Wkładki laktacyjne

Dziecko

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Wkładki laktacyjne

Wkładki laktacyjne

W szpitalnej wyprawce każdej świeżo upieczonej Mamy powinny znaleźć się wkładki laktacyjne. Są one szczególnie przydatne w zaawansowanej ciąży i zaraz po porodzie, kiedy laktacja nie jest jeszcze unormowana. Wkładki zapobiegają krępującym plamom na ubraniach i skutecznie chronią przed wyciekiem pokarmu z piersi. Sklepowe półki wypełnione są różnymi rodzajami wkładek laktacyjnych, dlatego też niejedna młoda Mama może mieć problem z doborem odpowiednich. W ofercie naszego sklepu znajdziesz wkładki laktacyjne wielorazowe i jednorazowe, wkładki profilowane, wypełnione żelem lub bawełniane oraz muszle laktacyjne wykonane z silikonu.

Wkładki laktacyjne jednorazowe

Jednorazowe wkładki laktacyjne są chyba najbardziej popularne i najchętniej wybierane przez Mamy. Zwykle wykonane są ze sprasowanej bawełny, wypełnione żelem lub po prostu bawełną. Zdecydowanie lepszą opcją są wkładki laktacyjne z żelem, gdyż zgromadzona wilgoć pozostaje w środku i nie przecieka. Każde wkładki różnią się od siebie grubością, chłonnością, wielkością i samą budową. W ofercie sklepu Carrefour można znaleźć także wkładki na noc i na dzień. Ważnym kryterium, na jaki każda Mama powinna zwrócić uwagę przy zakupie wkładek jednorazowych, jest ich przewiewność i wykończenie. Niektóre z nich po wyciągnięciu z biustonosza mogą zostawiać włókienka, których usunięcie przed karmieniem dziecka może być bolesne – jeśli włókna przyschną do podrażnionych brodawek. Warto unikać wkładek wykończonych folią – skuteczniej zapobiegają przeciekom, jednak ograniczają dostęp powietrza do piersi. Warto zaopatrzyć się we wkładki z samoprzylepnym paskiem. Tego typu produkty nie przesuwają się i nie podrażniają dodatkowo obolałych piersi.

Zalety i wady wkładek jednorazowych

Do zalet jednorazowych wkładek  laktacyjnych możemy zaliczyć:

 • brak konieczności prania,
 • skutecznie zatrzymują pokarm i nie uwalniają nieprzyjemnego zapachu,
 • wilgoć jest utrzymywana z dala od piersi (dzięki żelowym wkładom),
 • wkładki są profilowane, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne pod ubraniem.

Do wad jednorazowych wkładek laktacyjnych zaliczamy:

 • niskiej jakości wkładki przemakają, stają się sztywne, a w konsekwencji mogą podrażniać brodawki,
 • dobrej jakości wkładki mają dość wysoką cenę, poprzez co generują wysokie koszty,
 • generują dużo odpadów, gdyż wymagają częstej wymiany.

Wkładki laktacyjne wielorazowe

Coraz bardziej na popularności zyskają wkładki laktacyjne wielorazowego użytku. Są to wkładki uszyte z kilku warstw materiału i bez przeszkód można je prać. Jest to bardzo dużą zaletą, gdyż w przeciwieństwie do wkładek jednorazowych, nie generują one odpadów. Jeśli zdecydujemy się na zakup wkładek wielorazowych, warto zaopatrzyć się w kilka par, byśmy w razie konieczności mogli wymienić mokre wkładki na suche. Niestety młode Mamy często skarżą się na tego typu wkładki do biustonosza, gdyż są one stosunkowo cienkie i często przeciekają. Skutkuje to tym, że wielorazowe wkładki laktacyjne mogą przysychać do piersi, a ich odrywanie może powodować dodatkowy ból. Z racji, iż tego typu produkty są zwykle szyte przez mało znane marki, często nie spełniają swojej podstawowej roli. Tylko niektóre modele odprowadzają wilgoć na zewnątrz i rzadko są profilowane. Tego typu rozwiązanie dobrze sprawdza się, gdy laktacja jest już ustabilizowana i wycieki z piersi są niewielkie. W pierwszym okresie lepiej jest postawić na wkładki jednorazowe. Podczas wyboru wkładek laktacyjnych wielorazowych, warto postawić na naturalne materiały, z których zostały wykonane – bawełna, wełna lub bambus.

Wady i zalety wielorazowych wkładek laktacyjnych

Do zalet wkładek wielorazowych możemy zaliczyć:

 • mniejsze koszty – kupione raz wystarczą na długo,
 • nie generują odpadów.

Do wad tego typu wkładek laktacyjnych zaliczamy:

 • wymagają prania po każdym użyciu,
 • należy zaopatrzyć się w kilka par na zmianę,
 • są mniej chłonne niż wkładki jednorazowe,
 • nie posiadają wkładki żelowej i samoprzylepnego paska,
 • nie są wyprofilowane, poprzez co są widoczne pod ubraniem.

Sylikonowe muszle laktacyjne

W ofercie dostępne są także silikonowe muszle laktacyjne, nazywane także silikonowymi wkładkami laktacyjnymi. Tego typu wkładki zostały wykonane z miękkiego i przyjaznego skórze silikonu. Zbudowane są z dwóch warstw – zewnętrznej, która oddziela brodawkę od bielizny i wewnętrznej, w której gromadzony jest wyciekający z piersi pokarm. Muszle sylikonowe posiadają specjalne otworki, których zadaniem jest dostarczanie do piersi powietrza. Ma to pozytywny wpływ na gojenie podrażnionych brodawek.

Do największych zalet sylikonowych muszli laktacyjnych zalicza się:

 • chronią podrażnione piersi – nie dotykają brodawek,
 • gromadzą pokarm, który bez przeszkód można później podać dziecku,
 • kupione raz starczają na cały okres karmienia.

Do wad muszli laktacyjnych możemy zaliczyć:

 • są stosunkowo drogie,
 • wymagają wprawy w użytkowaniu – bez tego pokarm może się wylewać,
 • są widoczne pod ubraniem, wymagają ubierania luźniejszych bluzek.

W przypadku muszli laktacyjnych, bardzo ważne jest zachowanie ich odpowiedniej higieny. Z racji, iż gromadzi się w nich pokarm, który później możemy podać dziecku, wkładki silikonowe należy dokładnie myć i sterylizować.