Żelazka

Elektronika

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Żelazka do prasowania

Jakie żelazko wybrać?

Żelazko jest niezbędnym wyposażeniem każdego domu, jednak wielość dostępnych obecnie modeli może przysporzyć niemałych problemów. Każde żelazko dysponuje inną mocą, każde posiada inne funkcje i każde zostało wykonane z innych materiałów. Sklep Carrefour w swojej ofercie posiada szeroką gamę żelazek, zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych, o różnych funkcjach i parametrach. W naszym sklepie z pewnością znajdziesz żelazko odpowiadające Twoim potrzebom, w atrakcyjnej cenie!

Rodzaje żelazek

Jak wspominaliśmy na wstępie, w naszej ofercie dostępne są dwa rodzaje żelazek – przewodowe i bezprzewodowe. Jakie są między nimi różnice i które będzie lepsze dla Ciebie?

Żelazko przewodowe

Żelazka przewodowe są to klasyczne urządzenia, które do swojego działania wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Niestety, choć stanowią one zdecydowaną większość, mogą przysparzać problemów z podłączeniem, dlatego też przewód powinien być odpowiednio długi. Warto także zwrócić uwagę na samo połączenie przewodu z urządzeniem – warto wybierać urządzenia z tak zwaną „kulką”, która zapewni bezproblemowe przesuwanie się przewodu podczas pracy. Sztywne połączenie może powodować przecieranie się i pękanie przewodu po dłuższym czasie, a dodatkowo może być mało komfortowe.

Żelazko bezprzewodowe

Żelazka bezprzewodowe są całkiem nowym tworem, który z impetem opanował rynek urządzeń do prasowania. Ten typ żelazka wyposażony jest w specjalnie zaprojektowaną podstawę, na której nagrzewa się urządzenie. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne i wygodne, jednak wymaga znacznie szybszego prasowania niż w przypadku tradycyjnych żelazek przewodowych. Model nie posiadający przewodu nie nagrzeje się bowiem w ciągu kilku sekund, dlatego też aby prasowanie było skuteczne, znacznie wydłuży się jego czas.

Stopa żelazka

Niezależnie od tego, jakie żelazko wybierzemy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego została wykonana jego stopa. To w głównej mierze od niej zależy czy prasowanie będzie wygodne i komfortowe, i czy żelazko nie będzie przywierało do różnych materiałów. Do dyspozycji mamy:

  • żelazko ze stopą ze stali - szybko się nagrzewa, jednak jest trudne w czyszczeniu i nie zapewnia najlepszego poślizgu. Dodatkowo stopa ze stali jest podatna na zarysowania;

  • żelazko ze stopą ceramiczną – jest odporne na uszkodzenia i zapewnia dobry poślizg, jednak jest dość trudne w czyszczeniu;

  • żelazko ze stopą z teflonu i aluminium – zapewnia dobry poślizg, jednak podobnie do żelazek ze stopami stalowymi są podatne na zarysowania;

  • żelazko ze stopą emaliowaną – charakteryzuje się świetnym poślizgiem, jednak bardzo łatwo o jego zniszczenie;

  • żelazko ze stopą szafirową, tytanową lub granitową – zapewnia bardzo dobry poślizg, jest bardzo trwałe i odporne na zarysowania, a dodatkowo łatwo je wyczyścić. Tego typu rozwiązania wiążą się jednak z wyższą ceną zakupu.

Warto pamiętać, że stopy żelazek mogą być również wykonane z połączenia dwóch materiałów.

Typy żelazek

Oprócz podziału na żelazka przewodowe i bezprzewodowe, z pewnością natkniemy się na podział ze względu na oferowane funkcje. W tym podziale możemy spotkać:

  • żelazko parowe – które oferuje pracę zarówno na sucho, jak i na mokro. W przypadku takiego rozwiązania, żelazko podczas prasowania wytwarza parę z wody, która znajduje się w specjalnym do tego zbiorniku. Żelazka parowe poprzez prasowanie z użyciem pary doskonale radzą sobie z nawet najtrudniejszymi zagnieceniami;

  • żelazko systemowe – czyli urządzenie wyposażone w zewnętrzną wytwornicę pary. W takim przypadku żelazko podłączone jest do oddzielnego zbiornika z wodą, zamontowanego na specjalnym stojaku, za pomocą specjalnego przewodu. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoki poziom pary, dzięki czemu ubrania mogą być prasowane tylko z jednej strony. Urządzenie dzięki swojej efektywności umożliwia również prasowanie kilku warstw;

  • żelazko suche – choć jest coraz rzadziej spotykanym rozwiązaniem, warto o nim wspomnieć. Żelazko suche jest to urządzenie, które pamiętamy jeszcze z dawnych czasów – sterowanie odbywa się za pomocą pokręteł, stopa wykonana jest najczęściej z aluminium, a co najważniejsze- żelazko suche nie ma systemu zwilżającego;

  • żelazko turystyczne – jak sama nazwa wskazuje, bez problem możemy zabrać je ze sobą w podróż. Tego typu urządzenia są bardzo kompaktowe, są lekkie i poręczne. Żelazka turystyczne wyposażone są w system zwilżający, jednak ze względu na mniejszą moc i mały zbiornik na wodę, nie nadadzą się do codziennego użytku domowego.

Czyszczenie żelazka

Podczas użytkowania żelazka, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Stopa żelazka łatwo się brudzi, a poprzez działanie wysokiej temperatury brud dosłownie wtapia się w materiał i jest trudny do usunięcia. Brudna stop żelazka może prowadzić do przypaleń i zabrudzeń na ubraniach, które mogą być niemożliwe do usunięcia.

Aby uniknąć przykrych przypaleń i zabrudzeń, warto zdecydować się na zakup żelazka z funkcja samooczyszczenia. Żelazko posiadające taką funkcję samo usunie kamień z otworów parowych znajdujących się w stopie.