Nie wybrałeś sklepu"Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i Wyżywienia wynika, że co roku na świecie marnuje się aż 1/3 wyprodukowanej żywności"Wilk syty i owca cała – czyli ile kupować, aby się najeść i nie zmarnować?

Głównym powodem, dla którego wyrzucamy jedzenie, jest to, że kupujemy i przygotowujemy go zbyt dużo. Dlatego tak ważne jest planowanie zakupów. Ta wiedza jest bardzo istotna z punktu widzenia naszego menu na najbliższe dni.

Jak dobrze zrobić zakupy?

  • Przed wyjściem na zakupy zaplanuj posiłki. Jeśli kupujesz w dużych sklepach, warto zaplanować posiłki na tydzień, jeśli w małych – na 2-3 dni. Licz porcje dla każdego członka rodziny.

  • Sprawdzaj, czy posiadasz wszystkie składniki niezbędne do sporządzenia potraw, które zaplanowałeś. Dzięki temu wykorzystasz zalegające produkty i uchronisz żywność przed wyrzuceniem.

  • Sprawdzaj daty przydatności do spożycia produktów w lodówce i szafkach kuchennych. Termin przydatności do spożycia wraz z określeniem „należy spożyć do” jest informacją o bezwzględnym zakazie spożycia żywności po tej dacie. Data minimalnej trwałości wraz z określeniem „najlepiej spożyć przed” (gdy data zawiera oznaczenie dnia) lub „najlepiej spożyć przed końcem” to tylko zalecenie. Zanim wyrzucisz produkty, których data minimalnej trwałości upłynęła, sprawdź, czy opakowanie nie jest naruszone i czy jedzenie wygląda, pachnie i smakuje normalnie.

  • Sporządzaj listę zakupów i na jej podstawie dokonuj zakupów. Dzięki temu unikniesz kupowania produktów, których nie potrzebujesz. Pamiętaj, aby nie chodzić do sklepu „na głodnego” – w twoim koszyku może znaleźć się wiele produktów kupionych pod wpływem impulsu, których potem nie wykorzystasz.

Przemyślane zakupy zapobiegają marnowaniu żywności. Dodatkową korzyścią z planowania posiłków jest możliwość przestrzegania zdrowej i zbilansowanej diety.

Na stronie niemarnuje.pl znajdziesz aplikację, która ułatwi Ci tworzenie listy zakupów w twoim smartfonie lub tablecie: http://www.niemarnuje.pl/planuj-zakupy.html„Odpowiedzialnie każdego dnia!” jest częścią realizowanego przez Carrefour Polska
programu „Anti Gaspi” - „STOP Marnotrawstwu”.

został zapisany jako Twój sklep.

Do czasu wybrania nowego sklepu lub wyczyszczenia plików cookies wszystkie gazetki, produkty, akcje oraz oferty będą prezentowane w kontekście sklepu, który wybrałeś.

Szczegóły sklepu


Zobacz w tym sklepie

Gazetka
promocyjna
Akcje
promocyjne
Nasze
Marki
Polecane
produkty

Lista zakupów
Pobierz listę Wydrukuj listę
Produkt Cena jedn. Ilość Cena
Wartość produktów 249,99
Jeśli zmienisz sklep
utracisz swoją listę zakupów!
Co chcesz zrobić?