Osuszacze

Elektronika

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Osuszacze powietrza

Jaki osuszacz powietrza kupić?

Wilgotne powietrze w mieszkaniu to powszechny problem, który dotyczy zwłaszcza lokatorów niewłaściwie izolowanych lub niewystarczająco ogrzewanych budynków, takich jak stare kamienice. Zbyt duża wilgoć sprzyja rozwijaniu się pleśni i grzybów. Jest także źródłem nieprzyjemnego zapachu. Aby osuszyć powietrze, warto wykorzystać pochłaniacz wilgoci. To urządzenie skutecznie zmniejsza ilość wody w otoczeniu poprzez kondensację lub adsorpcję, w zależności od rodzaju osuszacza.

Domowe pochłaniacze wilgoci – kiedy są potrzebne?

Zaparowane od wewnątrz okna i odchodzące od ściany tapety lub tynki to pierwsze oznaki zbyt dużej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Poziom wilgoci można także sprawdzić higrometrem. Jeśli wynosi ona ponad 60 %, lepiej wyposażyć się w wydajny osuszacz powietrza, który ją zredukuje. Pochłaniacze wilgoci można stosować nie tylko w domu, ale też w garażu, piwnicy, pralni czy innych pomieszczeniach o słabej wentylacji. Wykorzystywane są również w celu osuszenia mieszkania po remoncie lub zalaniu. W ofercie sklepu Carrefour dostępne są osuszacze powietrza o wysokiej skuteczności, odpowiednie do przestronnych, sięgających nawet 150 m2 powierzchni oraz modele o kompaktowych rozmiarach, idealne do małych pomieszczeń. Pochłaniacz wilgoci należy ustawić w pobliżu jej źródła, np. mebli lub ścian. Wiele modeli nie tylko ogranicza ilość wody w powietrzu, ale też oczyszcza je z kurzu, roztoczy, pyłków, pleśni i bakterii, skutecznie chroniąc zdrowie domowników.

Jak działa osuszacz powietrza?

Na rynku dostępne są urządzenia różnego typu. Jedne zasysają powietrze i schładzają je poniżej punktu rosy, prowadząc do kondensacji. Inne, zbudowane z pokrytego krzemionkowym żelem rotora, pochłaniają wodę do zbiornika. Elektryczne pochłaniacze wilgoci o kondensacyjnym charakterze składają się ze sprężarki, wentylatora, elementu rozprężnego i wymienników ciepła. Wilgotne powietrze przepływa przez te ostatnie, a zawarta w nim para wodna skrapla się na ściankach parownika. Suche i ponownie ogrzane powietrze opuszcza osuszacz i wraca do pomieszczenia. Adsorpcyjne osuszacze powietrza zawierają takie elementy, jak wentylatory, nagrzewnice, filtry i rotory z zespołami napędowymi. Osuszanie adsorpcyjne nie wymaga schładzania powietrza. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku pomieszczeń, w których panuje niska temperatura, takich jak piwnice lub garaże. Pochłaniacze wilgoci różnią się od siebie rozmiarem, wydajnością, wielkością zbiornika na wodę, zużyciem prądu oraz ilością zabezpieczeń. Jak wybrać najlepszy do domu?

Domowe osuszacze powietrza

Pochłaniacze wilgoci wykorzystywane są nie tylko w domu, ale też podczas prac budowlanych, by przyspieszyć wysychanie ścian. Budowlane osuszacze mają większą wydajność, lecz zużywają też więcej energii. Domowe modele z kolei często są energooszczędne i wyróżniają się nowoczesnym, stylowym designem, dzięki czemu mogą stanowić ozdobę pomieszczenia. Zanim wybierzemy osuszacz powietrza, sprawdźmy poziom hałasu, jaki będzie on generować. Cicha praca osuszacza poprawi komfort domowników i nie utrudni im wypoczynku. Duże znaczenie ma także wydajność. W przypadku kondensacyjnych modeli, jej wartość określana jest zwykle dla temperatury 30⁰C i wilgotności, sięgającej 80 %. Pochłaniacze wilgoci z dużym zbiornikiem na wodę nie wymagają częstego opróżniania. Ogromne znaczenie ma także przepływ powietrza. Im jest on większy, tym urządzenie jest bardziej wydajne. W ofercie Carrefour znajdziemy wiele prostych w obsłudze, wysokiej jakości modeli, które skutecznie usuną nadmiar wilgoci z powietrza.