Foteliki

Dziecko

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Płeć
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Foteliki dziecięce do samochodu

Fotelik samochodowy

Każdy zmotoryzowany rodzic powinien zaopatrzyć się w fotelik samochodowy dla dziecka. Jest to szczególnie ważne, gdyż ceną jest tutaj bezpieczeństwo maluszka podczas jazdy samochodem. Zadaniem fotelika samochodowego jest ochrona życia i zdrowia dziecka, dlatego też wybór odpowiedniego nie powinien być pochopny. W ofercie sklepu Carrefour znajduje się szeroka gama fotelików samochodowych dla dzieci, których bezpieczeństwo zostało oznaczone odpowiednimi atestami.

Fotelik samochodowy a wiek dziecka

Podczas wyboru fotelika dla dziecka z pewnością spotkamy się z oznaczeniami, określającymi dla dzieci o jakiej wadze, wzroście i wieku, zostały one przeznaczone.

 1. Grupa 0 – są to foteliki przeznaczone dla noworodków i niemowląt, których waga nie przekracza 10 kg. Foteliki samochodowe z grupy 0 przeznaczone są dla dzieci 6-9 m.
 2. Grupa 0+ - foteliki z tej grupy także przeznaczone są dla dzieci od urodzenia, jednak granica wagowa wynosi 13 kg. Oznacza to, że w tego typu foteliku możemy przewozić dzieci do około 15 miesiąca życia. Są to foteliki regulowane, które możemy dopasować odpowiednio do wieku i wagi dziecka.
 3. Grupa 1 – foteliki samochodowe dla dzieci 9-18 kg. Maksymalny wiek w tym przypadku wynosi 4 lata, a sam fotelik można zamontować przodem lub tyłem do kierunku jazdy.
 4. Grupa 2 – foteliki dla dzieci 15-25 kg, przeznaczone dla dzieci w wieku 4-6 lat.
 5. Grupa 3 – przeznaczone dla dzieci 22-36 kg, w wieku 6-12 lat.

Przed zakupem warto jednak upewnić się, jakie wymagania wagowe obejmuje dany fotelik. Każdy z producentów może oferować bowiem inne przedziały. Wszystkie informacje zawarte są w specyfikacji produktu.

Fotelik samochodowy dla noworodka

Dla noworodków i niemowląt (zwykle do 9 kg), przeznaczone są foteliki samochodowe w formie nosidełka. Tego typu foteliki zaliczane są do klasy 0, co oznacza że przeznaczone są dla najmniejszych dzieci od urodzenia. Fotelik samochodowy dla noworodka montuje się tyłem do kierunku jazdy, a dziecko w nim zapięte znajduje się w pozycji leżącej.

Pierwszy fotelik powinien cechować się przede wszystkim solidną konstrukcją. Dodatkowo powinien posiadać pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa z wyściółką, chroniącą ciało dziecka przed dodatkowymi otarciami oraz specjalne wkładki minimalizujące wstrząsy i chroniące główkę dziecka przed uderzeniem od boku. Fotelik samochodowy dla niemowląt powinien posiadać system SPS, ASP, SIP lub Safe Side.

Nosidełka pełniące funkcję fotelika samochodowego bardzo często są jednym z elementów wózka wielofunkcyjnego (wózki 3w1). Tego typu rozwiązanie jest bardzo wygodne, gdyż po wyjęciu nosidła z auta, możemy bezpiecznie przenieść śpiące maleństwo lub zamontować fotelik na stelażu.

Pierwszy fotelik samochodowy przeznaczony jest zwykle dla dzieci 0-9 m (o wadze 9-10 kg), jednak głównym wyznacznikiem tego, kiedy należy wymienić fotelik, jest samo dziecko. Jeśli maluchowi leżącemu bez wkładek zaczynają wystawać nóżki i główka, fotelik należy natychmiast wymienić.

Fotelik samochodowy 9-36

Fotelik 9-18 kg

Gdy nasze dziecko przebije magiczną wartość 9 kg, przyjdzie czas na zmianę fotelika na ten z przedziału 9-18 kg. W przypadku większości dzieci jest to okres między 9 miesiącem, a 4 rokiem życia. Wiele fotelików samochodowych z przedziału 9-18 kg oferuje możliwość regulacji pozycji oparcia, dlatego też dziecko może podróżować w pozycji siedzącej lub półleżącej. Dodatkowo wiele modeli ma możliwość zamontowania fotelika tyłem do kierunku jazdy. Jest to bardzo duża zaleta, gdyż wiele z testów dowodzi, że przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy jest zdecydowanie bardziej bezpieczne, niż przewożenie go przodem.

Fotelik samochodowy dla dzieci 9-18 kg powinien być wykonany solidnie. Dodatkowo powinien posiadać pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa z wyściółką, regulację pasów i wskaźnik ich zaciągnięcia. Niezbędnym elementem, szczególnie na początku przygody z tego typu fotelikiem, są dodatkowe wkładki, chroniące główkę i klatkę piersiową dziecka i regulujące kąt leżenia dziecka.

Dla starszych dzieci, które podczas podróży zaczynają się nudzić, oferujemy specjalne blaty, które pozwalają na beztroską zabawę w aucie.

Fotelik 15-25 kg

Jeśli dziecko wyrośnie z fotelika 9-18 kg, przyjdzie czas na zakup kolejnego, tym razem z przedziału 15-25 kg. Ten typ fotelików przeznaczony jest dla dzieci w przedziale wiekowym 3-7 lat i wadze nieprzekraczającej 25 kg. Podobnie jak poprzednicy, tak i ten model powinien być wyposażony w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które będą łatwe w obsłudze. Ważnym elementem fotelików 15-25 kg jest możliwość ustawienia zagłówka, chroniącego głowę dziecka. Większość modeli oferuje także zdejmowane lub regulowane oparcie. Te z możliwością demontażu oparcia bez przeszkód możemy przerobić na siedzisko, które posłuży aż do przekroczenia przez dziecko 36 kg.

Fotelik (siedzisko) 22-36 kg

Ostatnim rodzajem fotelików samochodowych dla dzieci są te, przeznaczone dla dzieci o wadze 22-36 kg. Siedziska w większości przypadków używa się do momentu, gdy dziecko skończy 12 lat lub przekroczy 150  cm wzrostu. Jest to czas, kiedy pas nie przechodzi dziecku siedzącemu bez podwyższenia przez szyję. Siedziska 22-36 kg zapinane są w trzypunktowe pasy samochodowe.

Montaż fotelika samochodowego

Aby fotelik był w pełni bezpieczny, należy go zamontować w odpowiednim miejscu w samochodzie. Wiele modeli, szczególnie fotelików samochodowych-nosidełek, pozwala na montaż ich na przednim siedzeniu i nie jest to złym rozwiązaniem, gdyż rodzic zawsze ma dziecko na uwadze. Należy jednak pamiętać, że jedynym warunkiem, jaki powinien być w tym momencie spełniony, jest wyłączenie poduszki powietrznej pasażera lub po prostu jej brak. Jest to szczególnie ważne, gdyż poduszka owszem ochroni dorosłego, jednak dla dziecka może być śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Według testów zderzeniowych, najbezpieczniejszym miejscem na zamontowanie fotelika w samochodzie jest środek tylnej kanapy. Warto jednak zwrócić uwagę, czy tylna kanapa w naszym aucie jest prosta i czy środkowe siedzenie jest wyposażone w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Jeśli nasze auto nie spełnia kryteriów dotyczących montażu na środkowym siedzeniu, drugim najbezpieczniejszym miejscem w aucie jest to, które znajduje się za fotelem pasażera.

System montażu ISOFIX

Coraz więcej fotelików samochodowych dla dzieci posiada możliwość montażu systemem ISOFIX. Jest to bardzo bezpieczny system mocowania, co potwierdzają również liczne testy. W tym mocowaniu fotelik jest wczepiany do tylnej kanapy za pomocą specjalnych zaczepów, które zostały w niej umieszczone. Dodatkowym zabezpieczeniem fotelika z tym systemem jest pałąk, opierany na podłodze auta i górny pasek.

Co jest ważne?

 1. Materiał – powinien zapewniać skórze dziecka odpowiednią wentylację podczas podróży. W tym przypadku doskonale sprawdzają się foteliki wyłożone mikrofibrą,
 2. Pasy – powinny być pięciopunktowe. Są one bowiem bardziej bezpieczne od pasów trzypunktowych,
 3. Zdejmowana tapicerka – często zdarza się, że dziecko je lub pije w czasie jazdy autem (co nie jest wskazane, szczególnie gdy w aucie znajduje się tylko kierowca i dziecko), przez co fotelik może się szybko ubrudzić. Ważne, by tapicerkę można było w łatwy sposób zdjąć i wrzucić do pralki,
 4. Regulacja pasów – powinna być łatwa w obsłudze. Dodatkowo same pasy powinny być wyposażone w specjalną wyściółkę, która zabezpieczy ciało dziecka przed otarciami,
 5. Regulacja zagłówka – doskonale sprawdzi się podczas długich podróży, gdy dziecko lubi zdrzemnąć się w czasie jazdy. Regulowany zagłówek umożliwi odchylenie główki dziecka, dzięki czemu będzie czuło się ono komfortowo,
 6. Szerokie siedzisko – siedzisko powinno być na tyle szerokie, by dziecko ubrane na „cebulkę” zimą, mogło swobodnie usiąść w foteliku.

Akcesoria dodatkowe

Wielu producentów fotelików samochodowych oferuje dokupienie dodatkowych akcesoriów, spośród których możemy znaleźć:

 • wkładkę przeciwpotną – której zadaniem jest ochrona dziecka przed przepoceniem w okresach letnich,
 • pokrowiec frontowy – który chroni fotelik przed zabrudzeniem,
 • budkę na fotelik samochodowy - którego zadaniem jest ochrona dziecka przed słońcem i wiatrem (podczas otwartych szyb).

Dodatkowo możemy dokupić przeróżne zabawki, które umilą dziecku każdą, nawet najdłuższą podróż.

Testy zderzeniowe i certyfikaty

Podczas wyboru fotelika dla dziecka powinniśmy przejrzeć testy zderzeniowe, które pokazują, które foteliki zapewnią dziecku większe bezpieczeństwo w czasie zderzenia, a które po prostu ładnie wyglądają. W ostatnim czasie najbardziej zaufanym źródłem wśród rodziców są testy zderzeniowe, które wykonuje niemiecki automobilklub ADAC.

W przypadku fotelików samochodowych możemy spotkać się z certyfikatem ECE R44.  Okazuje się jednak, że test przeprowadzany był na manekinach i nie odzwierciedlał w 100% reakcji, jaka zachodzi podczas wypadku. Dlatego też na tego typu oznaczenie należy patrzeć z przymrużeniem oka. W ostatnim czasie na popularności zyskała norma bezpieczeństwa ECE R44/04, która jest bardziej rygorystyczna od poprzedniczki. 

Każdy fotelik dopuszczony do sprzedaży, powinien spełniać europejskie normy bezpieczeństwa, o czym informuje litera „E”. Do litery dodaje się również cyfrę, która w każdym europejskim kraju będzie inna. W Polsce powinniśmy spotkać się z oznaczeniem E20. W takim przypadku mamy pewność, że kupujemy fotelik samochodowy z homologacją PIMot (Przemysłowego Instytutu Motoryzacji).

W ofercie sklepu Carrefour znajduje się szeroka gama fotelików samochodowych dla dzieci. Dlatego też bez przeszkód dopasujesz fotelik dobrany odpowiednio do wagi dziecka, spełniający odpowiednie normy bezpieczeństwa. Większość fotelików znajdujących się w naszej ofercie, oferuje możliwość montażu systemem ISOFIX.