Ograniczamy zużycie opakowań

Co to za działanie?

W Carrefour wprowadzone zostały udogodnienia dla klientów, którzy chcą robić zakupy w sposób bardziej ekologiczny. Od teraz zachęcamy do pakowania produktów sprzedawanych na wagę, do własnych opakowań wielorazowych: pojemników na żywność, słoików lub woreczków. W ten sposób można kupić wszystkie produkty na stoiskach: wędliny i sery. Wystarczy przekazać opakowanie pracownikowi obsługującemu wybrane stoisko, który wytaruje pudełko, nałoży do niego produkt i przyklei na spód opakowania etykietę do zeskanowania przy kasie. Także we wszystkich bistro „Smacznie” można napić się kawy nalanej do własnego kubka wielokrotnego użytku.

Jaki problem był na początku?

Tworzywa sztuczne, z których wykonana jest większość opakowań, to ogromny problem dla środowiska naturalnego, gdyż powstały i cały czas powstają ich tak ogromne ilości, że sprawne gospodarowanie nimi stało się niemożliwe. To plastikowe opakowania stanowią największy procent odpadów zanieczyszczających lądy i oceany. Okres ich rozpadu to od 100 do aż 1000 lat, dlatego ten problem z pewnością nie zniknie sam. Zmiana nawyków na bardziej ekologiczne powinna odbywać się więc na poziomie codziennych decyzji zakupowych naszych klientów, a sklepy Carrefour powinny ich w tym wspierać.

Czy to jest naprawdę nowe?

W ubiegłym roku Grupa Carrefour podjęła zobowiązanie dotyczące polityki opakowaniowej. Do globalnych działań firmy dołączyły lokalne inicjatywy w poszczególnych sklepach. Jedną z nich jest nasza propozycja zakupu szerokiej oferty produktów na wagę do własnych opakowań wielorazowych.

Jaki jest nasz cel?

„Ochrona środowiska to nasza wspólna odpowiedzialność, a walka z ogromną ilością odpadów to priorytet w działaniach proekologicznych. Strategia opakowaniowa Carrefour pozwoli nie tylko lepiej zarządzać już wytworzonymi odpadkami, ale także istotnie zredukować powstawanie nowych. To ważny cel, który chcemy zrealizować razem z naszymi klientami, dlatego działamy dwukierunkowo: poprzez nasze własne, globalne praktyki oraz stwarzając możliwości przyłączenia się do akcji zmiany nawyków zakupowych i ochrony środowiska.”

Co sprawia, że nasze działania nie są pustymi obietnicami?

We wszystkich sklepach mozna dokonywać zakupów z zużyciem własnych pojemników.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu