Przewijaki

Dziecko

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Płeć
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Przewijaki na łóżeczko, komodę i łóżko

Jaki przewijak dla dziecka?

Przewijanie dziecka, podobnie jak karmienie, należy do najczęściej wykonywanych przez rodziców czynności, gdy na świat przychodzi dziecko. Aby proces przewijania przebiegał sprawnie, a świeżo upieczona Mama tuż po porodzie nie obciążała kręgosłupa, z pomocą przychodzą przewijaki.

Przewijak jest to specjalny mebel lub podkładka, której zadaniem jest ułatwienie zmiany pieluszki u noworodka i niemowlęcia. Przewijaki zostały skonstruowane tak, by zapewniały dziecku maksymalny komfort podczas zmiany pieluszki i zapewniały bezpieczeństwo na maksymalnie wysokim poziomie. Zwykle przewijak jest to prostokąt z podwyższonymi rantami, wypełniony miękkim materiałem i pokryty ceratką lub innym nieprzemakającym poszyciem. Sklep Carrefour w swojej ofercie posiada różnego rodzaju przewijaki, spośród których możemy wyróżnić: przewijak na łóżeczko, komodę z przewijakiem, przewijak z wanienką lub maty do przewijania maluszka.

Przewijak – czy jest nam potrzebny?

Przewijaki, podobnie jak ochraniacze do łóżeczka, są gadżetem, który warto mieć, aczkolwiek nie jest priorytetem. Wydawałoby się, że dziecko można przewinąć wszędzie i w każdych warunkach. Owszem, jednak po co sobie utrudniać, skoro można ułatwić? My szczerze polecamy zakup przewijaka, gdyż nie tylko usprawni on proces przewijania niemowlaka, ale także odpowiednio zadba o komfort rodzica. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj przewijaka dla dziecka się zdecydujemy, musi on spełniać kilka podstawowych kryteriów.

Jak przewinąć noworodka?

Podczas zmieniania dziecku pieluszki, powinniśmy mieć pod ręką wszystkie niezbędne do tego akcesoria, jak czyste pieluszki, chusteczki nawilżane, krem zabezpieczający skórę przed odparzeniami. Dlatego też urządzając pokój dla dziecka, warto zorganizować sobie odpowiednie miejsce do przewijania dziecka.

Jeśli będziemy chcieli wykonać tą czynność, w pierwszej kolejności powinniśmy położyć go na przewijaku, rozpiąć body i pieluszkę. Jeśli dziecko załatwiło się w nią, należy dokładnie umyć pupę dziecka, usuwając wszystkie nieczystości. Dziecko możemy umyć ciepłą wodą za pomocą specjalnej, delikatnej gąbeczki lub za pomocą chusteczek nawilżanych. Po całym procesie mycia należy osuszyć skórę noworodka miękkim ręcznikiem, nasmarować pupę kremem na odparzenia i założyć czystą pieluszkę. Należy pamiętać, że noworodka nie należy unosić chwytając za nóżki. Przewijając dziecko należy bowiem wsunąć rękę pod jego pupę i delikatnie unieść do góry.

Niezależnie od modelu przewijaka, nie powinniśmy zostawiać na nim dziecka bez opieki. Wystarczy chwila nieuwagi i dziecko może się zsunąć.

Rodzaje przewijaków

W ofercie naszego sklepu znajduje się wiele rodzajów przewijaków dla dzieci, spośród których możemy wyróżnić:

 • przewijak na łóżeczko,
 • przewijak na komodę,
 • przewijak z wanienką,
 • przewijak ścienny,
 • przewijak drewniany,
 • przewijak turystyczny (dmuchany i samochodowy),
 • matę do przewijania.

Przewijak na łóżeczko

Przewijak na łóżeczko jest to najbardziej popularny i chyba najczęściej wybierany model przewijaka. Ten typ doskonale sprawdza się w mieszkaniach o mniejszym metrażu, gdyż nie zabiera dodatkowej przestrzeni. Przewijak montuje się bowiem na łóżeczku, zwykle za pomocą nóżek lub specjalnego mocowania. Najczęściej przewijak na łóżeczko jest dodatkowo usztywniany i pokryty ceratką lub specjalną folią. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie w przypadku Mam, które urodziły dziecko przez cesarskie cięcie. Przewijak na łóżeczko nie wymaga bowiem schylania się nad dzieckiem, dodatkowo odciążając kręgosłup. Dodatkowo przewijaka możemy używać na łóżku czy na podłodze.

Wadą tego typu przewijaka jest jego niewielki rozmiar. Zwykle przewijaki na łóżeczko mają 60 lub 70 cm długości (przystosowane do łóżeczek 120x60 cm i 140x70 cm), przez co po kilku miesiącach dziecko zaczyna z niego wyrastać. Z czasem tego typu przewijaki stają się mniej bezpieczne – dziecku zaczynają wystawać nóżki, a kilkumiesięczne niemowlę nie chce leżeć w miejscu i zaczyna się wiercić. Dlatego też przewijak na łóżeczko będzie doskonałym rozwiązaniem przez kilka miesięcy. Jest to jednak stosunkowo niedrogie rozwiązanie, w które z czystym sumieniem możemy zainwestować.

Przewijak na komodę

Przewijak na komodę został stworzony na podobnej zasadzie, jak przewijak na łóżeczko. Zasadniczą różnicą jest to, że w zestawie z takim przewijakiem znajduje się komoda. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż dzięki przewijakowi na komodę zyskamy nie tylko przestrzeń do przewijania dziecka, ale także dodatkowe miejsce przechowywania dziecięcych akcesoriów, jak pieluszki, chusteczki, kremy, a nawet dziecięce ubranka. Tego typu mebel sprawdzi się w przypadku mieszkań o większym metrażu. Nie dość, że jest bardzo praktyczny i funkcjonalny, to dodatkowo świetnie wygląda i dopełni każde wnętrze. Gdy dziecko podrośnie, przewijak można bez przeszkód zdemontować, a komodę zostawić.

Przewijak z wanienką

W sklepie Carrefour znajdują się także przewijaki z wanienką. Tego typu mebel dedykowany jest wszystkim rodzicom, ceniącym sobie funkcjonalność. Podobnie jak przewijak na komodę, tak i ten na wanienkę zajmie więcej miejsca i potrzebuje większej powierzchni. Jest jednak bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdyż łączy w sobie przewijak i wanienkę do kąpieli. Przewijak z wanienką zwykle wyposażony jest w koszyki, które pozwalają na przechowywanie w nich niezbędnych akcesoriów do pielęgnacji noworodka.

Przewijak ścienny

 Dla osób, które nie mają zbyt wielkiej przestrzeni do zagospodarowania i z jakichś powodów nie są przekonane do przewijaków na łóżeczko, doskonałą alternatywą jest przewijak ścienny. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu przewijaki montuje się na ścianie. Po rozłożeniu przewijak zajmuje bardzo mało miejsca, a gdy jest rozłożony, pozwala na swobodne przewinięcie maluszka. Przewijak ścienny posiada specjalne kieszonki i półeczki, na których można przechowywać niezbędne akcesoria pielęgnacyjne.

Przewijak drewniany

Kolejną propozycją są przewijaki drewniane. Tego typu przewijaki mogą być zarówno przewijakami na łóżeczko, na komodę i ścianę, jednak wykonane są z drewna. Do przewijaków drewnianych zwykle musimy dokupić materac.

Przewijak turystyczny

W ofercie naszego sklepu znajduje się szeroka gama akcesoriów dla dzieci, w tym także przewijaki turystyczne. Do tego typu przewijaków możemy zaliczyć przewijak samochodowy, dmuchany lub maty do przewijania. Przewijaki turystyczne są niezastąpione w czasie wakacyjnych wyjazdów i nie tylko. Mat i przewijaków dmuchanych bez przeszkód możemy używać także w domu.

Przewijak samochodowy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem podczas długich podróży autem. Tego typu przewijaki często posiadają dodatkowe kieszenie, w których możemy schować akcesoria niezbędne podczas zmiany pieluszki. Przewijak dmuchany z kolei charakteryzuje się tym, że zarówno przed, jak i po nadmuchaniu zajmuje niewiele miejsca. Jedynym minusem tego typu przewijaków, jest konieczność ich nadmuchania przed każdym użyciem.

Przewijak dla dziecka – na co zwrócić uwagę

Niezależnie od tego, na jakiego typu przewijak się zdecydujemy, powinien spełniać on dwa zasadnicze warunki – powinien być stabilny i bezpieczny. Jednak na co zwrócić uwagę, by przewijak dla dziecka posiadał obie te cechy?

 1. Wysokość – jest to cecha, która zapewni komfort rodzicom. Warto dopasować wysokość przewijaka do wzrostu rodziców tak, by nie było konieczności schylania się podczas pielęgnacji maluszka.
 2. Materac i pokrowiec – oba te elementy powinny być wykonane z nieprzemakających materiałów. Aby zapewnić dziecku większy komfort, warto by prześcieradło na przewijak było nieprzemakalne, jednak wykonane z dość miękkiego materiału, niezawierającego PCV.
 3. Organizacja – aby przewijak był funkcjonalny, zwróć uwagę na wszystkie dodatkowe kieszenie, półki, szuflady i szafki, w które został on wyposażony. Jest to bardzo ważne głównie w przypadku przewijaka na komodę. Przestrzeń do przechowywania powinna być odpowiednio duża, byśmy bez przeszkód mogli w niej przechowywać pieluszki, kremy i inne przydatne akcesoria.
 4. Obciążenie maksymalne i wiek – to głównie od nich zależy bezpieczeństwo naszego dziecka. Każdy przewijak ma określony zakres wagi i wiek dziecka, do którego używanie przewijaka będzie bezpieczne. Przewijak nie może być zbyt mały.
 5. Bezpieczeństwo – każdy przewijak dla dziecka powinien spełniać określone normy bezpieczeństwa. Podczas wyboru odpowiedniego, należy zwrócić uwagę jakie i czy posiada odpowiednie certyfikaty. Każdy przewijak powinien także posiadać podwyższone brzegi, które zapobiegną zsunięciu się noworodka i upadkowi.
 6. Montaż – jest to bardzo ważny aspekt, od którego zależy bardzo wiele. Przed zakupem przewijaka dokładnie sprawdź, w jaki sposób montuje się przewijak i jakiej jakości są poszczególne elementy mocowania.

Montaż przewijaka

W zależności od tego, jaki przewijak dla dziecka wybierzemy, może on różnić się sposobem montażu. Przewijak na łóżeczko wyposażony został w specjalne nóżki, które montuje się na ramie łóżeczka. Posiadają one także specjalne systemy mocowania, które sprawiają, że przewijak jest stabilny. Do każdego modelu powinna być dołączona instrukcja montażu. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup przewijaka z komodą, zwykle montowane są one na specjalnych prowadnicach. Istnieje także możliwość zakupienia przewijaka, który bez żadnych mocowań można położyć na szafce.

Do kiedy przewijak?

Przewijaków możemy używać od urodzenia, jednak wielu rodziców nie wie, do którego miesiąca życia dziecka można używać ich w pełni bezpiecznie. W tej kwestii nie ma jednak ściśle określonych norm, dlatego przewijaka należy używać na wyczucie. Jeśli dziecko jest już zbyt ruchliwe i używanie tego gadżetu mogłoby skutkować uszczerbkiem na zdrowiu, powinniśmy z niego zrezygnować. W niektórych przypadkach przewijak posłuży do 4, w innych do nawet 18 miesiąca życia dziecka.

Mata do przewijania

Doskonałą alternatywą dla przewijaka są maty. Charakteryzują się lekkością, zajmują mało miejsca i są stosunkowo tanie. Jedyną wadą mat do przewijania jest to, że wszystkie kosmetyki do pielęgnacji przechowywane są osobno, przez co nie zawsze mamy wszystko pod ręką. Maty można wszędzie ze sobą zabrać i bez przeszkód prać w pralce. Są także doskonałym rozwiązaniem w przypadku, kiedy posiadamy przewijak, jednak dziecko już z niego wyrosło. Dzięki ich praktyczności, możemy z nich korzystać o wiele dłużej niż z przewijaków.