Plecaki i tornistry

Dziecko

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Plecaki do szkoły i tornistry szkolne

Plecaki szkolne - damskie, męskie, młodzieżowe i dziecięce

Nie sposób rozpocząć roku szkolnego bez funkcjonalnego plecaka, który pomieści podręczniki, zeszyty ucznia oraz wszelkie niezbędne podczas lekcji przybory. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak prosty. Plecaki szkolne mogą być usztywniane lub nie, wyposażone w praktyczne kółka czy dodatkowe kieszenie. Poszczególne wzory różnią się od siebie szerokością szelek, ilością przegród, a także ciężarem. Jak więc znaleźć model odpowiedni dla naszego dziecka?

Plecaki szkolne - nie tylko estetyczne, ale też praktyczne

Wielu rodziców udaje się na zakupy plecaka z dzieckiem, przyjmując jako główne kryterium wyboru wygląd nowego tornistra. Tymczasem nie tędy droga. Wspólne zakupy to doskonały pomysł, umożliwiający włączenie malucha w szkolne przygotowania, jednak podczas gdy dziecko zajmie się szukaniem modelu, który przypadnie mu do gustu, my upewnijmy się, że będzie on funkcjonalny, komfortowy i bezpieczny. Nieprawidłowo dobrane tornistry do szkoły mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie dziecka, wywołując wady postawy, skrzywienia kręgosłupa oraz będąc przyczyną szybszego męczenia się i braku energii. Aby ułatwić maluchowi szkolny start, zadbajmy więc o jego wygodę i dobre samopoczucie. Wybierając plecaki szkolne warto zwrócić uwagę na ich ciężar, kształt, wytrzymałość i obecność elementów zwiększających bezpieczeństwo malucha, takich jak poprawiające widoczność dziecka po zmroku odblaski. Sklep Carrefour oferuje swoim Klientom bezpieczne i atrakcyjne pod względem wyglądu tornistry szkolne dla dziewczynek oraz chłopców, a także plecaki młodzieżowe różnego typu.

Tornistry do szkoły – ciężar

Waga szkolnego plecaka jest na tyle ważnym zagadnieniem, że Główny Inspektorat Sanitarny regularnie publikuje swoje zalecenia, dotyczące dopuszczalnego ciężaru tornistra. Warto pamiętać, że dziecko nosi w nim nielekkie podręczniki, buty sportowe na zajęcia, uwzględniające aktywność fizyczną, wypełnioną smakołykami śniadaniówkę i wiele innych przedmiotów, których łączna waga sama w sobie stanowi wyzwanie dla dziecka. Plecaki szkolne powinny więc być lekkie, by nie dokładać zbędnych gramów. Waga najlżejszych modeli to 600-900 g. Wypełniony szkolnymi akcesoriami plecak nie powinien ważyć więcej, niż 10-15 % wagi dziecka. Niestety, nierzadko uczniowie zmuszeni są dźwigać znacznie więcej.

Profilowane tornistry szkolne – dla chłopców i dziewczynek

Aby ograniczyć szkodliwy wpływ dźwigania na nasze pociechy, wybierzmy tornistry do szkoły ze wzmocnioną i profilowaną tylną ścianą. Dzięki takiej budowie plecaka, ciężar który zmuszone jest nosić dziecko ulega rozłożeniu, co z kolei minimalizuje ryzyko nieprawidłowego kształtowania się sylwetki. Wielu rodziców decyduje się na plecaki młodzieżowe lub przeznaczone dla małych dzieci z miękką tylną ścianą, kierując się myślą, że będą one lżejsze. Z pewnością tak jest, jednak waga usztywnienia to tylko 200-300 g, a dzięki niemu komfort noszenia tornistra może być znacznie większy. Plecaki szkolne z profilowanym usztywnieniem gwarantują kręgosłupowi dziecka podparcie i eliminują ból pleców, odczuwany przez wielu uczniów. Dodatkowo, zapewniają wentylację powietrza, dzięki czemu maluchy nie przegrzewają się. Usztywnienie wykonane jest zwykle z pianki EVA lub gąbki.

Jaki powinien być kształt plecaka?

Kształt plecaka należy dopasować do wzrostu dziecka. Warto wybierać takie tornistry do szkoły, które nie wystają poza szerokość ramion pociechy. Często rodzice, w obawie przed tym, że nie wszystkie potrzebne uczniowi przybory zmieszczą się, wybierają duże plecaki, o sporej pojemności. Nie jest to dobre rozwiązanie i znacznie obniża komfort dziecka. Aby uniknąć pomyłki, plecaki szkolne przed zakupem należy przymierzać. Jeśli nabywamy tornister przez Internet, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, sprawdźmy wymiary upatrzonego modelu i porównajmy je z wymiarami dziecka.

Plecaki młodzieżowe – praktyczne szelki

Zarówno w plecakach przeznaczonych dla młodzieży szkolnej, jak i dla uczniów młodszych klas, nie można zapomnieć o szelkach. Powinny one być szerokie, by boleśnie nie uciskać ramion dziecka. Zbyt duża szerokość szelek może jednak sprawiać, że będą one zsuwać się na boki, co znacznie ograniczy komfort pociechy. Obecnie dużą popularnością cieszą się tornistry do szkoły z dodatkowymi paskami na piersiach i w talii. Dzięki nim ciężar plecaka rozkłada się korzystniej, zmniejszając tym samym poczucie nadmiernego obciążenia. Ponadto pasek piersiowy ułatwia dziecku utrzymanie prawidłowej postawy i prostych pleców. Materiał szelek powinien być miękki, by nie wywoływać podrażnień, lecz wytrzymały. Wszystkie plecaki szkolne powinny mieć regulowaną długość szelek, by móc dopasować je do wzrostu malucha.

Ile przegródek w plecaku?

Obecność kilku przegródek w plecaku sprzyja nie tylko utrzymaniu porządku. Dzięki nim można tak rozłożyć noszony ciężar, by stał się on mniej uciążliwy dla dziecka. Najcięższe przedmioty, takie jak podręczniki lub grube zeszyty w twardej oprawie należy umieścić w przegródce położonej najbliżej pleców. Im dalej od tylnej ściany plecaka, tym lżejsze rzeczy powinny mieścić się w kolejnych kieszeniach. Tornistry do szkoły bez przegródek nie pozwalają na takie ułożenie. Są więc mniej funkcjonalne i wygodne. Wystarczy jedna przegródka, by móc odpowiednio rozłożyć ciężar znajdujących się w plecaku przedmiotów. Szczególnie lubiane przez dzieci są plecaki szkolne z dodatkowymi kieszonkami, przeznaczonymi na różnego rodzaju drobiazgi.

Plecaki młodzieżowe – nowoczesny design i wysoka funkcjonalność

Idealny plecak dla dziecka łączy w sobie wygodę, bezpieczeństwo i atrakcyjny design. O ile z pierwszoklasistą łatwiej jest osiągnąć kompromis, by nabyć model posiadający wszystkie pożądane cechy, o tyle z nastolatkiem nie zawsze się to udaje. Obecnie jednak plecaki młodzieżowe posiadają zarówno modny wygląd, jak i wysoką funkcjonalność. Dzięki temu są chętnie kupowane przez rodziców licealistów, przy ich pełnej aprobacie. Coraz rzadziej musimy wybierać pomiędzy efektownym wyglądem, a praktycznością. Modne plecaki do szkoły to odzwierciedlenie aktualnych trendów oraz tego, czym fascynują się nastolatki. Nie brakuje motywów ze świata sportu, filmu, muzyki, przyrody. Znajdziemy tutaj wizerunki ikon popkultury, a także zabawne slogany. Wybór jest ogromny.

Tornistry szkolne dla dziewczynek

Dla małych dziewczynek zakup plecaka to źródło wielu emocji. W kolekcjach skierowanych do uczennic, rozpoczynających swoją szkolną przygodę dominują postacie z bajek, zwłaszcza ze słynnych, disneyowskich produkcji, takich jak Kraina Lodu, Kopciuszek, Mała syrenka czy Piękna i Bestia. Sklep Carrefour oferuje tornistry do szkoły w jasnych, pastelowych kolorach lub intensywnych, żywych barwach. Nie brakuje wzorów ze zwierzaczkami, kwiatami i sercami, które są często wybierane przez małe dziewczynki. Starsze uczennice zwykle stawiają na nieco bardziej stonowaną kolorystykę. Wybierają plecaki młodzieżowe w atrakcyjny, przyciągający uwagę deseń.

Plecaki szkolne dla chłopców

Wśród małych entuzjastów sportu dużą popularnością cieszą się modele z motywami klubów piłkarskich lub wizerunkami sportowców. W kolekcjach chłopięcych przeważają takie kolory, jak:

  • szary,
  • niebieski,
  • granatowy,
  • czarny.

Nie brakuje jednak też wzorów o żywczych barwach. Najmłodsi uczniowie często decydują się na plecaki szkolne z ulubieńcami z kreskówek. Należą do nich Zygzak McQueen, bohater bajki Auta oraz sympatyczny pociąg Tomek, wraz z przyjaciółmi. Starsi chłopcy często spędzają czas, śledząc przygody komiksowych superbohaterów, np. Spidermana czy Batmana. Tornistry do szkoły z ich motywem z pewnością wzbudzą entuzjazm uczniów. Nastolatki z kolei zwykle decydują się na plecaki młodzieżowe w ciemnych barwach i z oszczędnym designem.

Czym różni się tornister od plecaka?

Tornister stanowi usztywnioną wersję plecaka. Dzięki sztywnym ściankom, pozwala na lepsze rozłożenie dźwiganego ciężaru, zapewniając tym samym skuteczną ochronę przed wadami postawy. Komfort jego noszenia jest jednak często mniejszy, niż w przypadku lżejszego i bardziej miękkiego plecaka. Obecnie plecaki szkolne dostępne są z profilowaną i usztywnianą tylną ścianą. To rozwiązanie zdaje się być wygodniejsze dla ucznia, aczkolwiek tak samo ergonomiczne. Tornistry do szkoły zwykle wybierane są przez rodziców małych dzieci. Łatwiej w nich utrzymać porządek, jednak często są zbyt szerokie dla maluchów. Warto więc upewnić się, czy ich rozmiar będzie odpowiedni dla pierwszoklasistów.

Tornister na kółkach – czy warto?

Aby nie obciążać zbytnio kręgosłupów dzieci, rodzice nierzadko decydują się na zakup modelu tornistra, wyposażonego w kółka. Takie rozwiązanie traktowane było przez pewien czas jako zdrowa alternatywa dla noszenia zbyt ciężkich plecaków. Obecnie wiemy już, że tornistry do szkoły na kółkach także nie są bez wad. Zmuszone do ciągnięcia plecaka dziecko porusza się w nienaturalnej, wymuszonej, lekko zrotowanej pozycji, z jednym barkiem odchylonym do tyłu. Skutkuje to wadą postawy i zaburzeniami w kształtowaniu się prawidłowej sylwetki ucznia. Mimo wszystko tego typu plecaki szkolne często uważa się za najbezpieczniejszą z dostępnych opcji.

Tornistry do szkoły – jak nosić?

Równie ważny, jak wybór odpowiedniego modelu plecaka lub tornistra jest prawidłowy sposób jego noszenia. Nawet najbardziej ergonomiczny wzór, posiadający usztywnienie oraz inne zabezpieczenia, pozwalające skutecznie rozłożyć noszony ciężar nie spełni swojej roli, jeśli nie będzie odpowiednio zakładany. Plecaki młodzieżowe często noszone są przez nastolatków na jednym ramieniu. Młodszym dzieciom również zdarza się w pośpiechu zarzucić plecak na jedno ramię, spiesząc się na przerwę. Biorąc pod uwagę ciężar tornistra, jest to prosta droga do skrzywienia kręgosłupa. Plecaki szkolne należy nosić na obu ramionach, przy czym nie można zapominać o odpowiednim uregulowaniu długości szelek.

Gdy tornister jest nieodpowiednio dobrany...

Wielu rodziców zastanawia się po czym poznać, że plecak jest odpowiedni dla ich dzieci. Łatwo to sprawdzić po wypełnieniu go wszelkimi niezbędnymi artykułami szkolnymi. Jeśli pociecha nie pochyla się do przodu, tyłu lub na boki, a jej sylwetka nie ulega zmianie, możemy być z siebie dumni. Oznacza to, że wybrane przez nas tornistry do szkoły nie przyczynią się do powstania u dzieci wad postawy. Jeśli jednak pochylenie jest widoczne, często wystarczy zmienić ustawienie szelek lub rozłożenie przedmiotów w plecaku, by to zmienić.