Wycofanie ze sprzedaży żywego karpia

Co to za działanie?

Realizując swoją długoterminową strategię transformacji żywieniowej w Polsce oraz odpowiadając na zmiany w oczekiwaniach swoich klientów, Carrefour Polska podjął zobowiązanie dotyczące całkowitego wycofania ze sprzedaży karpia żywego od 2021 roku. Zobowiązanie to zostało wypracowane wspólnie z dostawcami sieci, którzy będą mieli czas na dostosowanie swojej hodowli do nowych warunków przygotowania i transportu ryb. Wycofanie ze sprzedaży karpia żywego to kolejna z konkretnych inicjatyw realizowanego przez Carrefour programu Act For Food w zakresie ochrony bioróżnorodności i poprawy dobrostanu zwierząt.

Jaki problem był na początku?

Jak wynika z badań firmy badawczej KANTAR przeprowadzonych na zlecenie Carrefour Polska w lipcu 2020 roku, 67 % przebadanych osób deklaruje chęć zakup karpia na Boże Narodzenie, w tym nadal blisko 40% z nich planuje kupić go z basenów z wodą. Za takim rodzajem zakupu przemawia świeżość ryb, przywiązanie Polaków do tradycji, a także możliwość wyboru. Z roku na rok rośnie jednak odsetek osób, które pozytywnie postrzegają propozycję wycofania ze sprzedaży karpia żywego. Jednocześnie ponad 60% klientów deklaruje, iż w przypadku wycofania ze sprzedaży karpia żywego, kupią go w innej postaci.

Czy to jest naprawdę nowe?

Karp to bardzo ceniona przez Polaków ryba, która nierozerwalnie kojarzona jest w Polsce z Bożym Narodzeniem. Przez wiele lat Polacy nie tylko chcieli kupić żywą rybę w sklepie, ale również przynieść ją żywą do domu. Wraz z rosnącą  świadomością dotyczącą dobrostanu ryb, obecnie mamy do czynienia ze zmianą ich oczekiwań. Carrefour, jako firma odpowiedzialna, każde ze swoich zobowiązań rozpatrujemy w wielu aspektach, nie tylko oczekiwań naszych klientów czy wpływu środowiskowego, ale także w kontekście długoterminowej współpracy i partnerskich relacji z dostawcami. Zobowiązanie dotyczące wycofania ze sprzedaży karpia od 2021 roku powstało z jednej strony po analizie oczekiwań klientów, a z drugiej w wyniku konsultacji z hodowcami karpia, w większości niewielkimi gospodarstwami rybackimi, które współpracują z naszą siecią od wielu lat. Odsunięcie go w czasie do 2021 roku, zapewniło im czas na niezbędne inwestycje i dostosowanie infrastruktury hodowli do nowych warunków przygotowania, transportu i sprzedaży ryb, co jest szczególnie ważne w procesie przebudowany ich gospodarstw.

Jaki jest nasz cel?

Carrefour podjął zobowiązanie dotyczące całkowitego wycofania ze sprzedaży karpia żywego od 2021 roku. Odbyło się ono w dwóch etapach. W 2020 roku nasza sieć całkowicie wycofała możliwość kupienia w sklepach karpia żywego. Klienci nadal mieli możliwość wyboru karpia z basenów z wodą, ale ryby sprzedawane były wyłącznie po uboju. Od 2021r., Carrefour nie kupuje już od swoich dostawców żywych ryb, oferując klientom wyłącznie możliwość zakupu karpia przygotowanego we wszystkich postaciach (cały, patroszony, tusze, dzwonka, filety w sprzedaży tradycyjnej i elementy pakowane), nadal bazując na bliskiej współpracy z lokalnymi dostawcami, gwarantując krótki łańcuch dostaw oraz najwyższą jakość i świeżość oferowanych ryb.

Co sprawia, że nasze działania nie są pustymi obietnicami?

W związku ze złożeniem deklaracji w zakresie zaprzestania sprzedaży żywych karpi, CRF podjął następujące działania:

W roku 2020:

  • Carrefour zaprzestał sprzedaży żywych ryb i sprzedaje ryby wyłącznie po uboju
  • Carrefour wycofał ze sprzedaży opakowania przeznaczone do transportu karpia żywego
  • W sklepach, w których logistycznie istnieje taka możliwość, baseny z żywymi karpiami zlokalizowane są na zapleczu
  • Sprzedawany jest nie tylko karp po uboju, ale również ryby ze stołów z lodem oraz pakowane elementy VAC i MAP
  • W październiku br. personel sklepów Carrefour został przeszkolony w zakresie humanitarnego uboju karpia

W roku 2021:

  • Został całkowicie wycofany ze sprzedaży karp z basenów, a ponadto Carrefour w ogóle nie dokonuje zakupu żywych karpi
  • W sklepie dostępny jest karp we wszystkich możliwych postaciach: cały, patroszony, tusze, dzwonka, filety oraz elementy pakowane
  • Carrefour zakłada odbiór karpi w ramach dostaw lokalnych (w postaci karpia patroszonego)
Karp zapiekany z kaszą jaglaną i bakaliami
Karp w sosie piernikowym z puree z batatów
Karp pieczony ze szpinakiem i serem żółtym
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu