Materace

Dziecko

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Płeć
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Materace do łóżeczka

Jaki materac do łóżeczka wybrać?

Z racji, że niemowlę spędza w łóżeczku sporo czasu, decyzja odnośnie doboru odpowiedniego materaca nie powinna być podjęta pochopnie. Właściwie dobrany materac do łóżeczka zapewni dziecku nie tylko wygodę i komfort, ale przede wszystkim będzie miał wpływ na prawidłowy rozwój jego kręgosłupa. Wybór materaca dla dziecka niestety nie będzie łatwy, gdyż gama produktów w tej kategorii jest zaskakująca. W sklepie Carrefour znajdziesz wiele rodzajów materacy dla dzieci, wykonanych z różnych materiałów, o różnych wymiarach i konstrukcji.

Materac dla niemowlaka – twardy czy miękki?

Rodzice często zadają sobie pytanie, czy materac dla niemowlęcia powinien być twardy, czy raczej miękki. Otóż kręgosłup dziecka na całej długości powinien być równomiernie podparty. Najmłodszym dzieciom zaleca się materace średniotwarde i bezstrefowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu, poszczególne strefy podparcia ciała dziecka nie powodują odkształceń materaca. W ofercie posiadamy także materacyki dwustronne – posiadające dwie twardości. Twardsza strona przeznaczona jest dla noworodków i niemowląt, do pierwszego roku życia. Jeśli dziecko skończyło 12 miesięcy, materac powinno odwrócić się na drugą stronę.

Rodzaje wypełnienia materaca dla dziecka

 1. Pianka

Sklep Carrefour oferuje szeroką gamę materacy piankowych, w których wykorzystywane są dwa rodzaje pianki – PU i HR. Pianka o oznaczeniu PU jest to pianka poliuretanowa, którą uzyskuje się z ropy naftowej. Pianka HR jest to pianka poliuretanowa wysokoelastyczna, która charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością i sprężystością. Oba typy pianki są dobrym rozwiązaniem, o ile posiadają wysoką gęstość.

 1. Pianka termoelastyczna

W naszej ofercie znajdują się także materace dla dzieci wypełnione pianką termoelastyczną. Charakteryzują się tym, że pod wpływem ciepła wypełnienie staje się elastyczne i dopasowuje się do kształtu ciała dziecka. Tego typu wypełnienie nie może być stosowane u dzieci poniżej 3 roku życia, gdyż może ono powodować zaburzenia w prawidłowym rozwoju kręgosłupa, prowadząc do powstawania krzywizny.

 1. Lateks

W sprzedaży posiadamy również materace z wypełnieniem lateksowym, które charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami ortopedycznymi. Tego typu materace równomiernie podpierają kręgosłup, poprzez co jego rozwój w żaden sposób nie zostaje zaburzony. Warto jednak pamiętać, że lateks może uczulać.

 1. Sprężyny

Oferta naszego sklepu jest także bogata w różnego rodzaju materace sprężynowe. Dzięki zastosowaniu sprężyn we wnętrzu, materac do łóżeczka jest trwały, sztywny i nie odkształca się. Tego typu materace dobrze podpierają kręgosłup.

Wypełnienia naturalne

 1. Gryka

Zastosowanie łusek gryki w materacach dla dziecka powoli wychodzi z użytku, gdyż powierzchnia materaca po niedługim czasie robi się pofałdowania i wymaga wymiany. Dodatkowo gryka pod wpływem ciepła wydziela intensywny zapach, który niejednokrotnie zakłóca sen.

 1. Kokos

Do produkcji materacy o wkładzie kokosowym, wykorzystuje się włókna ze skorupy tego orzecha. Włókno kokosowe ma właściwości bakteriobójcze i zapobiega rozwojowi pleśni. Wyróżniamy dwa rodzaje mat kokosowych – pokryte lateksem i nie lateksowe. Zadaniem lateksu jest zabezpieczenie włókna przed przemoczeniem.

 1. Len

Mata wykonywana jest ze sprasowanych włókien lnu. Tego typu maty są przewiewne, hipoalergiczne, nie elektryzują się, mają właściwości antyseptyczne i ładnie pachną.

 1. Konopie

W materacach stosowane są także maty konopne, wykonane z włókien konopi. Podobnie jak len, są one bardzo przewiewne i mają właściwości antyseptyczne. Dodatkowo są bardzo wytrzymale i zapewniają prawidłową wentylację materaca.

Rodzaje materacy do łóżeczka dla dzieci

Na rynku znajduje się wiele rodzajów materacy dla dzieci. Spośród nich możemy wyróżnić:

 • Materace lateksowe – wykonane zwykle z jednego bloku pianki lateksowej. Charakteryzują się elastycznością, doskonałą wentylacją i nienagannym odprowadzaniem wilgoci ze skóry dziecka w czasie snu.
 • Materace lateksowo-kokosowe – jak wspominaliśmy wcześniej, są to materace dwustronne. Z jednej strony znajduje się wkład lateksowy, z drugiej natomiast mata kokosowa. Mata kokosowa powinna być u góry aż do momentu ukończenia przez dziecko 8-9 miesiąca życia. Po tym czasie materac należy odwrócić.
 • Materace piankowe – wykonane z przewiewnej pianki wysokoelastycznej, najczęściej dwustronne (twardy i średniotwardy).
 • Materace piankowo-kokosowe – materace dwustronne. Strona wypełniona kokosem nadaje się dla noworodków i niemowląt, piankowa natomiast dla dzieci, które ukończyły 1 rok życia.
 • Materace lniano-piankowe – mata lniana przeznaczona jest dla noworodków i niemowląt, gdyż charakteryzuje się większą twardością. Strona wykonana z pianki przeznaczona jest dla dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia.
 • Materace lniano-konopne – zapewniają wentylację na bardzo wysokim poziomie. Tego typu materace działają na ciało kojąco i zapewniają uczucie świeżości.
 • Materace sprężynowo-piankowo-kokosowe – konstrukcja tego typu materaca opiera się na sprężynach. Z jednej strony materac wyposażony został w warstwę kokosową, charakteryzującą się twardością. Przeznaczona jest dla dzieci 0-9 miesięcy. Z drugiej strony materac wypełniony jest pianką, która przeznaczona jest dla dzieci 9 m+.

Pokrowce na materace

Dobrej jakości materac do łóżeczka to nie tylko konstrukcja i wypełnienie. Bardzo ważnym elementem, który cechuje wysokiej jakości materace jest pokrowiec. Wyróżniamy wiele rodzajów pokrowców, pośród których znajdują się pokrowce z bawełny, frotte lub celulozy. Jeśli zdecydujemy się na materac dla dziecka w pokrowcu bawełnianym, warto sprawdzić jego zapach – jeśli pachnie octem, oznacza to, że został wykonany z niskiej jakości bawełny, która po pierwszym praniu straci swoje właściwości. Pokrowce frotte są przewiewne i nie tracą swoich właściwości po wypraniu. Pokrowce wykonane z celulozy (tencel/lyocell) mają właściwości antyalergiczne, dlatego polecane są alergikom.

Warto unikać wodoodpornych pokrowców na materac, gdyż w tym momencie materac nie jest odpowiednio wentylowany, co może powodować pleśnienie wypełnienia. Do dyspozycji mamy także pokrycia membranowe. Tego typu pokrowce są wodoodporne, jednak przepuszczają powietrze. Wybierając materac dla dziecka należy sprawdzić, czy pokrowiec można w łatwy sposób zdjąć i wyprać.

Warto pamiętać

Nawet jeśli w okazyjnej cenie kupujemy używane łóżeczko z materacem w zestawie, musimy pamiętać, że materac i tak powinniśmy kupić nowy. Nawet jeśli spodziewamy się kolejnego dziecka, powinniśmy wymienić materac, na którym spało poprzednie dziecko. Dlaczego? Materace po jakimś czasie użytkowania mogą się odkształcać. Jeśli nowonarodzony maluch będzie używał materaca po innym dziecku, po pierwsze może czuć się niekomfortowo, a po drugie będzie narażony na wady postawy. Aby materac służył nam przez dłuższy czas, nie powinniśmy pozwalać dziecku na skakanie po łóżku.

W ofercie sklepu Carrefour znajduje się duży wybór materacy do łóżeczek, które możemy dopasować pod względem wymiarów łóżeczka i własnych preferencji. Kupując materac dla dziecka warto pamiętać, że noworodek spędza w łóżeczku przeszło 18 godzin w ciągu doby, a odpowiednio dobrany materac sprawi, że maluch będzie czuł się komfortowo i przytulnie.