Laktatory

Dziecko

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Laktatory elektryczne i ręczne

Laktatory

Każda doświadczona Mama wie, że początki karmienia piersią nie są łatwe. Wiadomym jest, że świeżo upieczona Mama może borykać się z przeróżnymi problemami, jakimi są zapalenie piersi, niedobór pokarmu, czy też poranione brodawki. Jednak nie jest powiedziane, że każda kobieta napotka je na swojej drodze. W sytuacji, gdy dziecko niechętnie pije z piersi lub kobieta ma jakikolwiek z wymienionych wyżej problemów, z pomocą przychodzi laktator. Urządzenie sprawdza się również w sytuacji, gdy Mama chce wrócić do pracy lub wyskoczyć na dłuższe zakupy i pragnie, by maluszek karmiony był mlekiem z piersi. W ofercie naszego sklepu znajduje się wiele laktatorów ręcznych i elektrycznych. Jednak który z nich sprawdzi się lepiej?

Laktatory elektryczne

Coraz więcej kobiet decyduje się na zakup laktatora elektrycznego. Urządzenie sprawdza się w przypadku, gdy kobieta będzie często zostawiała maluszka pod opieką innych osób, na przykład kiedy chce wrócić do pracy, czeka ją dłuższy pobyt poza domem lub gdy dziecko ma problem z ssaniem piersi. Laktator elektryczny pozwala na odciągnięcie nawet 2 razy większej ilości pokarmu, dzięki czemu mleko można odciągać rzadziej i w znacznie krótszym czasie. Wiele kobiet skarży się jednak na ból, jaki powoduje odciąganie pokarmu za pomocą laktatora elektrycznego. Niemniej jednak, do tego typu urządzenia trzeba się przyzwyczaić i odciągać pokarm z wyczuciem. Ważne, by laktator elektryczny miał regulowaną moc ssania, którą kobieta będzie mogła dostosować do własnych potrzeb.

Wady i zalety laktatorów elektrycznych

Do zalet laktatorów elektrycznych możemy z pewnością zaliczyć:

 • szybkość i efektywność pracy,
 • nie wymagają wysiłku,
 • są pomocne w poważniejszych problemach z laktacją,
 • posiadają regulację mocy.

Do wad laktatorów elektrycznych możemy zaliczyć:

 • wyższą cenę zakupu,
 • generują znacznie większy hałas,
 • korzystanie z nich poza domem może być problematyczne, gdyż wymagają one baterii lub dostępu do gniazda elektrycznego.

Laktatory ręczne

Warto, by laktator znalazł się w podstawowej wyprawce każdej młodej Mamy. Laktatory ręczne poleca się kobietom, które będą korzystały z urządzenia tylko w wyjątkowych sytuacjach. Laktator ręczny jest także niezastąpiony w początkowej fazie, kiedy to u kobiety pojawia się tak zwany nawał mleczny. Bardzo dużą zaletą tych urządzeń jest to, że nie generują one hałasu, dlatego też bez przeszkód można używać go, kiedy dziecko śpi.

Wady i zalety laktatorów ręcznych

Do zalet laktatorów ręcznych możemy zaliczyć:

 • niższą cenę zakupu,
 • cichą pracę,
 • mogą być używane praktycznie wszędzie, nie wymagają zasilania.

Do wad laktatorów ręcznych zalicza się:

 • odciągnięcie pokarmu wymaga wysiłku,
 • czas odciągania pokarmu znacznie się wydłuża,
 • nie sprawdzi się przy poważniejszych problemach z laktacją.

Rodzaje laktatorów

Oferta laktatorów, zarówno ręcznych, jak i elektrycznych jest bardzo szeroka. W ofercie sklepu Carrefour znajdziesz kilka rodzajów laktatorów ręcznych i elektrycznych. Spośród nich możemy wyróżnić laktatory elektryczne zasilane wyłącznie z sieci elektrycznej i te, które zasilane są nie tylko elektrycznie, ale także na baterie. Pierwszy typ wymaga podpięcia kabla zasilającego do gniazda elektrycznego, by odciągnąć pokarm. Minusem jest jednak to, że gniazdo musi znajdować się stosunkowo blisko, by wygodnie było odciągnąć mleko. Laktatory elektryczne z funkcją pracy na bateriach są optymalnym rozwiązaniem, szczególnie w podróży. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zabrać go ze sobą praktycznie wszędzie.

W sklepie znajdują się także laktatory ręczne, spośród których możemy wyróżnić laktatory ręczne tłokowe, gruszkowe lub takie z pompką. Laktator tłokowy działa na zasadzie strzykawki – wymaga pracy dwóch rąk i użycia dość dużej siły. Laktator gruszkowy składa się ze specjalnej gruszki i zaworu w korpusie laktatora. Siła ssania w tym urządzeniu zależy od intensywności naciskania gruszki – wymaga pracy dwóch rąk. Laktator z pompką jest najprostszym i chyba najbardziej wygodnym z wymienionych wyżej urządzeń. Pokarm odciąga się poprzez miarowe dociskanie rączki – wymaga pracy jednej ręki.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu laktatora

Jeśli zdecydujemy się na zakup laktatora ręcznego, istnieje kilka kwestii, na które warto jest zwrócić uwagę. Po pierwsze warto sprawdzić, czy dany model oferuje regulację siły ssania. Mimo że funkcja ta w laktatorach ręcznych wprowadzona została stosunkowo niedawno i posiadają ją nieliczne modele (np. laktator Canpol Babies Easy Start), jest funkcją bardzo pomocną. Umożliwia dostosowanie siły ssania według własnych preferencji. Jeśli kobieta boryka się z zapaleniem lub boleściami piersi, siłę ssania można zmniejszyć. Drugim elementem wartym uwagi jest możliwość odciągania dwufazowego. W ofercie sklepu Carrefour możemy spotkać laktatory posiadające dwa tryby odciągania pokarmu – stymulujący i głębokiego odciągania. Dodatkowym elementem, który powinien posiadać dobry laktator, jest nakładka masująca wykonana z sylikonu. Sprawi ona, że odciąganie pokarmu będzie bardziej komfortowe i ułatwi wypływ mleka z piersi.

Jeśli postawiliśmy na laktator elektryczny, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy został on wyposażony w regulację siły ssania, sylikonową nakładkę masującą i dwufazowe odciąganie pokarmu (tak jak w przypadku laktatorów ręcznych, ta funkcja odzwierciedla rytm ssania niemowlęcia – stymulacja i głębokie odciąganie). Kluczowym elementem jest tutaj możliwość zasilania laktatora na baterie.

CPM

Jednym z najważniejszych parametrów określających dobry laktator jest CPM, czyli ilość cykli na minutę. Warto wybierać urządzenia, które posiadają CPM na poziomie wyższym niż 30. Laktatory oferujące 30-35 cykli na minutę, przeznaczone są głównie dla kobiet, które z laktatora będą korzystały okazjonalnie. Jeśli jednak planujemy używać laktatora codziennie, powinniśmy wybrać ten oferujący CPM na poziomie 35-60. Dlaczego jest to tak ważne? Dlatego, że zbyt mała ilość cykli przy częstym odciąganiu pokarmu może powodować obniżanie jego ilości.

Akcesoria dodatkowe do laktatorów

Wybierając odpowiedni dla siebie laktator, każda Mama powinna zwrócić uwagę na jeszcze kilka dodatkowych funkcji i akcesoriów. Jeśli zdecydowałaś się na zakup laktatora elektrycznego, zwróć uwagę na głośność pracy silnika. Jest to bardzo ważne w momencie, gdy dziecko śpi obok, a Ty musisz odciągnąć pokarm.

Dodatkowo każdy laktator, zarówno ręczny, jak i elektryczny, powinien posiadać:

 • specjalny adaptor, który pozwoli na odciągnięcie pokarmu do każdego typu butelek lub pojemnika na mleko.
 • Niektórzy producenci w zestawie z laktatorem oferują części zamienne – jeśli laktator nie ma ich fabrycznie, warto sprawdzić czy nie będzie problemu z ich dokupieniem.

Pojemniki na mleko

W sklepie Carrefour dostępne są także specjalne pojemniki na mleko. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które z pewnością ułatwi proces odciągania i przechowywania mleka. Pojemniki na mleko są zwykle kompatybilne z laktatorami różnych marek lub jeśli nie, możemy podłączyć je za pomocą adaptora. Aby jednak uniknąć problemu, że pojemniki na mleko np. firmy Lovi nie pasują do laktatora Medela, warto wybierać oba produkty tych samych producentów. Pojemniki w późniejszym czasie idealnie sprawdzą się w przechowywaniu zup i obiadków dla dziecka. Warto szukać takich pojemników, w których bez przeszkód można mrozić pokarm.

Czyszczenie laktatora

Oba typy laktatorów powinny mieć prostą konstrukcję. Wtedy utrzymanie czystości nie będzie stanowiło problemu. Tak samo jak w przypadku butelek i smoczków dla dziecka, higiena laktatora powinna zostać zachowana na najwyższym poziomie. Pamiętaj, że ma on styczność z pokarmem, który później podajesz dziecku. Przed każdym użyciem, ruchome części laktatora powinny być dobrze umyte i poddane sterylizacji.