

Procesory do laptopów a procesory do komputerów stacjonarnych

W związku z ograniczeniami konstrukcyjnymi i zastosowaniem procesory do komputerów stacjonarnych różnią się od procesorów do laptopów. Najważniejsza różnica polega na tym, że procesory do maszyn stacjonarnych można bez problemu wymienić, podczas gdy procesory laptopów z reguły na stałe wmontowane są w płytę główną, w zasadniczo uniemożliwia ich demontaż. Podobnie jak inne podzespoły, również procesor do laptopa musi wykazywać się dużą funkcjonalnością, pobierać mniej energii i generować mniej ciepła. Oznacza to, że procesory wykorzystywane w laptopach mają najczęściej niższą wydajność.

Najważniejsze cechy procesorów

Decydując się na wymianę procesora w komputerze stacjonarnym warto zwrócić uwagę na najważniejsze cechy nowego zegara:

  • Ilość rdzeni i wątków – podstawowe modele oferują najczęściej 2 rdzenie. Idąc dalej, możemy znaleźć wydajniejsze procesory 4 rdzeniowe oraz najbardziej efektywne posiadające 6 rdzeni. Równie ważna jest ilość wątków czyli zadań wykonywanych przez rdzeń. Najlepsze procesory oferują 12 wątków. Wybierając procesory, należy mieć świadomość, że im większe wartości rdzeni i wątków, tym lepiej.
  • Taktowanie – bardzo ważna wartość dla określenia wydajności procesora. Oznacza ona ilość połączeń wykonywanych na sekundę. Taktowanie wyraża się w MHz lub GHz i może występować w wersji Turbo Boost (Intel) lub Turbo Core (AMD).
  • TDP – jest to współczynnik wyrażający zapotrzebowanie procesora na energię oraz ilość generowanego ciepła. Standardowo procesory osiągają TDP na poziomie 65 lub 95 W.

Jakie procesory będą najlepsze?

Wybierając procesor musimy precyzyjnie określić zastosowanie komputera, gdyż od tego uzależniony powinien być przede wszystkim nasz wybór.

  • Komputery multimedialne lub biurowe – dla ich pracy wystarczy nam podstawowy 2-rdzeniowy procesor. Możliwy jest w przypadku takiego zastosowania komputera wybór procesora ze integrowaną kartą graficzną.
  • Komputery gamingowe – zaawansowane technologicznie i graficznie gry wymagają dużej mocy procesora. W takim przypadku wybierajmy możliwie mocne procesory, aby móc oddać się płynnej zabawie.
  • Komputery dla profesjonalistów – oprogramowanie specjalistyczne potrafi wykorzystywać potencjał nawet najbardziej rozbudowanego sprzętu. W takim przypadku wybór może być tylko jeden – procesory o najlepszych parametrach są koniecznością.

Wybór procesora do komputera musi być uzależniony od przeznaczenia sprzętu. Jedynie w ten sposób możemy zagwarantować sobie z jednej strony optymalne wykorzystanie komputera oraz niezakłóconą pracę, a z drugiej optymalną cenę procesora. W sklepie Carrefour.pl znajdziecie najlepsze procesory do dowolnego zastosowania. Szeroki wybór i korzystne ceny powodują, że najlepsze procesory są w sklepie Carrefour.pl na wyciągnięcie ręki.