Lodówki

Elektronika

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Lodówki wolnostojące

Jaką lodówkę wolnostojącą wybrać?

Lodówki należą do tych urządzeń AGD, bez których obecnie nie wyobrażamy sobie przechowywania żywności. Dlatego też lodówka jest jednym z najważniejszych urządzeń, jakich nie może zabraknąć w naszej kuchni. Na rynku dostępnych jest wiele modeli lodówek, różniących się od siebie nie tylko wyglądem, ale także parametrami i dodatkowymi funkcjami. W ofercie sklepu internetowego Carrefour.pl znajduje się szeroki asortyment lodówek wolnostojących, dlatego z pewnością znajdziesz u nas chłodziarkę dostosowaną do swoich potrzeb.

Rodzaje lodówek – zintegrowana czy nie?

Pierwszą decyzją, jaką przyjdzie nam podjąć na początku przygody z wyborem lodówki, jest wybór między chłodziarką a chłodziarko-zamrażarką. Choć obecnie większość osób decyduje się na zakup chłodziarko-zamrażarki nie oznacza, że drugie rozwiązanie nie jest dobre.

Plusem lodówki z zamrażarką jest to, że w mieszkaniu znajduje się jedno, zintegrowane urządzenie. Obecnie chłodziarko-zamrażarki zostały zaprojektowane tak, by obie kondygnacje były od siebie całkowicie odseparowane, dzięki czemu niskie temperatury z zamrażalnika nie oddziałują na produkty znajdujące się w lodówce.

Osobny zakup chłodziarki i zamrażarki będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku dużych mieszkań lub domów, w których mieszkają duże rodziny. Takie rozwiązanie pozwala bowiem na przechowywanie znacznie większej ilości jedzenia, niż w przypadku chłodziarko-zamrażarek.

Typy lodówek – podział ze względu na ilość posiadanych drzwiczek

Do kolejnego dylematu, z jakim przyjdzie nam się spotkać przy wyborze lodówki wolnostojącej, jest dobór lodówki z określoną liczbą drzwiczek. W chwili obecnej na rynku możemy spotkać:

  • lodówki jednodrzwiowe – idealnie odnajdą się w małych mieszkaniach singli lub par, gdyż ze względu na swoją niewielką pojemność zajmują mało miejsca. Niektóre modele lodówek jednodrzwiowych wyposażone są dodatkowo w niewielki zamrażalnik, co jest plusem tego typu urządzeń;

  • lodówki dwudrzwiowe - są to urządzenia zintegrowane, czyli klasyczne chłodziarko-zamrażarki. Tego typu urządzenia są dość wysokie i charakteryzują się dość dużą pojemnością chłodziarki i zamrażalnika;

  • lodówki „Side by Side” – które na rynku pojawiły się stosunkowo niedawno. Tego typu urządzenia charakteryzują się dużą pojemnością i podwójnymi drzwiami (położonymi obok siebie), które otwierają się na zewnątrz. Za jednymi drzwiami znajduje się pojemna chłodziarka, za drugimi natomiast zamrażalnik;

  • lodówki French Door – podobnie jak w przypadku lodówki Side by Side, tak i model French Door jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Tego typu lodówki wolnostojące charakteryzują się trzema drzwiczkami, gdzie dwoje drzwi należy do chłodziarki, a jedne do zamrażalnika.

Parametry dobrej lodówki wolnostojącej

Podczas wyboru lodówki wolnostojącej, musimy zwrócić uwagę również na parametry danego modelu, które przełożą się głównie na komfort użytkowania urządzenia i jego wydajność.

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna lodówki i informuje nas o tym, ile energii elektrycznej zużyje urządzenie w określonym czasie. Najmniejszy pobór energii cechuje lodówki o klasie energetycznej A, największy natomiast te o klasie energetycznej G. Warto jednak pamiętać, że to, ile energii zużyje nasze urządzenie, zależy głównie od jego pojemności.

Sposób otwierania drzwi

Wbrew pozorom, jest to bardzo ważny parametr lodówki, decydujący o praktyczności urządzenia. Kierunek otwierania drzwi powinien być dostosowany do warunków kuchni i naszych potrzeb. Warto zwrócić uwagę, czy drzwiczki będą w naszej kuchni otwierały się swobodnie i czy dostęp do półek nie będzie w żaden sposób ograniczony. Niektóre modele lodówek wolnostojących oferują możliwość zmiany sposobu otwierania drzwi, co pozwala na dopasowanie ich kierunku do naszych potrzeb.

Zamrażalnik i jego umiejscowienie

Umiejscowienie zamrażalnika w lodówce jest bardzo ważne, gdyż może ono wpływać na produkty, które znajdują się w lodówce. Na rynku dostępne są lodówki wolnostojące z dolnym lub górnym zamrażalnikiem, a także takie, gdzie zamrażalnik umieszczony jest w chłodziarce. Dolny zamrażalnik jest bardzo wygodny z tego względu, że dostęp do mrożonek nie jest w żaden sposób ograniczony. Górne zamrażalniki są nieco mniejsze, jednak pozostawiają większą przestrzeń dla chłodziarki. Zamrażalnik znajdujący się wewnątrz chłodziarki stanowi jedną komorę, dlatego też nie jest on zbyt pojemny. Dodatkowo tego typu rozwiązanie, w razie nieszczelności, może negatywnie wpływać na jakość produktów znajdujących się w lodówce.

Pojemność lodówki

Kolejnym ważnym parametrem jest pojemność lodówki wolnostojącej, który powinien być dopasowany głównie pod kątem wielkości mieszkania i rodziny w nim mieszkającej, a także pod kątem przechowywanych produktów. W chwili obecnej pojemność chłodziarki może wynosić od 35 do nawet 500 litrów, a zamrażalnika od 4 do 200 litrów i więcej.

W ofercie sklepu Carrefour znajduje się duży wybór lodówek wolnostojących w atrakcyjnych cenach, dostosowany do potrzeb użytkowników pod każdym kątem.