Pralki

Elektronika

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Pralki automatyczne wolnostojące

Jaką pralkę automatyczną wolnostojącą wybrać?

W chwilo obecnej, wybór pralki automatycznej może stanowić nie lada problem. Wybór automatów jest naprawdę ogromny, dlatego też niektórzy z nas mogą totalnie pogubić się w oferowanych przez nie funkcjach i dodatkowych systemach. Na rynku dostępne są bowiem nie tylko klasyczne pralki, ale również takie, które czyszczą ubrania przy pomocy pary wodnej, wysuszą nasze ubrania zaraz po ich odwirowaniu, a nawet takie, które możemy sparować z naszym smartfonem! Sklep Carrefour w swojej ofercie posiada szeroką gamę pralek automatycznych, dzięki czemu bez przeszkód dopasujesz najlepszą pralkę, odpowiadającą Twoim potrzebom.

Pralka wirnikowa czy automatyczna?

Podczas poszukiwań najlepszej pralki, z pewnością natkniesz się na podział na pralki wirnikowe i automatyczne. Jednak czym różnią się od siebie te dwa typy urządzeń?

Pralka wirnikowa to nic innego, jak młodsza kuzynka popularnej niegdyś Frani. Pralki wirnikowe dla niektórych mogą okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem z tego względu, że nie wymagają podłączenia do sieci wodnej. Tego typu pralki napełnia się wodą ręcznie, dlatego też tego typu urządzenia będą doskonałym rozwiązaniem w przypadku domków letniskowych czy jako wyposażenie domku na działce. W mieszkaniu i domu zdecydowanie lepiej sprawdzi się pralka automatyczna.

Sposób załadunku pralki wolnostojącej

W sprzedaży dostępne są pralki wolnostojące, posiadające dwa rodzaje załadunku:

  • pralka ładowana od frontu,

  • pralka ładowana od góry.

Sposób, w jaki ładowana będzie nasza pralka, zależy głównie od tego, jak wygląda nasza łazienka. W mniejszych i węższych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdzi się pralka ładowana od góry. Zwykle tego typu pralki posiadają szerokość 40 cm, dzięki czemu doskonale odnajdują się w niewielkich łazienkach. Drzwiczki w pralkach ładowanych od góry znajdują się w górnym blacie, dlatego też ważne jest, by nad pralką nie wisiały żadne szafki i półki, gdyż mogą one skutecznie utrudnić otwieranie drzwi automatu.

Pralki ładowane od frontu są to klasyczne pralki, jakie znajdują się w większości domów. Tego typu urządzenia mają szerokość około 60 cm, a drzwi znajdują się w przedniej części urządzenia.

Pralka slim

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się pralki slim. Tego rodzaju urządzenia od klasycznych automatów różnią się głównie głębokością. Pralki slim posiadają szerokość 60 cm, jednak są znacznie węższe od tradycyjnych pralek wolnostojących. Głębokość takiej pralki mieści się w granicach 45 cm, jednak w sprzedaży dostępne są także modele o głębokości nie przekraczającej 40 cm. Pralki slim, ze względu na swoje kompaktowe wymiary doskonale sprawdzą się w mniejszych łazienkach i kuchniach. Warto pamiętać, że wraz ze zmniejszoną głębokością pralki, zmienia się także pojemność bębna, dlatego też pralki typu slim oferują najczęściej załadunek do 4,5 kg.

Pralko-suszarki

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na zakup pralko-suszarki. Są to urządzenia, które oprócz prania, oferują również suszenie ubrań. Na tego typu urządzenia decydują się głównie osoby, które nie dysponują dużą powierzchnią mieszkaniową, gdzie nie ma wystarczająco miejsca, by rozłożyć suszarkę do ubrań. Pralko-suszarki są zwykle mniej energooszczędne od zwykłych automatów, gdyż oprócz prania do rachunku należy także doliczyć koszty suszenia. Nic jednak strasznego, gdyż coraz więcej pralko-suszarek zostaje wyposażonych w specjalne systemy, mające na celu zoptymalizowanie kosztów prania i suszenia ubrań.

Pralka wolnostojąca – klasa energetyczna

Podczas wyboru dobrego automatu, z pewnością nie ominie nas wybór odpowiedniej klasy energetycznej urządzenia. Kolorowe, zaszyfrowane etykiety mogą przysporzyć nam problemów z ich rozczytaniem. Warto zatem poznać kilka wskazówek, jak rozczytać symbole znajdujące się na pralkach.

Klasa energetyczna określa ilość energii, jaką zużyje nasza pralka w porównaniu z modelem standardowym. Według norm europejskich, pralki określane są klasami energetycznymi od A+++ do D. Choć większość obecnie znajdujących się na rynku automatów nie posiada klasy mniejszej niż A, warto wiedzieć, ile energii zużyje pralka o danym symbolu:

  • klasa A+ mniej niż 59 kWh/rok,

  • klasa A++ mniej niż 52 kWh/rok,

  • klasa A+++ mniej niż 49 kWh/rok.

Na etykietach możemy również znaleźć informacje dotyczące efektywności prania i wirowania, które również określane są symbolami od A do D.

Warto wspomnieć, że aby pralka wolnostojąca służyła nam przez kilka dobrych lat, należy dbać o jej kondycję. Pralki automatyczne należy bowiem regularnie czyścić. Oprócz czyszczenia bębna, należy również pamiętać o czyszczeniu pojemników na detergenty oraz filtrów. Raz na jakiś czas należy oczyścić pralkę z brudu, a w przypadku twardej wody stosować specjalne środki zmiękczające, które zapobiegną osiadaniu się kamienia na poszczególnych elementach automatu. Coraz więcej nowoczesnych modeli pralek wolnostojących posiada dodatkowy program czyszczenia bębna.