Kojce

Dziecko

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Płeć
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Kojce dla dzieci

Kojec dla dziecka

Kiedy niemowlę zaczyna samo się poruszać, przed rodzicami staje kolejne wyzwanie. Wiadomym jest fakt, że na raczkujące dziecko czeka wiele niebezpieczeństw i niestety nie da się go przed wszystkim uchronić. Każdy rodzic wie także, jak wygląda wykonywanie codziennych czynności z dzieckiem na ręku i wie, że nie jest to łatwe. Dlatego też z pomocą przychodzą kojce dla niemowląt. Sklep Carrefour oferuje szeroką gamę kojców drewnianych, z siatką, składanych (turystycznych) i kojców „na stałe”.

Kojec drewniany

Kojce ze szczebelkami wyglądem przypominają łóżeczko. Największą zaletą tego typu kojców dla dziecka jest wspomaganie nauki wstawania, a przez same szczebelki lepiej widać otaczający je świat. Kojec ze szczebelkami zapewnia dziecku również swobodny przepływ powietrza. Wiele modeli kojców drewnianych umożliwia mocowanie podłogi na kilku różnych poziomach. Jest to dużym ułatwieniem, gdyż po mniejsze dziecko nie trzeba się mocno schylać. Wiele typów kojców drewnianych, podobnie jak w łóżeczkach, daje możliwość demontażu kilku szczebelków. takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku starszych dzieci. Dziecko ma bowiem możliwość zdecydowania czy bawi się w kojcu czy na dywanie, ma wyznaczone miejsce do zabawy i przestrzeń do przechowywania zabawek.

Kojce ze szczebelkami charakteryzują się twardym materiałem wykonania. Dziecko tracąc równowagę może uderzyć głową w drewniane szczebelki, dlatego też nie powinno zostawiać się go zupełnie samego. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych dzieci, które dopiero zaczynają samodzielnie siadać, wstawać i chodzić. Należy pamiętać, że dziecko będzie mogło swobodnie wystawić rączkę przez szczebelki, dlatego też kojec powinno ustawiać się możliwie daleko od „ruchomych” i niebezpiecznych elementów wyposażenia domu. Warto także mieć na uwadze fakt, że przez szczebelki będą wypadały zabawki i  dziecko będzie co chwila wołało rodziców.

Kojec z siatką

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kojec z siatką. Największą zaletą kojców z siatki jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Boki kojca zrobione zostały z siateczki, a stelaż obłożony jest miękkim materiałem. Dzięki takiemu zastosowaniu mamy pewność, że dziecko w takim kojcu nie zrobi sobie krzywdy, uderzając w szczebelki. Dodatkowo tego typu kojce dla dzieci doskonale sprawdzają się w domach, w których znajdują się zwierzęta. Kojce z siatką, w zależności od modelu, mogą posiadać kilka dodatkowych elementów, jak uchwyty i dziurki obszyte materiałem, wspomagające naukę wstawania. Bardzo dużą zaletą jest także to, że z takiego kojca zabawki nie mają możliwości „ucieczki”.

Kupując kojec z siatką warto dokładnie sprawdzić czy siatka nie jest w żaden sposób uszkodzona i czy nie ma żadnych elementów, które potencjalnie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Podstawa takiego kojca musi być stabilna i twarda, jednak obita miękkim materiałem. Warto postawić na kojce z podstawą odporną na zabrudzenia i możliwością jej wyprania.

Kojce ogrodzenia

Na rynku dostępne są także kojce, które składają się jedynie z łączonych ze sobą drewnianych „płotków”. Kojec ustawiany jest bezpośrednio na podłodze, a wszelkie elementy dotykające podłoża podbite są antypoślizgowymi nóżkami. Tego typu ogrodzenia bez przeszkód można rozkładać w miejscach, w których aktualnie przebywamy, np. w ogrodzie czy salonie. Dużym plusem kojców ogrodzeń jest możliwość dostosowywania ich kształtu według potrzeb. Tego typu kojce przeznaczone są dla osób, które posiadają dużą powierzchnię mieszkalną i ogród. Kojce ogrodzenia idealnie sprawdzą się w przypadku rodzin wielodzietnych.

Kojce turystyczne

W ofercie sklepu Carrefour znajdują się także kojce turystyczne. Ten rodzaj kojców dla dzieci doskonale sprawdza się w przypadku, gdy wybieramy się na wakacje czy inny wyjazd, gdzie nie ma innej możliwości położenia maluszka. Sposób składania kojców turystycznych może się różnić, ze względu na rodzaj kojca, który wybierzemy. Do kojców turystycznych zaliczamy zarówno kojce szczebelkowe, jak i siateczkowe. Podczas wyboru kojca turystycznego należy zwrócić szczególną uwagę na sposób składania, który nie powinien być zbyt skomplikowany, na wagę kojca oraz na to, czy po rozłożeniu jest on stabilny i mocny. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, że pod wpływem energicznych ruchów dziecka, kojec się złoży.

Kiedy kojec dla dziecka?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy przychodzi czas na zakup kojca dziecięcego. Mimo, że zdania na ten temat są podzielone, kojec powinno kupić się już w 4-5 miesiącu życia dziecka. Dobrym wyznacznikiem tego, kiedy kupić kojec, jest samo dziecko. Jeśli nasza pociecha zaczyna samodzielnie się poruszać (raczkować, pełzać, chodzić, turlać), jest to znak, że warto zainwestować w kojec. Na samym początku przygody z kojcem, należy stopniowo przyzwyczajać do niego dziecko. Wystarczą kilkuminutowe zabawy z dzieckiem w kojcu, by przyzwyczaić je do otaczającego e miejsca. Wszystko powinno następować stopniowo, by dziecko nie czuło się osamotnione i by nie zrazić go do kojca.

Po co kojec?

Niektórym osobom kojec dla dziecka kojarzy się z więzieniem, który ogranicza samodzielne poznawanie świata przez malucha. Dodatkowo uważa się, że długie zamykanie dziecka w kojcu odizolowuje je od domowników i tego, co je otacza. Jednak nie tędy droga – kojec ma być jedynie pomocą dla rodziców. Ma ułatwić wykonywanie codziennych czynności i zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas chwilowej nieuwagi rodziców. Jeśli zdecydujemy się na zakup kojca dla dziecka musimy pamiętać, że kojca powinniśmy używać w granicach rozsądku i nie zostawiać dziecka samemu sobie długimi godzinami.

Wady i zalety kojców dziecięcych

Do zalet kojców dziecięcych zaliczamy:

 • kojec zapewnia dziecku bezpieczeństwo,
 • dziecko ma pod ręką wszystkie zabawki,
 • kojec służy jako plac zabaw,
 • kojec jest mobilny – można zabrać go ze sobą praktycznie wszędzie,
 • często służą jako łóżeczko, np. podczas popołudniowej drzemki,
 • wspomagają rozwój ruchowy dziecka – uchwyty, dziury do podnoszenia się,
 • rodzice mają więcej swobody poruszania się.

Do wad kojców dla dzieci zaliczamy:

 • ograniczają wolność dziecka,
 • kontakt z dzieckiem w ciągu dnia jest ograniczony,
 • kojce zabierają dodatkowe miejsce w domu,
 • dziecko może nie zaakceptować kojca.

Decyzja zakupu kojca powinna być podjęta indywidualnie przez każdego z rodziców. Jeśli będziemy korzystać z kojca okazjonalnie i z głową, możemy tylko czerpać korzyści. Należy jednak pamiętać, że przebywanie w kojcu nie ma być dla dziecka karą, a tylko czasem spędzonym na beztroskiej zabawie.