Aparaty cyfrowe

Elektronika

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Aparaty fotograficzne, aparaty cyfrowe

Jaki aparat cyfrowy wybrać?

Chociaż zdecydowana większość z nas robi zdjęcia smartfonem, aparaty cyfrowe nie tracą na popularności. Wynika to z faktu, że dobre aparaty cyfrowe umożliwiają zrobienie bardzo dobrej jakości fotografii, oferują więcej możliwości, są również zdecydowanie bardziej wytrzymałe jeśli chodzi o czas pracy na jednym ładowaniu baterii.Wśród dostępnych aparatów cyfrowych rozróżnić można dwie zasadnicze kategorie:

 • Cyfrowe aparaty kompaktowe – idealne dla osób poszukujących niewielkiego sprzętu i dobrej jakości.
 • Lustrzanki cyfrowe – polecany profesjonalistom oraz osobom, które chcą rozpocząć przygodę z fotografią na poważnie. Lustrzanki cyfrowe oferują bardzo dobrej jakości zdjęcia, są jednak duże, mniej poręczne niż kompakty, ciężkie i podatne na zanieczyszczenia. Dlatego też, jeśli nie oczekujesz od aparatu cyfrowego więcej, niż robienia przyzwoitej jakości zdjęć, lepiej wybrać aparat kompaktowy.

Na co zwracać uwagę kupując aparaty cyfrowe?

Decydując się na zakup sprzętu fotograficznego oczekujemy, aby były to dobre aparaty cyfrowe, w pełni spełniające nasze oczekiwania, co do jakości zdjęć oraz obsługi. Przedstawiamy poniżej na jakie parametry aparatu należy zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy model.

 • Matryca – jest to nic innego, jak substytut tradycyjnej kliszy. Zbudowana jest z milionów wrażliwych na światło fotodiod (najczęściej określanych jako piksele). Każdy z pikseli posiada własną soczewkę, która podczas robienia zdjęcia zapisuje intensywność światła RGB (czerwonego, zielonego lub niebieskiego). Dla uzyskania wysokiej jakości zdjęć, im większa jest rozdzielczość aparatu, tym większa powinna być gęstość pikseli. W przypadku aparatów kompaktowych wartość ta nie ma większego znaczenia. Do codziennego użytku wystarczy aparat około 10 megapikselowy. Dla fotografii bardziej profesjonalnych lub artystycznych wykonywanych lustrzanką cyfrową, parametr ten będzie kluczowy.
 • Ergonomia – spójrzmy prawdzie w oczy – bardzo często pomijamy ten element podczas zakupu aparatu cyfrowego. Jednak to, w jaki sposób urządzenie będzie leżało w naszej dłoni ma duży wpływ na jakość zdjęcia. Dlatego też wybierając dobry aparat cyfrowy zwróćmy uwagę na jego wagę, dostępność wszystkich przycisków, a także na to jak sprzęt leży w dłoni. Niezwykle istotny jest również materiał obudowy – powinniśmy mieć pewność, że aparat nie wyślizgnie się z ręki.
 • Zoom i ogniskowa – aparaty cyfrowe oferują dwa rodzaje zoomu: optyczny i cyfrowy. Zoom optyczny pozwala przybliżyć fotografowany obraz, cyfrowy zaś powiększa fragment zdjęcia. Im większe zbliżenie, tym większa ziarnistość zdjęcia i mniejsza ostrość. Zoom pogarsza również jakość obrazu. Jeżeli producent nie podał informacji o zoomie, najczęściej oznacza to zastosowanie stałej ogniskowej, czyli brak możliwości powiększania obrazu. Ogniskowa mówi również o szerokości kadru. Aby uzyskać szeroki kadr aparat musi być wyposażony w odpowiedni zakres ogniskowych. Im niższa jest dolna wartość tego zakresu, tym większy kadr ujmiemy na zdjęciu. Wysoka górna wartość oznacza większy zoom.
 • Stabilizacja obrazu – przydatna funkcja wspomagająca robienie zdjęć przy dużym przybliżeniu. Stabilizator niweluje przypadkowe drgania ręki podczas fotografowania. Funkcja ta nie wpływa na jakość obrazu.
 • Szybkość – rozpatrywana jest najczęściej w trzech aspektach. Pierwszym jest szybkość migawki, która pozwala na fotografowanie np. pojazdów w ruchu, czy fotografii nocnych. Kolejnym jest ilość klatek na sekundę, szczególnie ważny parametr w przypadku zdjęć seryjnych. Większość aparatów pozwala na wykonanie 1-3 klatek na sekundę. Zaawansowane lustrzanki cyfrowe umożliwiają cechuje 7 klatek na sekundę. Ostatnim elementem związanym z szybkością jest czas potrzebny do uruchomienia aparatu. Lustrzanki cyfrowe są gotowe do pracy praktycznie natychmiast po włączeniu. Aparaty kompaktowe potrzebują z reguły odrobinę więcej czasu.
 • Jasność obiektywu – jest to wartość określająca możliwości przepuszczania światła przez przesłonę. Określa się ją jako f/x, gdzie x oznacza najmniejszą możliwą wartość. Im mniejsza, tym przesłona przepuszcza więcej światła, co pozwala na wykonywanie zdjęć przy słabym oświetleniu lub nocą. W przypadku lustrzanek cyfrowych jasność powiązana jest ściśle z zewnętrznym obiektywem, a nie korpusem. Aparaty kompaktowe posiadają obiektyw zintegrowany z przesłoną.
 • ISO – zakres czułości aparatu. Wartość ta mówi o możliwościach aparatu. Standardowy zakres ISO wynosi od 1000 do 3200. Im wyższa wartość, tym więcej detali można uchwycić podczas robienia zdjęć przy słabym oświetleniu (przy wyższej ziarnistości obrazu). Aparaty cyfrowe z niskimi wartościami ISO sprawdzą się przy dobrym świetle.
 • Szczelność – parametr ten istotny jest w przypadku aparatów z wymienną optyką, a zatem odnosi się głównie do lustrzanek cyfrowych. Oznacza on szczelność połączenia między korpusem i obiektywem. Informacji o szczelności najlepiej poszukiwać u użytkowników danego modelu. Wystarczy w tym celu przejrzeć fora internetowe lub poradniki sprzętowe.
 • Możliwości rozbudowy – dobre aparaty cyfrowe oferują użytkownikom możliwość rozbudowy zestawu o elementy wyższej jakości. Odnosi się to głównie do lustrzanek cyfrowych. Użytkownicy takich cyfrowych aparatów fotograficznych mogą dokupić do zestawu dodatkowe obiektywy o innych parametrach, lampy i inne akcesoria. Warto sprawdzić jakiego rodzaju mocowania posiada wybrany model aparatu, aby nie być ograniczonym przy rozbudowie do wyłącznie jednego producenta.
 • Nagrywanie filmów HD – dobre aparaty cyfrowe umożliwiają użytkownikom nagrywanie filmów. Dla uzyskania najwyższej jakości, warto upewnić się, że wybrany model aparatu cyfrowego rejestruje materiał wideo w rozdzielczości HD lub 4K.
 • Komunikacja – nowoczesne fotograficzne aparaty cyfrowe wyposażone są w łączność Wi-fi oraz Bluetooth. Dzięki temu możemy bezprzewodowo przesyłać zdjęcia do laptopów, drukarek czy telefonów. Ciekawą opcją jest wyposażenie aparatów cyfrowych w możliwość łączenia się z Internetem i udostępnianie zdjęć np. na portalach społecznościowych.
 • Dodatki, akcesoria i funkcje – nowoczesny sprzęt wyposażony jest w wiele użytecznych funkcji i dodatków. Najciekawszymi, poza łącznością z Internetem jest bez wątpienia wbudowany moduł GPS, który umożliwia zapisanie dokładnej lokalizacji wykonanego zdjęcia. Ponadto żaden szanujący się fotograf nie ruszy się z domu bez akcesoriów dodatkowych, które ułatwiają korzystanie z aparatu cyfrowego oraz zabezpieczają go przed uszkodzeniami. Do najczęściej wybieranych akcesoriów można zaliczyć wodoodporne etui, wygodną i trwałą torbę lub plecak na lustrzankę, statyw, zestaw do czyszczenia optyki, zewnętrzną lampę błyskową, zapasowe karty pamięci.

Wybór dobrego aparatu cyfrowego w sytuacji szerokiej oferty sklepów stacjonarnych i internetowych może przyprawić o zawrót głowy. Wystarczy jednak precyzyjnie określić, jakie mamy oczekiwania i jaki ma być dobry aparat cyfrowy dla nas, a następnie kierować się powyższymi parametrami. Dzięki temu szybko uda nam się znaleźć fotograficzny aparat cyfrowy, który w całości spełni wszystkie pokładane w nim oczekiwania.

Gdzie kupować aparaty cyfrowe?

Niezależnie od tego, czy poszukujecie aparatu kompaktowego do sporadycznego wykorzystania podczas wakacji czy imprez rodzinnych, czy może interesują Was najwyższej klasy lustrzanki cyfrowe, sklep Carrefour.pl jest miejscem, gdzie znajdziecie wszystko, co najlepsze. Oferta zawiera szeroki wybór doskonałej jakości aparatów cyfrowych dla każdego i na każdą kieszeń. Znajdziecie tu cyfrowe aparaty kompaktowe, doskonale wpasowujące się w dłoń i oferujące wyjątkową jakość zdjęć. Sklep Carrefour.pl proponuje również najwyższej jakości lustrzanki cyfrowe, zarówno dla miłośników najwyższej jakości fotografii, jak i profesjonalistów. Nie zapominamy również o akcesoriach fotograficznych. Znajdziecie szereg przydatnych gadżetów, które pozwolą na jeszcze większy komfort wykonywania zdjęć. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jesteśmy przekonani, że propozycje sklepu Carrefour.pl trafią doskonale w Wasze oczekiwania co do aparatów cyfrowych.