Kuchenki mikrofalowe

Elektronika

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Kuchenki mikrofalowe (mikrofalówki)

Jaką kuchenkę mikrofalową kupić?

Kuchenka mikrofalowa jest tym urządzeniem małego AGD, którego nie może zabraknąć w wyposażeniu wielu nowoczesnych kuchni. Wraz z postępem technologicznym, mikrofalówki są wyposażane w szereg dodatkowych funkcji. Oprócz odgrzewania posiłków, te urządzenia pozwalają na rozmrażanie, a nawet przygotowywanie zdrowych i smacznych posiłków od podstaw. W ofercie sklepu Carrefour znajdują się zaawansowane technologicznie mikrofalówki, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.

Rodzaje mikrofalówek

W chwili obecnej na rynku dostępne są dwa rodzaje kuchenek mikrofalowych:

  • wolnostojące,

  • do zabudowy.

Mikrofalówka wolnostojąca

Jest to urządzenie tradycyjne, które możemy ustawić w dowolnym miejscu w kuchni. Pośród mikrofalówek wolnostojących mamy do dyspozycji te z obudową stworzoną z plastiku lub z metalu. Obudowa z tworzywa jest znacznie tańszym rozwiązaniem, jednak kuchenka mikrofalowa z obudową metalową wprowadzi do naszej kuchni nutę nowoczesności.

Mikrofalówka do zabudowy

Kuchenki mikrofalowe do zabudowy doskonale wkomponują się w umeblowanie kuchni. Są to urządzenia, które bez problemu umieścimy w kolumnie lub nawet za frontem meblowym. Aranżując kuchnię pod zabudowę warto uwzględnić odpowiednio dużo miejsca dla sprzętu, by zapewniona była ich odpowiednia wentylacja.

Zasada działania kuchenki mikrofalowej

Kuchenki mikrofalowe działają na zupełnie innej zasadzie niż tradycyjne kuchenki gazowe czy elektryczne. W przeciwieństwie do nich, mikrofalówka podczas pracy wytwarza mikrofale, które poruszają cząsteczki wody w pożywieniu, wytwarzając ciepło. Mikrofale działają w zewnętrznej warstwie pożywienia (około 2cm), dlatego ważne jest mieszanie potrawy co jakiś czas.

Jakich naczyń nie wkładać do kuchenki mikrofalowej?

Jak wiadomo, nie wszystkie naczynia nadają się do użytku w kuchence mikrofalowej. Do mikrofalówek nie nadają się naczynia ze stali szlachetnej, miedzi, aluminium czy żeliwne emaliowane. Dodatkowo nie powinniśmy podgrzewać potraw na naczyniach ozdabianych złotą lub srebrną dekoracją, gdyż mogą się one po prostu zniszczyć. Warto pamiętać, że takie naczynia mogą uszkodzić mikrofalówkę. Nie zaleca się również używania folii aluminiowej, która skutecznie uniemożliwia wytworzenie ciepła.

Parametry mikrofalówki

Podczas wyboru mikrofalówki, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych funkcji i parametrów, które wpłyną na wygodę użytkowania urządzenia.

Moc

Dostępne na rynku mikrofalówki oferują moc maksymalną w granicach 700-2100 W. Moc w kuchenkach mikrofalowych decyduje głównie o tym, jak szybko potrawa się ugotuje. Niezależnie od modelu i producenta, każde urządzenie wyposażone jest w specjalny regulator mocy, pozwalający na odpowiednie jej dopasowanie do typu potrawy.

Jeśli zamierzamy przygotowywać w mikrofalówce duże potrawy pieczone lub gotowane, powinniśmy zdecydować się na zakup urządzenia o większej mocy. Jeśli jednak kuchenka mikrofalowa ma nam służyć wyłącznie do rozmrażania i podgrzewania, spokojnie możemy wybrać sprzęt o mniejszej mocy.

Warto również zaznaczyć, że na rynku dostępne są również mikrofalówki z grillem, którego moc w specyfikacji zajmuje oddzielne miejsce. Moc grilla w kuchence mikrofalowej waha się w granicach 700-1800 W.

Pojemność i rozmiar

W sprzedaży dostępne są kuchenki mikrofalowe o pojemności 20-30 litrów oraz szerokości i długości 45-50 cm. Rozmiar i pojemność mikrofalówki powinna być dopasowana nie tylko do wielkości kuchni, ale także do naszych potrzeb. W mniejszych kuchniach, dla par lub singli w zupełności wystarczy mniejszy rozmiar i pojemność urządzenia. Jeśli jednak zamierzamy w mikrofalówce przygotowywać duże potrawy (np. pieczone mięsa) dla całej rodziny, powinniśmy zdecydować się na zakup większego urządzenia.

Wnętrze i drzwiczki

W zależności od ceny i producenta, wnętrze kuchenki mikrofalowej może się różnić. Najtańszym rozwiązaniem jest wnętrze emaliowane, które jest łatwe w czyszczeniu i pozwala na szybkie przygotowanie potraw. Niestety tego typu wykończenie jest podatne na zarysowania i może szybciej ulegać korozji. W urządzeniach ze średniej półki możemy znaleźć bardzo trwałe wykończenie ze stali nierdzewnej. Najdroższe i najbardziej zaawansowane urządzenia oferują wnętrze pokryte ceramiką.

Równie ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę wybierając dobrą mikrofalówkę, są drzwiczki, a raczej sposób ich otwierania. Choć większość urządzeń oferuje drzwiczki otwierane na bok, w niektórych modelach możemy spotkać drzwiczki otwierane w dół (jak w piekarniku). Sposób otwierania urządzenia powinien być dopasowany głównie pod kątem wygody i ułożenia kuchni.

Sterowanie

W przypadku mikrofalówek, możemy natknąć się na trzy rodzaje sterowania:

  • mechaniczne (sterowanie za pomocą charakterystycznych pokręteł),

  • elektroniczne (wyposażone w panel sterowania, na którym znajdują się poszczególne typy potraw i sposób obróbki),

  • inteligentne (mikrofalówka sama określa typ potrawy i dostosowuje parametry do jej rodzaju).