Butelki

Dziecko

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Butelki do karmienia dla dzieci i niemowląt

Butelki dla dzieci i niemowląt

Każdy rodzic, prędzej czy później, staje przed wyborem butelki dla dziecka. Wielu z nich ma poważny dylemat, gdyż asortyment butelek dla dzieci jest naprawdę ogromny. Dlaczego wybór dobrej butelki dla dzieci stanowi taki problem? Dlatego, że jest to rzecz, z którą dziecko ma styczność codziennie i ważne jest, by była ona dopasowana do indywidualnych potrzeb naszej pociechy.

Materiał wykonania

Pierwszym krokiem w podjęciu decyzji o dobrej butelce dla dziecka jest wybór materiału, z którego została ona wykonana. Do dyspozycji mamy butelki szklane, polipropylenowe, a nawet sylikonowe. Butelki szklane są coraz rzadziej spotykane, dlatego że są dość kruche i łatwo je stłuc. Szklane butelki zalecane są dla noworodków i niemowląt, które karmione są przez rodziców. Butelki z polipropylenu są dość trwałe i nie uwalniają szkodliwych związków BPA, jednak szybko ulegają przebarwieniom. Sylikonowe butelki dla dzieci stają się coraz bardziej popularne. Charakteryzują się trwałością, są lekkie i poręczne, a przy tym nie są podatne na przebarwienia.

Kształt butelki dziecięcej

Oprócz materiału, z którego wykonane są butelki dla dzieci, musimy wziąć pod uwagę ich kształt. Kształt decyduje o funkcjonalności butelki i o funkcji, jaką ma ona pełnić. Butelki klasyfikuje się między innymi ze względu na szerokość szyjki. Butelki dla dzieci z wąską szyjką idealnie sprawdzą się podczas podawania dziecku pokarmów płynnych, jak mleko, sok czy zupki. Szeroka szyjka charakteryzuje butelki do karmienia. Dzięki szerokiemu otworowi, łatwiej jest ją napełnić i zamontować na niej zakrętkę z łyżeczką. Butelki z szeroką szyjką idealnie nadają się także do przechowywania żywności w lodówce.

Na rynku dostępne są także butelki z dziurą w środku. Są to butelki dla niemowląt, które potrafią już samodzielnie pić. Butelka z dziurą jest przeznaczona do podawania dziecku płynów. Mimo, że butelka tego typu jest wygodna dla dziecka, dla rodziców może być problematyczna. Charakterystyczny, dość skomplikowany kształt znacząco utrudnia czyszczenie.

W ofercie sklepu Carrefour można nabyć także butelki dla noworodka i niemowląt o zakrzywionym kształcie. Dobór butelki o prostym lub zakrzywionym kształcie zależy już od naszych indywidualnych upodobań. Zakrzywione butelki dla niemowląt, które są nachylone w stronę buźki, znacząco ułatwiają podawanie płynów. Dodatkowo zaliczane są do butelek antykolkowych, gdyż ograniczają połykanie przez dziecko powietrza, a to zapobiega kolkom. Butelki proste także będą dobrym wyborem, pod warunkiem, że będą odpowiednio wyprofilowane. Dla starszych dzieci warto wybierać butelki proste z odpowiednimi uchwytami.

Pojemność butelki

Kolejną, bardzo ważną kwestią podczas wyboru butelki dla dziecka, jest jej pojemność. Pod tym względem butelka powinna być dopasowana odpowiednio do wieku naszego dziecka. Butelki dla noworodka powinny posiadać pojemność w granicach 80-125 ml. W pierwszym okresie życia tego typu butelki zastępują karmienie piersią lub służą do podawania herbatek. Butelki dla niemowląt powinny zmieścić 200-250 ml płynów. Idealnie nadają się dla dzieci do pierwszego roku życia. Największe  butelki, jakie dostępne są na rynku, posiadają pojemność 250-320 ml i są przeznaczone dla dzieci już powyżej 8-9 miesiąca życia.

Butelki antykolkowe

Podczas zakupów możemy natknąć się na butelki antykolkowe. Jednak co to właściwie oznacza i czym charakteryzują się tego typu butelki dla dzieci? Odpowiedź jest prosta. Tego typu butelki zostały opracowane w oparciu o najnowszą technologię przepływu płynów i innowacyjny system odpowietrzania. Butelka antykolkowa uniemożliwia połykanie przez dziecko powietrza podczas picia, co zapobiega powstawaniu u noworodków uciążliwych kolek. Każdy producent tego typu butelek oferuje inny system odpowietrzania. Z racji tego, że jest ich naprawdę mnóstwo, młodym rodzicom łatwo jest się pogubić. Do butelek antykolkowych zaliczają się wcześniej wspomniane butelki zakrzywione oraz te posiadające specjalne zastawki i membrany w środku. Dodatkowo możemy znaleźć wszelkiego rodzaju antykolkowe smoczki do butelek. W naszej ofercie znajduje się szeroki asortyment butelek i smoczków antykolkowych, dlatego z całą pewnością znajdziesz tu butelkę odpowiednio dopasowaną do potrzeb Twojego dziecka.

Dodatkowe akcesoria

Producenci butelek dla dzieci prześcigają się w funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów. Niektórzy z nich oferują także dodatkowe akcesoria, które zapewniają nie tylko komfort pociechom, ale także dbają o wygodę rodziców. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na sposób czyszczenia danej butelki. Chyba każdy rodzic ceni sobie praktyczność i dbałość o zdrowie dziecka, dlatego też sposób czyszczenia jest tak ważny. Coraz bardziej na popularności zyskają butelki dla niemowląt, które same się sterylizują. Wystarczy napełnić taką butelkę wodą i wstawić do mikrofalówki, a już po około 3 minutach butelka ponownie gotowa jest do użycia. W ofertach producentów butelek coraz częściej pojawiają się także modele z odkręcanym dnem, co zapewnia jeszcze większy komfort mycia.

Jeśli nasze dziecko niechętnie pije pokarm z butelki, warto zainwestować w modele z kolorowymi nadrukami. W ofercie sklepu Carrefour znajdziesz wiele przeróżnych modeli butelek, z bohaterami z bajek, zwierzątkami, kolorowymi uchwytami, a nawet takie, które w nakrętce mają grzechotkę. Wszystkie te elementy pobudzają wyobraźnię dziecka i mają na celu zachęcenie go do korzystania z butelki.

Zakrętki i osłonki do butelek

Większość butelek posiada osłonę smoczka. W niektórych modelach osłonkę możemy zmienić na kubeczek, dzięki czemu starsze dziecko będzie mogło swobodnie podjąć naukę samodzielnego picia. Wszystkie butelki posiadają także specjalny kapsel na smoczek, który zapobiega ewentualnym zabrudzeniom smoczka i chroni przed wyciekiem płynu z butelki w przypadku, gdy spakujemy butelkę z piciem do torby.

Miarki

Każda butelka powinna posiadać miarkę. Najczęściej spotykane są butelki z miarką w mililitrach, choć możemy także spotkać takie z podziałem na uncje. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż zawsze wiemy, jaką ilość mleka przygotowujemy. Miarki w butelkach dziecięcych są także przydatne w przypadku odmierzania dawek leków.

Smoczki do butelek

Każda butelka, niezależnie od producenta, posiada nakrętkę, na której osadzony jest smoczek. Ważne jest, aby sprawdzić, czy smoczek dobrze osadzony jest w butelce, aby zapobiec wyciekom mleka czy soczku podczas picia. Jeśli decydujemy się na zakup butelki danej firmy, na przykład Canpol, a fabrycznie dołączony do niej smoczek będzie wymagał wymiany, warto dokupywać smoczki tego producenta. Dlaczego? Dlatego, że każdy z producentów butelek oferuje inne rozmiary smoczków i mogą być one niekompatybilne ze smoczkami do butelek innych firm. Należy także pamiętać o cyklicznej wymianie smoczków, gdyż „rosną” one wraz z dzieckiem. Oznacza to, że im dziecko starsze, tym większy przepływ powinien mieć dany smoczek.

Smoczki dzielą się ze względu na materiał, z którego zostały wykonane oraz ze względu na przeznaczenie. Wybierać możemy spośród smoczków kauczukowych i sylikonowych oraz antykolkowych i dynamicznych.

Smoczki kauczukowe są bardzo miękkie, plastyczne i mają ciemniejszy kolor niż te wykonane z sylikonu. Wadą smoczków kauczukowych jest ich stosunkowo szybkie zużycie, dlatego też zaleca się wymianę przynajmniej raz w miesiącu. W przypadku smoczków kauczukowych należy pamiętać o ryzyku wystąpienia alergii na lateks. Smoczki sylikonowe z kolei są dużo trwalsze od kauczukowych. Są bezbarwne i bezwonne, a dodatkowo nie są podatne na przebarwienia. Z racji tego, że sylikon jest twardszy, w przypadku starszych dzieci, które mają już pierwsze ząbki, należy bacznie kontrolować smoczek. W przypadku przegryzienia czy uszkodzenia smoczka, należy go natychmiast wymienić.

Smoczki antykolkowe charakteryzują się tym, że posiadają dodatkową dziurkę odpowietrzającą. Jeśli maluszek ma problem z kolkami, warto zainwestować w tego typu smoczek. Coraz bardziej popularne i często polecane są smoczki dynamiczne. Kształtem przypominają one kobiecą pierś, poprzez co zachęcają dziecko do aktywnego ssania. Główną cechą smoczków dynamicznych jest to, że mleko nie leci samo – podobnie jak w przypadku piersi, dziecko musi się wysilić, aby wyssać pokarm. Szczególnie polecane są, gdy kobieta z jakichś względów nie może karmić dziecka piersią lub gdy picie z butelki jest uzupełnieniem karmienia piersią.

Podgrzewacze do butelek

Podczas wyboru butelki dla dziecka, warto zastanowić się także nad zakupem podgrzewacza do butelek. Czym właściwie jest podgrzewacz do butelek i czy jego zakup jest koniecznością? Podgrzewacz jest niepozornym urządzeniem wykonanym z trwałego plastiku, którego zadaniem jest podgrzanie i podtrzymywanie temperatury, którą ustawimy. Do podgrzewacza wlewa się odpowiednią ilość wody, która jest stale podgrzewana przez urządzenie. Z kolei jej zadaniem jest ogrzewanie butelki z mlekiem czy herbatką lub słoiczka z jedzeniem. Dla niektórych rodziców jest to zbędne urządzenie, inni natomiast nie wyobrażają sobie bez niego życia. Podgrzewacz do butelek jest niezastąpiony podczas wyjazdów, gdzie nie zawsze mamy dostęp do kuchni. Niektóre modele posiadają specjalną końcówkę, która umożliwia podłączenie podgrzewacza do samochodowej zapalniczki.

Sterylizator do butelek

Sterylizacja dziecięcych butelek i smoczków jest niezwykle ważna. Każdy rodzic, który dba o zdrowie i bezpieczeństwo swojego maluszka, jednak nie zawsze znajduje czas na wyparzanie akcesoriów wrzątkiem, powinien zainwestować w sterylizator. Wyróżniamy trzy rodzaje sterylizatorów:

  • Sterylizatory parowe – butelki wyparzane są przy pomocy pary wodnej o temperaturze 95-100 stopni Celsjusza.
  • Sterylizatory mikrofalowe – są to urządzenia, które przeznaczone są do użytku w kuchenkach mikrofalowych. Woda podgrzewana mikrofalami zaczyna parować, co w efekcie sprawia, że zasada ich działania jest zbliżona do sterylizatorów parowych.
  • Podgrzewacze do butelek ze sterylizatorem – jest to urządzenie wielofunkcyjne, umożliwiające wysterylizowanie dziecięcych akcesoriów i późniejsze podgrzanie posiłku.

Każdy z wymienionych wyżej sterylizatorów do butelek znajdziesz w ofercie sklepu Carrefour.