Układanki i puzzle

Dziecko

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Układanki i puzzle

Puzzle jako pomysł na prezent dla dzieci

Przy okazji urodzin czy innych ważnych uroczystości, stajemy przed dylematem jaki podarunek sprawić najmłodszym członkom rodziny. Puzzle są świetnym pomysłem na prezent dla dzieci w każdym wieku. Szczególnie puzzle 3D będą dobrym podarunkiem zarówno dla mniejszych dzieci, jak i dla nastolatków. Pozwolą one na kreatywne spędzenie czasu i rozwój zdolności manualnych.

Natomiast dla małych dzieci świetnie sprawdzą się duże puzzle do układania zawierające znacznie większe elementy. W sklepach Carrefour dostępny jest szeroki wybór puzzli maxi, z którymi na pewno poradzą sobie także mniejsze dzieci.

Czy powinniśmy pomagać przy układaniu puzzli?

Oczywiście przy układankach zawsze warto stanowić wsparcie dla naszych dzieci, gdyż maluchy mają tendencję do szybkiego zniechęcania się, gdy coś im od razu nie wychodzi. Dlatego dobrze, aby ktoś starszy był pomocny przy tego typu zajęciach. Zabawa ma przecież spełniać funkcje odprężające i być sposobem na odpoczynek, którego dzieci także potrzebują.

Jaki rysunek na puzzlach wybrać?

Rodzice często zastanawiają się jakie rysunki powinny składać się na puzzle dla dzieci. Wybór w tym zakresie jest naprawdę bardzo szeroki. Dla maluchów zawsze dobrym pomysłem są puzzle ze zwierzętami czy postaciami z bajek. Starsze dzieci mogą również uczyć się przez zabawę i w tym wypadku puzzle mogą być na przykład mapą czy innym elementem edukacyjnym.

Które puzzle będą odpowiednie dla naszego dziecka?

Warto też zastanowić się nad niestandardowymi formami puzzli dla dzieci. Przykładem takich układanek będą na przykład puzzle 3D czy puzzle dwustronne. Ciekawym rozwiązaniem są też puzzle magnetyczne, które utrudniają zagubienie poszczególnych elementów i chronią układankę przed nieopatrznym rozsypaniem. Mogłoby to spowodować wielki smutek, a nawet złość u dziecka, które często przez długi czas układało puzzle, a w jednej chwili cała jego praca poszła na marne. Takie rozwiązanie jest zatem o wiele bardziej przydatne.

Kilka lat temu na polskim rynku pojawiły się również puzzle drewniane, wpisujące się w modny wśród rodziców trend eko. Dzieci lubią je układać ze względu na miłą fakturę drewna. Z tego względu często z drewna wykonane są puzzle dla najmniejszych dzieci. Tego typu układanki występują w kilku rodzajach - jako standardowe puzzle w rozmiarze maxi oraz w formie tablicy z wytłoczonymi kształtami, w które trzeba dopasować odpowiednie, pasujące elementy. Zabawa jest jeszcze ułatwiona tym, że elementy te mają uchwyty pomagające je utrzymać i umieścić w odpowiednim miejscu.

Jak układać puzzle?

Początki są najtrudniejsze - ta maksyma doskonale pasuje do układania puzzli. Dzieci często mają problem z tym od czego zacząć układankę, dlatego warto podpowiedzieć im sprawdzony sposób. Najlepiej, aby rozpoczęły od ułożenia zewnętrznych krawędzi obrazka. Taki początek zachęci je na pewno do dalszej zabawy i będzie sporym ułatwieniem w jej kontynuowaniu.

Kolejną wskazówką jest znalezienie charakterystycznych elementów obrazka, wyróżniających się na przykład kolorem i sukcesywne składanie poszczególnych elementów. Takie metodyczne postępowanie na pewno będzie sporym ułatwieniem i zachęci do dalszej pracy, a w finale zakończy się sukcesem w postaci całkowicie ułożonego obrazka.