Młynki do kawy

Elektronika

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Młynki do kawy ręczne i elektryczne

Jaki młynek do kawy kupić?

Miłośników kawy jest naprawdę mnóstwo. Dobrze przygotowana jest aromatyczna i ma niezwykle intensywny i esencjonalny smak. Jednak co zrobić, by cieszyć się smakiem kawy niczym z kawiarni w domowym zaciszu? Oprócz wysokiej jakości ziaren i ekspresu, niezbędny będzie zakup dobrej jakości młynka do kawy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu urządzeń, jednak często zastanawiamy się, który z nich będzie najlepszy i z pomocą którego uzyskamy świeżą i bardzo aromatyczną kawę. W ofercie sklepu Carrefour znajduje się bogata oferta młynków do kawy żarnowych, nożowych i ręcznych. Wybierz młynek do kawy, dostosowany do swoich potrzeb!

Budowa młynka do kawy

Większość młynków zbudowanych jest na tej samej zasadzie. Posiadają one bowiem specjalny mechanizm, który zamknięty jest w specjalnej obudowie, pojemnik na zmieloną kawę i korbkę (młynek ręczny) lub przycisk włączający (młynek elektryczny). Niektóre modele posiadają również pokrętło do regulacji grubości mielenia (młynki żarnowe elektryczne).

Młynki do kawy – rodzaje

Na rynku możemy spotkać kilka rodzajów młynków do kawy, spośród których możemy wyróżnić młynki do kawy ręczne i elektryczne, do których zaliczamy młynki żarnowe i ostrzowe.

Młynek do kawy ręczny

Mimo coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań, ręczne młynki nie tracą na popularności. Zaliczane są do typów wolnoobrotowych. Ich działanie opiera się na żarnach, które wprawiane są w ruch za pomocą charakterystycznej korbki. Wielu koneserów twierdzi, że kawa z młynka ręcznego jest najbardziej aromatyczna, a to wszystko dzięki temu, iż świeżo mielona kawa nie nagrzewa się podczas mielenia, przez co nie traci swojego aromatu. Ziarna w młynku ręcznym mielone są równomierne, dzięki czemu kawa ma esencjonalny smak i nie traci mocy.

Młynek do kawy elektryczny

W przeciwieństwie do młynków ręcznych, młynki elektryczne nie wymagają siły ludzkich rąk. Wystarczy przytrzymać przycisk, a młynek sam mieli kawę, która trafia do specjalnego pojemnika. Do młynków automatycznych możemy zaliczyć:

  • Młynek do kawy żarnowy – którego zasada działania jest bardzo podobna do młynka ręcznego, z tym, że została ona zautomatyzowana. Wiele modeli młynków żarnowych pozwala na swobodne dopasowywanie grubości mielenia ziaren i ilości porcji kawy. Dzięki możliwości regulacji mielenia ziaren, młynek żarnowy doskonale sprawdzi się w przypadku osób posiadających ciśnieniowe ekspresy do kawy;
  • Młynek do kawy udarowy (ostrzowy, nożowy) – zwykle nie posiadają możliwości regulacji grubości mielenia ziaren. Kawa jest mielona na pył, przez co kawa zyska kwaśny posmak. Dodatkowo podczas mielenia ziarna mogą się nagrzewać i tracić swój aromat. Tego typu młynki dobrze sprawdzą się u osób, którym nie zależy zbytnio na mocnym aromacie kawy oraz u tych, którzy oprócz kawy będą mielili w młynku nożowym np. przyprawy.

Młynek do kawy – na co zwrócić uwagę

Żarna/noże

Podczas wyboru odpowiedniego młynka do kawy, najważniejsze są żarna lub noże (w zależności od modelu). W przypadku żaren mamy do wyboru żarna płaskie i stożkowe. Żarna płaskie zwykle stosowane są w młynkach większych, przeznaczonych dla gastronomii. Żarna stożkowe natomiast możemy znaleźć w mniejszych modelach, które przeznaczone są do użytku domowego. Jeśli zdecydujemy się na zakup młynka nożowego, powinniśmy wybierać te modele, które wyposażone zostały w noże dwuskrzydłowe.

Podczas wyboru młynka do kawy warto wybierać te, których żarna lub noże zostały wykonane ze stali. Stal charakteryzuje się bowiem dużą trwałością i wytrzymałością. Najlepiej, by stal była nierdzewna, chromowana i utwardzona. Dzięki takiemu wyborowi, młynek do kawy posłuży nam przez długi czas. W przypadku młynków ręcznych możemy natknąć się na żarna żeliwne lub wykonane ze staliwa. Tego typu młynki oferują największą trwałość i jakość.

Podajnik do ziaren

Ważne, by pojemnik na ziarna posiadał przykrywkę i był na tyle duży, by nie trzeba było zbyt często dosypywać ziaren. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku osób, które mielą ziarna jednorazowo na dużą ilość kaw. Największe podajniki mogą zmieścić nawet około 1.5 kg ziaren.

Pojemnik na zmielone ziarna

Pojemnik na zmieloną kawę powinien być na tyle duży, aby zmieścił pożądaną ilość kawy. Wielkość pojemnika powinna być bowiem dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli będziemy jednorazowo przygotowywać mniejszą ilość kaw (2-3), pojemnik nie musi być zbyt duży. Jeśli natomiast planujemy mielić więcej ziaren, powinniśmy zdecydować się na większy. Najczęściej spotykane są młynki do kawy z pojemnikami o pojemności od 50 do 250 gram.

Dodatkowe funkcje młynków do kawy

Aby młynek do kawy służył nam dobrze przez długi czas, powinniśmy poznać także jego dodatkowe funkcje. Ważne, by młynek wyposażony był w antypoślizgowe nóżki, które zapobiegną przesuwaniu się urządzenia podczas pracy. Dodatkowo warto sprawdzić, czy dany model posiada możliwość regulacji grubości mielenia ziaren.

W ofercie naszego sklepu znajduje się szeroka gama młynków do kawy, zarówno ręcznych, jak i elektrycznych, w bardzo atrakcyjnych cenach.