Spacerowe

Dziecko

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Wózki spacerowe i wózki parasolki

Wózki spacerowe dla dzieci

Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać, zwykle między 6 a 8 miesiącem życia, jest to znak, że wózek głęboki powinniśmy zamienić na spacerowy. Spacerówka powinna być przede wszystkim lekka i poręczna, a jej złożenie nie powinno być problematyczne. W ofercie sklepu Carrefour znajdziesz  wiele modeli spacerówek oferowanych przez renomowanych producentów, dlatego też z pewnością znajdziesz wymarzony wózek spacerowy dla swojego dziecka.

Wózek spacerowy – na co zwrócić uwagę

Aby spacerówka służyła nam godnie przez kilka lat, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które pozwolą na łatwe i wygodne użytkowanie wózka.

  1. Gdzie będziemy jeździć – czyli jakie koła powinna mieć spacerówka

Zakup wózka spacerowego powinniśmy rozpocząć od przemyślenia tego, gdzie najczęściej będziemy używać spacerówki. Jeśli mieszkamy w mieście, gdzie z dzieckiem spacerować będziemy po parkach ze ścieżkami betonowymi lub po prostych chodnikach, często poruszać się komunikacją miejską i odwiedzać centra handlowe, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać spacerówkę parasolkę o nieco mniejszych kółkach. Jeśli jednak mieszkamy w miejscu oddalonym od miasta, gdzie zdecydowanie przeważają nierówne tereny, leśne ścieżki i wyboiste drogi, powinniśmy zdecydować się na zakup spacerówki na większych, najlepiej pompowanych kołach. Doskonałą alternatywą jest też wózek spacerowy, który posiada mniejsze kółka z przodu i większe pompowane z tyłu.

  1. Waga wózka

Z założenia spacerówki są znacznie lżejsze od pierwszego wózka, jakim był wózek głęboki (gondola). W ofercie dostępne są wózki w różnych przedziałach wagowych, gdzie możemy spotkać się z wózkami spacerowymi 7-8 kg, 5-6 kg, a nawet 3,5 kg. Jeśli mieszkamy na piętrze i konieczne jest wnoszenie wózka po schodach, nie kupujmy tego z przedziału 7-8 kg, gdyż doliczając ciężar dziecka, siaty z zakupami i torbę z akcesoriami, możemy się nieźle namęczyć. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się wózki w przedziale wagowym 5-6 kg lub zupełnie lekkie 3 kg. Jednak należy pamiętać, ze im wózek jest lżejszy, tym mniej posiada mechanizmów i dodatkowych elementów, jak podnóżek czy regulowane oparcie i mają bardzo malutkie kółka.

  1. Wiek dziecka

Wiek dziecka jest kolejnym ważnym kryterium, na podstawie którego powinniśmy wybrać odpowiedni wózek spacerowy. Pamiętajmy, że niemowlaki czasami lubią zdrzemnąć się podczas spaceru, dlatego warto, by spacerówka posiadała rozkładane oparcie. Chyba żaden rodzic nie chce, by jego dziecko spało na siedząco. Dla dzieci 6 m+ sprawdzi się spacerówka z choć częściowo rozkładanym oparciem, jednak dla młodszych dzieci szukajmy takiego, którego oparcie składane jest na płasko.

Dodatkowym atutem każdej spacerówki będzie regulowany podnóżek lub długie siedzisko, które umożliwią wygodną drzemkę, podczas której nóżki dziecka nie będą bezwładnie zwisały. Dodatkowo powinniśmy wybierać wózki spacerowe, które posiadają budkę osłaniającą dziecko przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Bo chyba nikt nie lubi, gdy słońce go oślepia.

  1. Składanie wózka spacerowego

Łatwe złożenie i rozłożenie spacerówki jest bardzo ważnym elementem, gdyż toporne mechanizmy wózka niejednokrotnie będą wzbudzały w nas negatywne emocje, zwłaszcza w momentach, kiedy gdzieś nam się spieszy. Dodatkowo spacerówka po złożeniu powinna być dość małych rozmiarów, by swobodnie można było ją schować w bagażniku samochodu i dołożyć do niego np. siaty z zakupami.

  1. Prowadzenie

Łatwość prowadzenia wózka zwykle zależy od rączki. Każdy wózek, który posiada dwie rączki, tak jak jest to w przypadku parasolek, będzie ciężko prowadzić jedną ręką.

  1. Podbijanie wózka

Unoszenie przednich kół naciskając na rączkę, czyli tak zwane podbijanie wózka, jest bardzo ważnym elementem każdego pojazdu. Łatwość podbijania przydaje się w sytuacjach, gdy musimy podjechać pod wyższy krawężnik czy próg lub wjechać wózkiem do miejskiego autobusu czy tramwaju. Najlepiej podbijają się wózki spacerowe, których cała konstrukcja delikatnie przechylona jest do tyłu. Nie należy kupować wózków, które do podbicia wymagają użycia dużej siły.

  1. Zmiana kierunku jazdy

Warto, by siedzisko w spacerówce miało możliwość jego obrócenia. Niektórzy rodzice preferują wożenie dziecka twarzą do siebie, inni natomiast przodem do kierunku jazdy. Niektóre modele oferują wyłącznie jedną możliwość zamontowania siedziska, jednak są też takie, które pozwalają na obracanie siedziska według własnego uznania.

  1. Tapicerka

Dzieci uwielbiają się brudzić i często zdarza się, że tapicerka wózka po kilku spacerach nie wygląda najlepiej. Spacerówki zwykle wymagają częstszego czyszczenia niż gondole, a to wszystko dlatego, że siedzący maluch uwielbia konsumować wszelkiego rodzaju przekąski podczas spaceru. Dlatego też obicie (tapicerka) w wózku spacerowym powinna posiadać możliwość ściągnięcia, wyprania w pralce i wysuszenia w domowych warunkach. Niektóre modele owszem, oferują możliwość prania tapicerki, ale jedynie na sucho. Jeśli będziemy musieli wyprać takie obicie, trzeba będzie skorzystać z usług prani,, co będzie generowało dość wysokie, dodatkowe koszty użytkowania wózka.

  1. Gwarancja i atesty

Podczas zakupu spacerówki dla dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę na długość gwarancji, jaką oferuje producent. Jest to szczególnie ważne, gdyż wózek spacerowy będzie używany dość długo i intensywnie. Dodatkowo bardzo ważne są atesty, jakie posiada wybrana przez nas spacerówka. Jeśli wózek ma oznaczenie w postaci litery B wpisanej w trójkąt lub opinię PZH (Państwowy Zakład Higieny), mamy pewność, że wybrany przez nas wózek spacerowy jest w pełni bezpieczny dla naszego dziecka i wykonany z wysokiej jakości materiałów.

Wózek parasolka

Do wózków spacerowych możemy zaliczyć także tak zwane parasolki. Są to wózki przeznaczone dla starszych dzieci, najczęściej dla tych po 1. roku życia. Wózek typu parasolka jest bardzo lekki i niewielki. Posiada także system błyskawicznego i łatwego składania, co umożliwia złożenie i rozłożenie go za pomocą jednej ręki. Wózek parasolka doskonale nadaje się w sytuacjach, gdy dziecko porusza się na własnych nogach jednak z czasem odmawiają one posłuszeństwa i dziecko jest zmęczone.

Spacerówki parasolki doskonale sprawdzają się w roli wózków zastępczych, gdyż bez problemu możemy zabrać go ze sobą w podróż samolotem, czy na wypad do rodziny. Doskonale sprawdza się także w sytuacjach, gdy rodzic musi coś pilnie załatwić i nie ma zbytnio czasu na znoszenie ciężkiej spacerówki ze schodów.

Zalety wózków spacerowych

Dla świeżo upieczonych rodziców, którzy kilka miesięcy temu rozpoczęli swoją przygodę z rodzicielstwem, zmiana wózka z gondoli na spacerówkę może być nie lada zaskoczeniem. Spacerówki charakteryzują się bowiem lekkością - ich waga jest o wiele mniejsza, niż innych rodzajów i są łatwe w składaniu i rozkładaniu. Dodatkowo spacerówka posłuży nam znacznie dłużej niż gondola, bo aż do około 3 roku życia dziecka.

Z racji, że wózki spacerowe z reguły są lekkie i wygodne dla dziecka, doskonale sprawdzają się podczas dłuższych spacerów, wypadów na zakupy czy do centrów handlowych.

Wady spacerówek

W przypadku nadzwyczaj tanich modeli spacerówek, możemy natknąć się na wiele awarii, które często wiążą się z reklamacjami i kosztami. Dodatkowo bywa tak, że w chłodnych miesiącach manewrowanie spacerówką staje się kłopotliwe, gdyż niektóre elementy nie są odporne na nagłe zmiany temperatur. Ponadto często w okresach zimowych konieczne jest okrycie dziecka śpiworkiem lub kocykiem, gdyż wózek spacerowy, w porównaniu z gondolą, jest bardziej otwarty.