Wielofunkcyjne

Dziecko

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Płeć
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Wózki dziecięce 3w1 i 2w1 (wózki wielofunkcyjne)

Wózki dziecięce 3w1 i 2w1 – wózki wielofunkcyjne

Na rynku dostępna jest szeroka gama wózków dziecięcych i gdy dowiadujemy się, że już za niecałe 9 miesięcy zostaniemy rodzicami, zaczynamy poszukiwania idealnego pojazdu dla dziecka. Rodzice często zastanawiają się, co będzie lepszym rozwiązaniem na początek - wózek głęboki, czy może wielofunkcyjny wózek dziecięcy 3w1 lub 2w1. Coraz częściej rodzice decydują się na wózki wielofunkcyjne, które tak naprawdę rosną razem z dzieckiem i z niektórych modeli zrezygnują dopiero wtedy, gdy dziecko skończy 3 latka. W ofercie sklepu Carrefour znajdziesz wiele rodzajów wózków wielofunkcyjnych, zarówno 3w1, jak i 2w1.

Wózek wielofunkcyjny – na co zwrócić uwagę

 Aby wózek wielofunkcyjny w pełni spełniał nasze oczekiwania i służył nam jak najdłużej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, jakie wózek wielofunkcyjny powinien posiadać.

 1. Koła – czyli na jakich terenach będziemy najczęściej używali wózka

Tak, jak w przypadku wózków głębokich i spacerówek, także podczas wyboru wózka wielofunkcyjnego, musimy dopasować rozmiar i typ kół do terenu, na jakim najczęściej będziemy się poruszać. Duże, pompowane koła doskonale poradzą sobie na nierównym terenie, dziurawych drogach i piaszczystych leśnych ścieżkach. Są też bardzo dobre w pokonywaniu wysokich krawężników. Mimo, że zapewniają one pełen komfort maluszkowi, ich wadą jest ciężar, rozmiar i konieczność pompowania kół co jakiś czas.

Na różnych terenach miejskich, gdzie zwykle dominują równe nawierzchnie, warto zdecydować się na mniejsze kółka. Niemniej jednak, najważniejszy jest komfort dziecka i osoby pchającej wózek. Warto rozważyć zakup wózka wielofunkcyjnego, który posiada skrętne koła. Ta funkcja znacząco uławia manewrowanie wózkiem - większość modeli posiada jednak możliwość zablokowania skrętnych kółek i na takie właśnie modele powinniśmy głównie zwracać uwagę.

 1. Waga wózka

Mimo, że wózki wielofunkcyjne zyskały miano najcięższych, ta cecha wpływa pozytywnie na ich stabilność. Waga pierwszego pojazdu pociechy jest szczególnie ważna dla osób mieszkających w bloku czy kamienicy, gdzie konieczne będzie wnoszenie go po schodach. Podczas wyboru wózka powinniśmy pamiętać także, by do jego wagi doliczyć także potencjalny ciężar ciała dziecka (który z wiekiem wcale nie maleje) oraz dodatkowych akcesoriów, które będziemy nosić ze sobą.

 1. Wymiary wózka

Wymiary wózka są bardzo ważnym kryterium, szczególnie w przypadku osób, które nie dysponują zbyt dużym metrażem mieszkania i osób, które mieszkają na piętrze. Warto wziąć tutaj pod uwagę również to, jak często wózek będzie „podróżował” z nami w aucie i czy w ogóle zmieści się w bagażniku naszego auta. Niektóre modele, mimo że składają się łatwo i szybko, mogą nie zmieścić się do bagażnika, a chyba  nikt nie chce przed podróżą demontować kółek czy składać foteli.

 1. Składanie wózka

Kolejną ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru wózka wielofunkcyjnego jest jego składanie i rozkładanie. Wózek dziecięcy powinien składać się płynnie i szybko. W przypadku wózków 2w1 i 3w1 warto także sprawdzić łatwość zamiany gondoli na spacerówkę i gondoli na fotelik samochodowy. Większość modeli posiada specjalne „przejściówki”, umożliwiające zamontowanie nosidełka/fotelika samochodowego na stelażu, dlatego warto mieć je zawsze pod ręką (np. w aucie, koszu wózka lub w torbie).

 1. Prowadzenie – rączka ma znaczenie

Kupując wózek wielofunkcyjny powinniśmy zwrócić uwagę na rączkę, w jaką wyposażony został stelaż. Pamiętajmy, że wózek ma posłużyć nam przez kilka lat, dlatego też rączka powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Warto, by rączka była regulowana - pozwoli to na dopasowanie odpowiedniej wysokości uchwytu do wzrostu osoby pchającej wózek. Dodatkowo rączka powinna być wykonana z materiałów odpornych na zmiany temperatury. Warto także wybierać modele umożliwiające dwa kierunki jazdy - czyli to, by dziecko mogło być skierowane przodem lub tyłem do rodzica.

 1. Amortyzatory i hamulec

Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić czy stelaż wózka wielofunkcyjnego wyposażony został w amortyzatory. Ich zadaniem jest bowiem łagodzenie wstrząsów podczas spaceru, co jest szczególnie ważne w przypadku noworodków i mniejszych niemowląt.

Zadaniem hamulca jest zablokowanie kół stelaża w taki sposób, by wózek stał nieruchomo na pochyłościach - ważne, by blokada obejmowała 2 koła.

 1. Pasy

W wózkach 2w1 pasy powinny znajdować się w spacerówce, w wózku 3w1 zarówno w spacerówce, jak i w foteliku samochodowym. Warto, by pasy zamontowane w wózku były pięciopunktowe- szczególnie jeśli chodzi o fotelik samochodowy w wózku 3w1. Zapięcie pasów powinno być na tyle mocne, by starsze dziecko nie mogło ich odpiąć podczas spaceru w spacerówce.

 1. Atesty i certyfikaty

Ważnym elementem, którego nie powinien pominąć każdy odpowiedzialny rodzic jest sprawdzenie, czy dany model wózka wielofunkcyjnego spełnia określone normy bezpieczeństwa. Każdy wózek powinien posiadać pozytywną opinię Państwowego Zakładu Higieny i oznaczenie literą B, wpisaną w trójkąt. Rodzice, którzy zdecydują się na zakup wózka 3w1 powinni także zwrócić uwagę na certyfikaty, jakie posiada fotelik samochodowy.

Gondola – jaka powinna być

Wózki wielofunkcyjne powinny posiadać dużą, głęboką gondolę. Ściany gondoli powinny być sztywne i odpowiednio wysokie, by starsze dziecko (5-6 miesiąc), nie mogło z niej wypaść. Gondola powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów bezpiecznych dla zdrowia maluszka. Dodatkowo materiał powinien być przewiewny i zapewniać odpowiednią wentylację szczególnie wtedy, gdy budka wózka jest podniesiona. Dodatkowym atutem będzie możliwość ściągnięcia tapicerki z gondoli i wyprania jej w pralce.

Budka, zarówno w spacerówce, jak i w gondoli powinna skutecznie ochronić dziecko przed działaniem promieni słonecznych i wiatrem. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy budkę można składać i rozkładać cicho, by nie obudzić czujnego maleństwa. Dodatkowym atutem będzie dodatkowe okienko w budce, które nie dość, że zapewni dobrą wentylację dziecku, umożliwi obserwowanie dziecka (szczególnie wtedy, gdy dziecko zwrócone jest przodem do kierunku jazdy).

Spacerówka – cechy jakie powinna posiadać

W przypadku spacerówek w wózkach wielofunkcyjnych, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Po pierwsze należy sprawdzić oparcie spacerówki - musi być ono stabilne, wysokie i z kilkustopniową możliwością regulacji. Warto pamiętać, że spacerówki będziemy używać od około 6 miesiąca życia dziecka, dlatego ważne jest, by posiadała możliwość położenia oparcia na płasko (do pozycji leżącej). Regulacja powinna chodzić płynnie i cicho, by nie obudzić malucha podczas drzemki.

W spacerówce bardzo ważna jest także barierka ochronna, która powinna być wykonana solidnie i obita miękkim materiałem (najlepiej gąbką). Dodatkowo tapicerka spacerówki, podobnie jak gondoli, powinna być wykonana z bezpiecznych materiałów wysokiej jakości, którą będzie można bez przeszkód zdjąć i wyprać w pralce. Spacerówka powinna posiadać także regulowany podnóżek.

Fotelik samochodowy i nosidełko w jednym

W wózkach 3w1, oprócz gondoli i spacerówki mamy także fotelik samochodowy, który jest także doskonałym nosidełkiem. Fotelik powinien być wyposażony w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i solidnie wykonane elementy, które umożliwią przypięcie go pasami w aucie. Zwykle foteliki w wózkach 3w1 pozwalają na bezpieczne przewożenie dzieci do około 13 kg. Większość modeli oferuje także dodatkową wkładkę do fotelika (zwykle wykonaną z miękkiej gąbki), która pozwoli na bezpieczne przewożenie noworodków i mniejszych niemowląt. Podkładkę należy zdemontować, gdy zauważymy, że dziecku zaczynają z fotelika wystawać nóżki. Pamiętajmy, że każdy fotelik samochodowy dla noworodka powinien być wpinany tyłem do kierunku jazdy - jest to bowiem najbezpieczniejsza pozycja, w jakiej powinny podróżować najmłodsze dzieci.

W ofercie sklepu Carrefour znajdują się zarówno wózki 3w1, jak i 2w1. To, który z nich wybierzemy zależy już od naszych indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Warto zaznaczyć, że choć jednorazowo musimy wydać większą sumę pieniędzy, wózek będzie rosnąć razem z dzieckiem i posłuży nam przez kilka ładnych lat. Wszystkie wózki z naszej oferty pochodzą od renomowanych producentów wózków dziecięcych i spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa.

Zalety wózka wielofunkcyjnego

 • Zakupu dokonujemy raz. Jeśli wybór będzie trafiony, wózek posłuży nam od urodzenia, aż do skończenia przez dziecko 3 roku życia.
 • W modelu 2w1 zyskamy gondolę i spacerówkę, które montuje się na jednym i tym samym stelażu. Wózki 3w1 oferują natomiast wózek głęboki (gondolę), spacerówkę i fotelik samochodowy, który jednocześnie jest nosidełkiem. Wszystkie te 3 elementy możemy zamontować na jednym stelażu.
 • Wózki wielofunkcyjne są bardzo komfortowe - gondola zwykle posiada uchwyt, dzięki czemu możemy zdjąć ją ze stelaża i bezpiecznie przenieść dziecko. To samo dotyczy fotelika/nosidełka - możemy zamontować go na stelażu i spokojnie zrobić zakupy, bez konieczności zabierania ze sobą gondoli.
 • Dodatkowo wózki 3w1 i 2w1 słyną ze stabilności, bezpieczeństwa i łatwości manewrowania.

Wady wózka wielofunkcyjnego:

 • Za wózek wielofunkcyjny zapłacimy większą kwotę na raz,
 • Tańsze wózki 2w1 i 3w1 mogą być problematyczne w składaniu,
 • Zwykle tego typu wózki dla dzieci są cięższe od tradycyjnych wózków głębokich. Może być to problematyczne szczególnie w przypadku osób, które będą musiały wnosić wózek po schodach,
 • Dodatkowo w modelach 3w1 fotelik może nie spełniać naszych oczekiwań. Może zdarzyć się, że dziecko szybko z niego wyrośnie.