Wózki

Dziecko

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Płeć
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Wózki dziecięce

Jaki wózek dziecięcy kupić?

Podstawowym elementem każdej niemowlęcej wyprawki jest wózek dla dziecka. Dobrze dobrany wózek odpowiada potrzebom malucha, zapewnia mu komfort i bezpieczeństwo podczas spacerów, a także ułatwia życie rodzicom. W ofercie sklepu Carrefour znajduje się szereg różnych modeli, pośród których znajdują się wózki typu gondola, wielofunkcyjne, spacerówki, wózki do biegania, bliźniacze, a nawet wózki dla trojaczków.

Wózek powinniśmy dobrać odpowiednio do naszych potrzeb. Jedne modele przeznaczone są bowiem dla dzieci od urodzenia do 6 miesiąca, inne z kolei stworzono z myślą o aktywnych rodzicach. W ofercie znajdują się również wózki, które stworzone zostały z myślą o bliźniakach lub trojaczkach. Niezależnie od typu, na który się zdecydujemy, wózek dla dziecka powinien być w pełni bezpieczny i stabilny, a także lekki i poręczny.

Wózek dziecięcy typu gondola

Z myślą o najmłodszych dzieciach, stworzono gondole. Ten typ wózka zalicza się do wózków głębokich i przeznaczony jest dla noworodków, aż do ukończenia 6-8 miesiąca życia. Wyznacznikiem tego, kiedy powinniśmy zamienić gondolę na wózek jest samo dziecko i jego umiejętności. Jeśli nasz maluch zaczyna samodzielnie siadać, jest to znak, że gondolę powinniśmy zamienić na spacerówkę.

Gondola charakteryzuje się tym, że jest głęboka. Posiada bowiem podwyższone brzegi i materacyk, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo maluszkowi. Gondola doskonale sprawdzi się w roli nosidełka lub łóżeczka turystycznego dla noworodków. Odpięta od wózka jest jednak dość duża i może być niewygodna podczas noszenia w niej dziecka.

Z racji, że dziecko w pierwszych miesiącach życia będzie przemierzało świat na leżąco, warto zadbać by wózek głęboki (gondola), był wygodny. Doskonałym plusem będzie możliwość regulacji siedziska, która doskonale sprawdzi się w przypadku większych dzieci – pozwoli bowiem na ustawienie siedziska w pozycji półleżącej lub siedzącej. Gondola dla dziecka powinna mieć długość co najmniej 70-80 cm, aby maluch miał zapewnioną odpowiednią przestrzeń. Taka długość doskonale sprawdzi się w okresie zimowym, gdy dziecko jest ubrane „na cebulkę”.

Kolejnym ważnym elementem jest możliwość podniesienia budki tak, by zapewniała ona dziecku ochronę przed słońcem i wiatrem. Doskonałym dodatkiem jest okienko w budce wózka, które można odsłonić – zapewni ono odpowiednią wentylację wózka. Tapicerka w gondoli powinna być łatwa do ściągnięcia i przystosowana do prania w pralce, a sama gondola powinna posiadać uchwyty umożliwiające jej przenoszenie.

Wózek wielofunkcyjny

Pośród szerokiej gamy wózków dziecięcych, wyróżnić możemy wózki 2w1 lub 3w1, określane mianem wielofunkcyjnych. Jest to chyba najczęściej wybierany rodzaj wózków dla dzieci, gdyż jest to rozwiązane korzystne cenowo i jeden zakup pozwala na dłuższe użytkowanie wózka. Wózek 2w1 jest połączeniem gondoli i spacerówki, natomiast wózek 3w1 łączy w sobie gondolę, spacerówkę i nosidełko, które służy również jako fotelik samochodowy w pierwszych miesiącach życia dziecka. Podstawą każdego wózka wielofunkcyjnego jest stabilny stelaż, który umożliwia zamontowanie na nim każdego elementu wózka.

W wózkach wielofunkcyjnych można wozić dzieci od urodzenia, aż do ukończenia 1,5-2 roku życia. Po tym czasie może okazać się, że oparcie spacerówki jest zbyt krótkie i następuje konieczność wymiany wózka na inny wózek spacerowy (tzw. parasolka). Wybierając wózek łączący w sobie gondolę, spacerówkę i nosidełko samochodowe, warto zwrócić uwagę czy montowanie poszczególnych elementów na stelażu nie jest problematyczne. Dodatkowo warto, by spacerówkę można było zamontować na dwa sposoby – przodem i tyłem do kierunku jazdy.

Wózek 3w1 – z nosidełkiem/fotelikiem samochodowym

Jeśli zdecydujemy się na zakup wózka wielofunkcyjnego 3w1, który w zestawie posiada także nosidełko samochodowe sprawdźmy, czy bez problemu przypniemy go pasami w naszym aucie. Tego typu rozwiązanie pozwala na bezpieczne przewożenie dziecka do 13 kg. Pamiętajmy, że podczas przewożenia noworodka, powinien on podróżować zwrócony głową w stronę kierunku jazdy. Fotelik i nosidełko w jednym doskonale sprawdza się podczas szybkich wyjazdów na zakupy czy do urzędu. Wielogodzinne spacery nie wchodzą tutaj w grę, gdyż dziecku będzie po prostu niewygodnie.

Dla rodzin, które szybko zdecydowały się na drugie dziecko, stworzono specjalne wózki dla rodzeństwa. Umożliwiają one przewożenie noworodka i starszaka za jednym razem. Do niektórych wózków wielofunkcyjnych możemy bowiem dokupić specjalny podest, na którym bezpiecznie możemy przewozić starszaka (4-5 lat).

Wózek bliźniaczy

Z myślą o rodzicach, którzy spodziewają się podwójnego szczęścia w postaci bliźniąt, stworzono specjalne wózki przeznaczone do jednoczesnego przewożenia dwójki niemowląt. Wózki bliźniacze mogą różnić się głównie ułożeniem siedzisk – mogą bowiem posiadać siedziska jedno obok drugiego lub jedno za drugim. W zależności, który typ wybierzemy, będzie on albo szerszy albo dłuższy. Przed zakupem wózka dla bliźniąt bardzo ważne jest wcześniejsze pomierzenie drzwi, klatek schodowych i korytarzy, przez które najczęściej będziemy przechodzić. Nie może okazać się bowiem, że wózek będzie zbyt szeroki i nie zmieści się w drzwiach.

Wózek dla trojaczków

Podobnie jak w przypadków wózków dla bliźniąt, tak i wózki dla trojaczków posiadają różne konfiguracje siedzisk. W tym przypadku możemy spotkać się jeszcze z wieloma innymi ustawieniami, które zależą już od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Jednakże wózki dla trojaczków mogą być również wielofunkcyjne, a najlepsze z nich posłużą rodzicom i dzieciom aż przez 2-3 lata.

Wózek do biegania

Jak wspominaliśmy wcześniej, w ofercie naszego sklepu znajdują się także wózki dedykowane aktywnym rodzinom. Wózek do biegania doskonale sprawdzi się, gdy rodzice dziecka często biegają i chcą zabierać pociechę ze sobą na trening. Wózek do biegania posiada pompowane 3 kółka – 2 z tyłu i 1 z przodu. Przednie koło w zależności od modelu wózka może być ruchome lub nie. Jeśli zdecydujemy się na zakup wózka ze skrętnym kółkiem, warto by było ono wyposażone w blokadę, uniemożliwiającą zmianę kierunku koła podczas biegu. Ruchome koło lepiej sprawdza się w przypadku zwykłych spacerów.

Wózki do biegania powinny być wyposażone w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, zabezpieczające dziecko przed wypadnięciem podczas biegu. Dodatkowo warto zainwestować w wózek z amortyzacją, co uchroni dziecko przed wstrząsami i zapewni mu lepszy komfort podczas biegu. Dodatkowym atutem będą kieszenie, które pozwolą na przechowywanie nie tylko dziecięcych, ale także „dorosłych” akcesoriów, jak woda, dodatkowa para butów czy ręcznik.

Jakie cechy powinien posiadać wózek dla dziecka?

Niezależnie od rodzaju wózka, na który się zdecydujemy, powinien posiadać on kilka ważnych cech, którymi warto się kierować podczas jego wyboru.

 1. Waga – średnia waga wózka dla dziecka, w zależności od rodzaju, mieści się w granicach 10-20 kg. Podczas wyboru warto uwzględnić także to, że do wagi wózka należy doliczyć ciężar ciała dziecka i dodatkowych akcesoriów, jak kocyki, napoje, pieluszki. Waga wózka jest bardzo ważna w przypadku, gdy mieszkamy w bloku lub kamienicy, gdzie istnieje konieczność wnoszenia wózka po schodach. Najlepiej, jeśli wózek dla dziecka będzie posiadał wagę w granicach 8-10 kg.
 2. Rozmiar – jest bardzo ważnym kryterium podczas wyboru wózka dla dziecka. To właśnie od rozmiaru zależy komfort dziecka i mobilność pojazdu. Wózek powinien być na tyle duży, by dziecko leżało w nim swobodnie. Rozmiar wózka należy także dopasować pod kątem miejsca, w jakim mieszkamy. Warto najpierw pomierzyć przejścia, z których będziemy najczęściej korzystać i na tej podstawie dopasować odpowiedni rozmiar dziecięcego pojazdu. Ważna jest także wielkość wózka po złożeniu, szczególnie dla osób, które będą przewoziły go w bagażniku. Może bowiem okazać się, że niektóre modele będą o kilka centymetrów za duże, a należy jeszcze uwzględnić trochę miejsca na inne akcesoria.
 3. Składanie i rozkładanie – wielu rodziców nie przykłada wagi do tego, jak rozkłada i składa się wózek. Niestety, jest to duży błąd, gdyż po kilku tygodniach siłowania się z opornym mechanizmem możemy żałować. W przypadku wózków i gondoli warto, by była możliwość rozłożenia go na 2-3 części. Dodatkowym atutem będzie możliwość złożenia gondoli na płasko, dzięki czemu zyskamy więcej miejsca w bagażniku. Dobra spacerówka powinna być łatwa do złożenia jedną ręką. Cały mechanizm powinien działać szybko i płynnie.
 4. Hamulec – jest to kolejna ważna rzecz, bez której ciężko będzie nam funkcjonować. Każdy wózek powinien posiadać blokadę kół, która zapobiegnie zjeżdżaniu wózka z pochyłości. W zależności od modelu, hamulec może znajdować się przy rączce lub kółkach.
 5. Koła – w zależności od modelu wózka dziecięcego, możemy spotkać się z kółkami piankowymi, pompowanymi lub plastikowymi. Poniżej znajdziesz więcej szczegółowych informacji na ten temat.
 6. Regulowana rączka - jest bardzo przydatna z tego względu, że możemy dostosować wysokość rączki do własnego wzrostu. Rączka powinna być wykonana z przyjemnego w dotyku materiału, który nie powinien reagować na różnice temperatur. Doskonale sprawdzają się rączki regulowane teleskopowo, czyli takie, które po naciśnięciu odpowiednich przycisków można wsuwać i wysuwać według indywidualnych potrzeb. Doskonałym rozwiązaniem jest możliwość przełożenia rączki z jednej strony na drugą (w takim przypadku hamulec powinien być obustronny).
 7. Tapicerka – warto dowiedzieć się z jakiego materiału została wykonana. Tapicerka w wózku dziecięcym powinna posiadać filtry przeciwsłoneczne, być wodoodporna i łatwo ściągalna (w razie konieczności jej wyprania). Niektóre modele wózków oferują pranie tapicerki wyłącznie na sucho, czyli zmusza nas to do skorzystania z pralni.
 8. Kosz – jest bardzo przydatnym elementem, który doskonale sprawdzi się podczas codziennych zakupów. Warto zwrócić uwagę na to, czy kosz jest wodoodporny, czy posiada usztywniane dno i odpowiednio podwyższone boki. Kosze mogą być zarówno materiałowe, jak i wykonane z tworzywa. Podczas zakupu wózka warto sprawdzić także, czy dostęp do kosza nie jest utrudniony i jaki posiada udźwig (zwykle około 2 kg).
 9. Amortyzacja - pozwala uchronić maluszka przed wstrząsami i ułatwia podbijanie wózka. Amortyzacja jest szczególnie ważna w przypadku najmłodszych dzieci. Starsze dzieci zwykle są już bardziej odporne na wstrząsy niż noworodki.
 10. Podbijanie – czyli unoszenie przednich kółek wózka, kiedy naciskamy na rączkę – zwykle gdy chcemy podjechać pod krawężnik lub stopień. Najlepiej podbijają się wózki, których konstrukcja jest lekko przechylona.
 11. Pasy – są koniecznym elementem wyposażenia każdej spacerówki. Do wyboru mamy 3- lub 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Aktualnie za najlepsze i najbardziej bezpieczne uważane są pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które stosowane są także w fotelikach samochodowych.

Koła plastikowe, piankowe czy pompowane?

Jednym z najważniejszych elementów każdego wózka są kółka. W zależności od ich rozmiaru i materiału wykonania, wózek może mieć inne przeznaczenie niż przypuszczamy. Mniejsze kółka doskonale sprawdzą się w miejscach, w których położony jest równy chodnik lub asfalt, w centrach handlowych i sklepowych alejkach. Najlepiej zaopatrzyć się w wózek, który posiada koła o średnicy co najmniej 10 cm. W takim przypadku będziemy mieli pewność, że wózek poradzi sobie w niemal każdych warunkach – zarówno na równych, jak i na nierównych powierzchniach, jak wysokie krawężniki, dziurawe drogi i chodniki, a nawet na bruku i piasku.

Kółka plastikowe przeznaczone są głównie do uczęszczania w warunkach miejskich, gdyż zwykle są niewielkie i nie chronią dziecka przed wstrząsami. Bardzo często spotykane w wózkach spacerowych. Kółka piankowe są stosunkowo twarde i podobnie jak wersje plastikowe, lepiej sprawdzą się w warunkach miejskich. Jeśli mieszkamy na wsi lub na obrzeżach miasta, gdzie zwykle spotykamy się z trudniejszym terenem (piasek, kostka brukowa, leśnie ścieżki), powinniśmy zdecydować się na zakup wózka z kołami pompowanymi. Niestety, mimo że tego typu koła doskonale chronią dziecko przed wstrząsami i radzą sobie w najtrudniejszych warunkach, co jakiś czas wymagają pompowania.

Oprócz materiału wykonania, bardzo ważna jest także skrętność kół. Większość wózków dla dzieci w stylu retro nie posiada skrętnych kółek, co na dłuższą metę może być bardzo uciążliwe. W ofercie znajdują się także wózki posiadające obrotowe kółka, z możliwością ich zablokowania (by jechały na wprost) lub kółka pośrednie, w których skrętne są tylko kółka przednie.

Atesty

Podczas zakupu wózka dla dziecka powinniśmy sprawdzić, czy spełnia on określone normy bezpieczeństwa. Informacja na temat atestów powinna znajdować się w instrukcji, na metkach lub naklejkach. Każdy wózek przeznaczony do sprzedaży w Polsce powinien posiadać odpowiednie oznaczenie – zwykle jest to litera „B” wpisana w trójkąt. Warto, by oprócz atestu wózek posiadał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Wózek dla dziecka nie powinien zawierać żadnych szkodliwych substancji, jak PAK, ftalany, formaldehydy, barwniki azowe, metale ciężkie, bromowe środki opóźniające palenie, związki organiczne cyny i lotne substancje organiczne.