Smoczki i ustniki

Dziecko

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Smoczki i ustniki do butelek dla dzieci

Smoczki i ustniki do butelek dziecięcych

Dobór odpowiedniego smoczka do butelki wydaje się banalny dopóty, dopóki sami nie stajemy przed takim wyborem. Każdy młody rodzic może czuć się zdezorientowany, widząc sklepowe półki uginające się pod ogromem dostępnych wariantów. Już podczas wyboru butelki powinniśmy zwrócić uwagę na smoczek. Jednak jak dobrać odpowiedni? Przede wszystkim warto zapamiętać, że każde dziecko jest inne. Warto jest wziąć pod uwagę zdanie doświadczonych rodziców, jednak należy pamiętać, że dobór smoczka do butelki powinien pozostać kwestią indywidualną. Jedno dziecko będzie preferowało smoczki sylikonowe, inne kauczukowe. Tak samo jest w przypadku rodzaju smoczka i jego przeznaczenia. Dużo zależy od tego, czy dziecko będzie tylko dokarmiane z butelki, czy butelka będzie zastępstwem piersi. To samo dotyczy ustników do butelek.

Materiał wykonania smoczka

Tak samo jak to jest w przypadku smoczków uspokajających, smoczki do butelek produkowane są z dwóch materiałów. Do wyboru mamy smoczki lateksowe (kauczukowe) i sylikonowe. Jaka jest między nimi różnica? Smoczki sylikonowe do butelek są bezbarwne, bezwonne i bez smaku, i charakteryzują się wysoką trwałością. Smoczki sylikonowe z racji, że są twardsze, zalecane są przy karmieniu mieszanym. Tego typu smoczki do karmienia lepiej kształtują mięśnie języka, narząd mowy i żucia. Smoczki kauczukowe natomiast mają charakterystyczny, żółtawy kolor, są bardzo elastyczne i odporne na rozciąganie. Lateks jest jednak bardziej podatny na działanie śliny, szybko się przebarwia i zużywa. Dlatego też smoczki kauczukowe wymagają częstszej wymiany. Tego typu smoczki zaleca się dzieciom ze słabszym napięciem mięśniowym.

Twardość smoczka

Bardzo ważnym elementem podczas wyboru smoczka do karmienia dla dziecka jest jego twardość. Zbyt miękki smoczek sprawia, że dziecko nie może odpowiednio ustawić ust i stworzyć prawidłowych warunków do ssania. Jeśli kupimy zbyt miękki smoczek, dziecko zamiast ssać, będzie wyciskać mleko. Może to prowadzić do zaburzeń prawidłowego ssania, połykania i oddychania, co ma znaczący wpływ na późniejsze samodzielne picie z kubeczka i jedzenie łyżeczką. W późniejszym okresie mogą pojawić się także zaburzenia mowy.

Zbyt twardy smoczek z kolei może nadmiernie obciążać mięśnie twarzy maluszka. W efekcie malec szybciej się męczy i może się nie najadać. Ma to znaczący wpływ na przybieranie na wadze przez dziecko. W przypadku zbyt twardego smoczka, malec będzie się złościł, sapał i szybciej oddychał. Zbyt twardy smoczek nie powinien jednak zaburzać dalszego rozwoju dziecka, w tym narządu mowy i nauki samodzielnego picia z kubeczka.

Kształt smoczka

Sklep Carrefour oferuje rodzicom różne rodzaje smoczków. W ofercie można znaleźć kilka kształtów smoczków do karmienia. Jednak na co wpływa dany kształt smoczka? Do wyboru mamy smoczki proste, anatomiczne, kształtem przypominające kobiecą pierś oraz te szerokootworowe.

 • Smoczek prosty jest bardziej wydłużony, a szyjka ma taki sam kształt z każdej strony.
 • Smoczek anatomiczny jest to smoczek, który został dopasowany do buzi niemowlaka. Smoczki anatomiczne zapobiegają powstawaniu wad zgryzu.
 • Smoczek imitujący kobiecą pierś stworzony został z myślą o dzieciach, które nie mogą być karmione piersią lub zaczynają być odzwyczajane od picia z piersi.
 • Smoczek szerokootworowy, inaczej nazywany także szerokoodpływowym, kształtem przypominają kobiecy sutek.

Niektórzy producenci oferują także specjalistyczne smoczki do karmienia. Są one przeznaczone dla dzieci, które poddawane są leczeniu wad jamy ustnej. Na rynku dostępne są także specjalistyczne smoczki dla dzieci z rozszczepem warg i podniebienia oraz dla wcześniaków.

Przepływ

Smoczek do karmienia powinno dobierać się odpowiednio do wieku dziecka. Każdy z producentów umieszcza na opakowaniu informację, jakiemu przedziałowi wiekowemu dedykowany jest dany smoczek (np. 0-6 m, 6-12 m, 12-18 m, itp.). Na opakowaniu znajduje się także informacja na temat przepływu smoczka. W zależności od firmy, możemy spotkać się z oznaczeniami 1,2,3 lub S,M,L. Smoczki klasyfikuje się także ze względu na szerokość butelki i tu możemy spotkać się z oznaczeniem Classic (dla butelek standardowych) lub First Choice (dla butelek szerokich).

Przykładowo, firma Lovi i Canpol Babies korzysta z oznaczeń typu:

 • 2 dziurki (przepływ wolny) – wiek dziecka 3 m+
 • 3 dziurki (przepływ średni) – wiek dziecka 6 m+
 • 4 dziurki (przepływ szybki) – wiek dziecka 9 m+
 • kaszka – wiek dziecka 6 m+

Niemowlę powinno wypijać mleko z butelki w około 20 minut. Na tej też podstawie możemy stwierdzić, czy przepływ smoczka do karmienia jest odpowiedni. Jeśli dziecko wypija mleko w przeciągu 10 minut lub mniej, jest to znak, iż przepływ jest zbyt duży. Z kolei jeśli ssanie zajmuje dziecku ponad 30 minut, powinniśmy zwiększyć przepływ.

Dla noworodków i małych niemowląt dedykowane są smoczki o wolnym przepływie, oznaczone cyframi 0 lub 1. Taki smoczek uczy dziecko prawidłowej koordynacji ssania, przełykania i oddychania. Dla starszych dzieci, które bez problemu radzą sobie z karmieniem z butelki, dedykowane są smoczki o średnim lub szybkim przepływie. W ofercie niektórych producentów możemy natknąć się także na smoczki trójprzepływowe. Tego typu smoczek daje możliwość regulacji przepływu w zależności od sposobu ustawienia go w buzi dziecka. 

Antykolkowe smoczki do karmienia

W sprzedaży znajdują się specjalne, antykolkowe smoczki dla niemowląt. Zostały one stworzone z myślą o dzieciach, które często borykają się z kolką niemowlęcą. Smoczki antykolkowe posiadają dodatkową dziurkę (1 lub więcej) u podstawy lub z boku, której zadaniem jest odprowadzanie zgromadzonego w smoczku powietrza. Takie zastosowanie reguluje ciśnienie wytwarzane w butelce podczas ssania i w efekcie niweluje przyczynę powstawania dokuczliwych kolek u dziecka.

Ustniki do butelek

Dla wszystkich maluszków, które przechodzą z picia z piersi na samodzielne picie z butelki, stworzono specjalne ustniki do butelek. Są to specjalnie zaprojektowane, sylikonowe końcówki, które bez przeszkód można zamontować na butelce w zastępstwie smoczka. Ustniki do butelek mają bardzo dobry wpływ na kształtowanie się zgryzu u dziecka i intensywnie ćwiczą mięsnie ust. Ma to szczególny wpływ na późniejszą naukę mówienia i samodzielnego jedzenia.

Jeśli zdecydujemy się na zakup ustnika, powinniśmy kierować się tym, czy dany model pasuje do butelek, które mamy już w domu. W przypadku ustników, możemy wybierać spośród dwóch typów – miękkich, przeznaczonych dla niemowląt powyżej 6 miesiąca życia oraz twardych, dedykowanych niemowlętom, które skończyły roczek.

Zalety ustników do butelek:

 • ułatwiają przejście z karmienia dziecka piersią lub butelką na samodzielne picie,
 • mają bardzo dobry wpływ na rozwój zgryzu,
 • umożliwiają picie bez rozlewania (niekapki),
 • są wyposażone w system antykolkowy, który zapobiega połykaniu powietrza,
 • nie podrażniają dziąseł.

Ustnik a pierwsze ząbki

Z myślą o dzieciach, które mogą pochwalić się już pierwszymi ząbkami, producenci ustników do butelek opracowali specjalne końcówki odporne na gryzienie. Podczas wyboru dobrego ustnika, warto zatem sprawdzić, czy został on przystosowany do gryzienia. Takie ustniki są bardzo trwałe, szczelne i posiadają odpowiednie zabezpieczenie przed wypływaniem pokarmu.

Firma Lovi oferuje ustniki ze specjalnym zaworkiem, umożliwiającym regulację siły ssania, co pozwala kontrolować wypływ płynów. Tego typu ustnik przeznaczony jest dla dzieci, które skończyły 12 miesięcy. Posiada także specjalny system zabezpieczający przed wylewaniem.

W ofercie dostępne są także ustniki ze słomką, które pozwalają na picie z butelki w pozycji pionowej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż dziecko nie musi przechylać butelki, by się napić. Rurka wykonana jest z antybakteryjnego sylikonu medycznego, niezawierającego szkodliwych substancji BPA, plastiku i lateksu.

Kiedy ustnik?

Ustniki można stosować już od 6 miesiąca życia dziecka. Ustniki do butelek mają bardzo dobry wpływ na prawidłowy rozwój zgryzu dziecka, znacznie ułatwiają naukę i doskonalą technikę samodzielnego picia. Warto pamiętać, że zbyt długie podawanie pokarmu przez smoczek, np. do trzeciego roku życia, ma bardzo niekorzystny wpływ na zgryz. Aby więc uniknąć problemów związanych z nieprawidłowym wyrastaniem ząbków, warto od 6 miesiąca nauczyć dziecko samodzielnego picia przez ustnik.

Bezpieczeństwo

Jeśli już podjęliśmy decyzję, jaki smoczek lub ustnik do karmienia wybierzemy dla dziecka, ostatnim krokiem jest sprawdzenie, czy posiada on odpowiednie atesty. Smoczek lub ustnik dla dziecka powinien posiadać atest PZH, świadectwo CE lub EN 1400 oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Jeśli smoczek posiada wyżej wymienione atesty, możesz mieć pewność, że wybierasz bezpieczny dla dziecka produkt.

Higiena

W przypadku smoczków do karmienia i ustników, bardzo ważne jest dbanie o ich czystość i odpowiednie zabezpieczenie. Przed każdym podaniem dziecku pokarmu, smoczek powinno się dokładnie umyć delikatnym detergentem do tego przeznaczonym, a następnie wysterylizować. Dlaczego jest to takie ważne? Należy pamiętać, że smoczek jest siedliskiem bakterii, które tworzą się na resztkach pokarmu. Odpowiednie czyszczenie i wygotowanie smoczka skutecznie zabije bakterie, które mogą być przyczyną wielu chorób i poważnych infekcji. W dbaniu o czystość smoczków i butelek do karmienia pomoże sterylizator. W naszej ofercie znajdziesz niezbędne akcesoria, wspomagające dbanie o odpowiednią higienę akcesoriów dla dzieci.

W ofercie sklepu Carrefour, znajdziesz zarówno smoczki, jak i ustniki do butelek. Wybór produktów jest naprawdę ogromny, a dodatkowym atutem jest fakt, że posiadamy smoczki do butelek i ustniki tylko renomowanych producentów. Kupując akcesoria dla dzieci w naszym sklepie masz pewność, że są one w pełni bezpieczne i dopasowane do potrzeb Twojej pociechy.