Poduszki

Dom i ogród

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Poduszki dla dzieci i niemowląt

Poduszka dla dziecka, jaką wybrać?

Co do poduszek dla dzieci i niemowląt, zaleca się, by pierwsze dwa latka życia dziecka były „bezpoduszkowe”. Dotyczy to szczególnie noworodków, które nie potrafią jeszcze samodzielnie zmienić pozycji podczas snu i każdy dodatkowy element wyposażenia łóżeczka niesie za sobą ryzyko uduszenia. Dzieci, które są energiczne i ruchliwe w czasie snu (12-18 miesięcy), bez przeszkód mogą spać na poduszkach. Należy jednak pamiętać, by poduszka dla niemowlaka była płaska i dostosowana do jego anatomii, by nie zniekształcała główki i nie wyginała szyi dziecka. Dlatego też warto zaopatrzyć się w poduszkę ergonomiczną, dopasowaną do rozmiaru i kształtu ciała dziecka.

Poduszka dopasowana do potrzeb dziecka

Poduszka dla dziecka powinna być dopasowana w szczególności do pozycji, w jakiej dziecko śpi najczęściej. Inna poduszka przeznaczona jest dla dzieci, które uwielbiają spać na brzuszku, inna natomiast dla śpiących na boczku czy pleckach.

Jeśli nasze dziecko najchętniej śpi na brzuchu, powinniśmy zdecydować się na miękką i płaską poduszkę. Jeśli często śpi na boku lub na pleckach, warto wybrać poduszkę anatomiczną, która dopasuje się do kształtu jego ciała. Dla ruchliwych maluchów, które śpią w przeróżnych pozycjach i ciągle wiercą się podczas snu, stworzono poduszki twardsze i elastyczne.

Poduszka rogal

Na rynku dostępne są poduszki w kształcie rogala, przeznaczone do karmienia. Taką poduszkę układa się na kolanach, na niej kładzie się dziecko, które dalej przykłada się do piersi. Poduszka rogal ma zapewnić dziecku i Mamie wygodę podczas karmienia. Jednak wiele Mam zapomina, że po zakończonym karmieniu taką poduszkę należy odłożyć, nawet jeśli dziecko na niej zasnęło. Dlaczego jest to takie ważne? Poduszki do karmienia mogą być bardzo niebezpieczne dla dzieci, gdyż pozostawione na niej dziecko może się zsunąć, przy czym ciałko układa się nienaturalnie. W konsekwencji główka może za bardzo zbliżyć się do klatki piersiowej, blokując drogi oddechowe. To z kolei może prowadzić do uduszenia się noworodka.

Wypełnienie poduszki dla dziecka

Podczas wyboru poduszki dla dziecka, bardzo ważny jest materiał, jakim została ona wypełniona. W przypadku poduszek dziecięcych, możemy spotkać te wypełnione jedwabiem lub mikrowłóknami poliestrowymi, a także puchem i pierzem.

Poduszki puchowe są lekkie, natomiast w połączeniu z pierzem stają się cięższe i bardziej twarde. Tego typu poduszki nie są jednak zalecane dla dzieci, gdyż mogą mieć właściwości alergizujące i w przypadku dzieci mogą okazać się zbyt miękkie.

Najlepsze poduszki dla dzieci powinny być wypełnione materiałami hipoalergicznymi, odpornymi na rozwój pleśni, roztocza i grzybów. Do tego typu poduszek możemy zaliczyć te, które wypełnione są jedwabiem lub pianką visco. Poduszki wykonane z tych dwóch materiałów są miękkie i elastyczne, a ponadto są zalecane alergikom i astmatykom.

Poduszki dla dzieci – jak się z nimi obchodzić i na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Jak wspominaliśmy wcześniej, poduszkę należy dostosować głównie pod kątem tego, jak najczęściej śpi nasze dziecko.
  • Poduszkę powinniśmy dobra także odpowiednio do rozmiarów ciała maluszka. Najczęściej wybieranym rozmiarem poduszek dla dzieci jest 30x40 cm, o grubości 5-7 cm.
  • Pokrowiec poduszki powinien być ściągany, a dodatkowo odporny na częste pranie. Zaleca się możliwość wyprania go w 60 stopniach Celsjusza.
  • Poduszka dobrze, aby była średnio twarda. Po naciśnięciu palcem, szybko powinna wrócić do swojego pierwotnego kształtu.
  • Poduszka dziecięca powinna być wykonana z certyfikowanych materiałów. Najlepiej, by poszycie było wykonane ze 100% bawełny lub poliestru. W przypadku dzieci należy unikać wypełnienia pierzem i puchem, gdyż mogą uczulać.

Należy także pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia dziecko powinno spać zupełnie na płasko. Poduszki należy wprowadzać wtedy, gdy dziecko swobodnie potrafi zmieniać pozycję podczas snu i jest najzwyczajniej w świecie gotowe na używanie poduszki. Dodatkowo, każdy rodzic powinien pokazać dziecku, jak spać na podusi.