Pieluszki jednorazowe

Dziecko

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Pieluchy jednorazowe

Pieluszki jednorazowe

W wyprawce noworodka nie powinno zabraknąć pieluszek jednorazowych. Podobnie jak w przypadku np. butelek i smoczków dziecięcych, tak i wybór odpowiednich pieluch dla noworodka nie należy do najłatwiejszych. Oferta naszego sklepu bogata jest w różnego typu pieluszki o różnych właściwościach, w różnych rozmiarach, a dodatkowo istnieje wybór między pieluszkami jednorazowymi i wielorazowymi.

Rozmiar pieluszek

Pieluszki dla noworodków oznaczone są numerami i zwykle dzielą się na trzy kategorie:

 • rozmiar 0 – przeznaczony dla wcześniaków (poniżej 2 kg),
 • rozmiar 1 – przeznaczone dla dzieci o wadze 2-5 kg,
 • rozmiar 2 – dla dzieci w przedziale 3-6 kg.

Jak widać, pieluszki dla noworodków dzielą się ze względu na wagę dziecka. Wszystkie oznaczenia, zwykle znajdują się w widocznym miejscu na opakowaniu. Pieluszki dla noworodków zazwyczaj pakowane są w mniejsze paczki, gdyż dzieci niedługo po urodzeniu zaczynają dość szybko przybierać na wadze i w niedługim czasie konieczna będzie zmiana rozmiaru pieluszek na większy.

Mimo, że obecnie większość szpitali zapewnia pieluszki dla dziecka podczas pobytu w nim, na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się w swoją paczkę pieluch. Nie należy martwić się także rozbieżnością wymiarów pieluszek - ich rozciągliwa konstrukcja pozwala na dopasowanie ich do rozmiarów noworodka.

Warto pamiętać, że pieluszek dla noworodków nie powinniśmy kupować zbyt dużo. Wystarczy 1-2 paczki (rozmiar 1) i konieczna będzie zmiana rozmiaru na większy.

Pieluszki dla niemowląt i starszych dzieci:

 • rozmiar 3 – dla dzieci o wadze 5-9 kg,
 • rozmiar 4 – dla niemowląt w przedziale 7-14 kg,
 • rozmiar 5 – dla dzieci 11-18 kg,
 • rozmiar 6 – dla dzieci 16 kg+.

Pieluszki jednorazowe

Pieluszki jednorazowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdyż nie ma konieczności ich ciągłego prania. Wystarczy zużytą pieluszkę zwinąć i wyrzucić do kosza. Ich konstrukcja jest bardzo rozciągliwa, dlatego z łatwością dopasowują się do kształtów ciała dziecka. Pieluszki jednorazowe wyposażone zostały w bardzo chłonny, najczęściej żelowy wkład, który sprawia, że wilgoć jest dobrze absorbowana i nie ma kontaktu ze skórą dziecka. Zwykle pieluszki zapinane są na rzepy, jednak zupełnie niedawno rynek zaczęły podbijać pieluchomajtki. Zostały one stworzone z myślą o najbardziej energicznych maleństwach, u których zapięcie zwyklej pieluszki nieraz graniczyło z cudem.

Zalety pieluszek jednorazowych:

 • są wygodne – zużytą pieluszkę wystarczy zwinąć i wyrzucić,
 • są chłonne – nie wymagają ciągłej zmiany,
 • nie wymagają prania, suszenia i prasowania,
 • minimalizują ryzyko odparzeń - dobrze pochłaniają wilgoć, która nie ma kontaktu ze skórą.

Wady pieluszek jednorazowych:

 • w porównaniu z pieluszkami wielorazowymi, jednorazowe są stosunkowo drogie,
 • tańsze modele nie są przewiewne, co może powodować odparzenia,
 • niektóre pieluszki mogą powodować alergie,
 • źle dobrany model może być zbyt wąski w kroku i powodować nieprawidłowy rozwój bioder dziecka.

Materiał wykonania

W ostatnim czasie pieluszki jednorazowe zaczęły wzbudzać wiele kontrowersji i zdania na ich temat znacznie się podzieliły. Główną przyczyną powstania konfliktu był właśnie materiał, z jakiego produkowane są pieluszki. Okazuje się, że nie są one przyjazne dla środowiska, gdyż ich zewnętrzna warstwa wykonana jest zwykle z polietylenu, a wnętrze chłonne z innych substancji chemicznych. W niektórych modelach możemy spotkać się także z metodą wybielania pieluch chlorem, co może powodować reakcje alergiczne na skórze dziecka.

Oczywiście warto pamiętać, że nie wszyscy producenci pieluszek oferują tylko chemiczne tworzywa. Wielu producentów, jak np. Pampers, do produkcji pieluszek i pieluchomajtek używa również naturalnych włókien. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się także wiele rodzajów pieluszek jednorazowych, w pełni wykonanych z naturalnych materiałów, do których produkcji używa się miazgi drzewnej lub skrobi kukurydzianej, a całość wybiela się tlenem.

Oczywiście wszystko zależy również od ceny.

Chłonność pieluszek

Pieluszki jednorazowe najczęściej wyposażone są w superchłonne żelowe wkładki, które nie mają sobie równych. Doskonale absorbują zgromadzoną wilgoć, trzymając ją z dala od skóry dziecka. Większość modeli pieluszek, np. marki Pampers, zastosowało technologię równomiernego rozprowadzania cieczy na całej powierzchni pieluszki. Dzięki temu są one jeszcze bardziej chłonne.

Mimo największej i najlepszej chłonności należy pamiętać, że pieluszkę należy zmieniać odpowiednio często.

Zakładanie pieluszek

Bardzo ważnym kryterium podczas wyboru pieluszek jednorazowych dla dziecka, warto zwrócić uwagę na system ich zakładania. Zwykle pieluszki wyposażone są w rzepy, umożliwiające prawidłowe dopasowanie do rozmiarów dziecka.

Pieluszki wielorazowe

W ofercie naszego sklepu znajduje się także szeroka gama pieluszek wielorazowych. W ostatnim czasie są one coraz bardziej popularne i dość często wybierane przez rodziców. Wymagają jednak od nas większego zaangażowania, gdyż wymagają ciągłego prania i suszenia, co na dłuższą metę może być bardzo męczące. Ich główną zaletą jest to, że są one w pełni wykonane z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze oddychać. Nie podrażniają skóry dziecka, nie mają właściwości alergizujących i nie powodują odparzeń.