Wycofanie ze sprzedaży jaj od kur z chowu klatkowego

Co to za działanie?

Chcemy polepszyć jakość życia zwierząt, a tym samym jakość produktów. Bo im szczęśliwsze kury, tym smaczniejsze i zdrowsze jajka.

Jaki problem był na początku?

Większość jaj w Polsce pochodzi od kur z chowu klatkowego. Ich jedynym atutem jest cena. Jednak niezadowalające warunki bytowe oraz pokarm niosek, pozostawia wiele do życzenia. Czy jajko powstałe w takich warunkach jest odżywcze, zdrowe i smaczne? Koniec końców przecież trafia na Twój talerz.

Czy to jest naprawdę nowe?

To gorący temat już od dłuższego czasu. Świadomość społeczna problemu wciąż rośnie i często konsument swoją drogę ku zdrowemu, odpowiedzialnemu żywieniu zaczyna od kupna jaj „1” lub zerówek. Póki co jaja z chowu klatkowego są najbardziej dostępne i najtańsze. Na szczęście jednak coraz więcej firm rezygnuje z produkcji jaj „trójek”. Jednak jest to proces długotrwały i ich całkowite wycofanie potrwa parę lat.

Jaki jest nasz cel?

„Całkowite wycofanie jaj świeżych oraz produktów marki własnej z zawartością jaj, od kur z chowu klatkowego do roku 2025.”

Co sprawia, że nasze działania nie są pustymi obietnicami?

Carrefour Polska podjął także decyzję dotyczącą wycofania ze sprzedaży jaj świeżych oraz produktów marki własnej z zawartością jaj, z chowu klatkowego, włączając w to klatki wzbogacone, kombi oraz tymczasowego dostępu, do roku 2025. Jajka z chowu klatkowego marki własnej zniknęły z półek wszystkich sklepów Carrefour (w tym sklepów Rast oraz sklepów franczyzowych Carrefour Express i Globi) w 2019 roku. Natomiast jaja klatkowe innych marek zostaną wycofane z oferty do 2025 roku. Na koniec 2022 roku 82% jaj sprzedawanych przez Carrefour było już jajami z chowu bezklatkowego. Na tym nie kończą się działania Carrefour w zakresie dobrostanu kur niosek. Na koniec 2022 r. 73% produktów marki własnej zawierające jaja w składzie, zawierają jaja z chowu bezklatkowego. Oprócz tego pracujemy z naszymi dostawcami, aby wycofać z użycia ostatni kurnik z systemem tymczasowego dostępu (z możliwością zamykania kur tymczasowo) do końca roku 2023. Ten kurnik będzie przebudowany na system wolnego wybiegu.

Inicjatywa Carrefour jest jednym z elementów ochrony dobrostanu zwierząt hodowlanych, a jej celem jest wsparcie klientów w dokonywaniu właściwych wyborów żywieniowych. Dlatego wspieramy również wprowadzenie planowanego zakazu EU dotyczącego chowu kurek niosek w klatkach, jako konsekwencji europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

Pasta z groszku z jajkiem poszetowym
Jajko zapiekane w awokado
Jajka po turecku z warzywami
24
49
 

20 szt.

1,22 zł/1 szt.

7
35
 

6 szt.

1,23 zł/1 szt.

19
39
 

20 szt.

0,97 zł/1 szt.

9
65
 

10 szt.

0,97 zł/1 szt.

8
99
 
9,99 zł najniższa cena

10 szt.

0,90 zł/1 szt.

-10%
6
15
 

6 szt.

1,03 zł/1 szt.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu